Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności

Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności Anja Cetti Andersen, Anna Błaszczyk, Frances Andreasen Østerfelt
Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności
2020-09-30
2020-09-30
Bogusława Sochańska

Okładka książki Rok 1984. Powieść graficzna Fido Nesti, George Orwell
Rok 1984. Powi... Fido Nesti, George ...
Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne Orson Scott Card, David Gerrold, Joe Haldeman, Janet Kagan, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Robert Reed, Rudy Rucker, Kristine Kathryn Rusch, Mirosława Sędzikowska, Connie Willis
Fantastyczne o... Orson Scott Card, D...
Okładka książki Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne Otto Penzler, praca zbiorowa
Świąteczne taj... Otto Penzler, praca...

Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności to kolejny tytuł, który trafił do mnie przypadkiem, ale muszę przyznać, że z ciekawością do niego zajrzałam. Znana postać, forma komiksu i przepiękne wydanie tylko kusiło, by zajrzeć do środka.

Najważniejsze fakty z życia niezwykłej Marii Skłodowskiej-Curie wspaniale zilustrowane. Odkąd przeczytałam biografię Marii napisaną przez córkę Ewę jestem zafascynowana noblistką. I z każdym przeczytanym tekstem o Niej w tej fascynacji się utwierdzam. Cieszę się że jest tyle różnorakich tekstów kultury dzięki którym przybliża się postać Marii
Komiks zdecydowanie godny uwagi
Kreska na pograniczu tradycji/klasyki i innowacyjności. Bardzo polecam

Komiks zdecydowanie godny...

Treść nienowa dla mnie, za to forma przepiękna. Właśnie dla niej sięgnęłam po tę powieść graficzną.

NIESAMOWITA POZYCJA! Polecam zarówno dla młodszych jak i starszych. Narysowana piękną kreską, opowiada historię jednej z ważniejszych kobiet w świecie nauki.

2081

Znakomity pomysł książki biograficznej w postaci kolażu.

Znakomity pomysł książki biograficznej w postaci kolażu.

Książka niesamowita, to w jaki sposób autorzy ukazali życie Marii Skłodowskiej-Curie jest niewiarygodne. Najważniejsze informacje zostały umieszczone w pigułce, a ilustracje pięknie wykonane.

W drugim odcinku cyklu o kobietach opowiem Wam o Marii Skłodowskiej - Curie. Zainspirował mnie do tego przepiękny (chyba najładniejszy w 2020 roku) komiks "Światło w ciemności" Anji C. Andersen , Frances Andreasen Osterfelt , fenomenalnie zilustrowany przez Annę Błaszczyk!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Maria Skłodowska – Curie to niezwykła postać w świecie nauki nie tylko ze względu na to, że była dwukrotną laureatką Nagrody Nobla, ale przede wszystkim wspaniałą i mądrą kobietą, która pokazała mężczyznom, że jest niekwestionowanym numerem jeden. A lista jej sukcesów okazuje się bardzo długa, bo była pierwszą profesorką na Sorbonie, pierwszą kobietą w Królewskim Duńskim Towarzystwie Naukowym i o czym już wspomniałam na początku, ale teraz tylko doprecyzuję: pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla, do tego w dwóch dziedzinach, czyli chemii i fizyce. Myślę, że każdy Polak jest dumny z jej dokonań. Natomiast pytanie czy wszystkie wymienione wyżej osiągnięcia naukowe były Wam znane i czy wiecie coś więcej na temat jej życia? Czy w ogóle Was to interesuje? Jeśli odpowiedź brzmi tak lub wahacie się, to myślę, że przekonam Was niezwykłą książką, a konkretnie powieścią graficzną, która z pewnością skradnie Wasze serca. Duńska pisarka, astronomka i badaczka pyłu kosmicznego Anja Cetti Anderson oraz duńska lalkarka, scenopisarka Frances Andreasen Osterfelt wraz z polską graficzką i ilustratorką Anną Błaszczyk stworzyły przepiękną publikację dokumentującą życie naszej sławnej rodaczki. „Maria Skłodowska – Curie. Światło w ciemności” przybliża najważniejsze fakty o niej, więc można traktować ją jako tzw. wiedzę w pigułce. W związku z tym będzie idealna dla dzieci i młodzieży, bo w przystępny sposób zaznajomi je z tematem, ale jestem przekonana, że my dorośli również będziemy usatysfakcjonowani taką formą i wyciągniemy z niej bardzo dużo dla siebie.

Dlaczego ten komiks jest tak niezwykły? Myślę, że to ilustracje, które stworzyła Anna Błaszczyk czynią go wyjątkowym i niepowtarzalnym. Są tak emocjonalne i sugestywne... Tak bardzo abstrakcyjne i przez to niesamowicie poruszające... Opowiadają więcej niż mogłyby same słowa, a tych jest tutaj naprawdę mało, bo ujmują jedynie podstawowe fakty. Oczywiście to nic odkrywczego w przypadku komiksu, że pierwsze skrzypce grają właśnie obrazy, ale tu chodzi o coś więcej. Poetyckość, nieoczywistość i cała gama uczuć, które kryją w sobie ilustracje Anny Błaszczak sprawiają, że ta powieść graficzna naprawdę błyszczy i poruszy każde, nawet najtwardsze serce! Oczywiście nie byłaby taka, gdyby nie sama historia Marii Skłodowskiej – Curie. Musicie wiedzieć, że jej droga na szczyt była bardzo trudna i wyboista. W wieku 10 lat straciła matkę, wcześniej siostrę, brak pieniędzy zablokował jej edukację, a czasy zaborów w Polsce nie sprzyjały rozwojowi naukowemu. Punktem przełomowym w życiu Marii okazał się wyjazd do Paryża. To tam jej kariera nabrała tempa, mimo że była przecież kobietą, tam dokonała ważnych odkryć, tam też poznała swojego męża, którego później niestety straciła w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Jak widzicie, jej życie nie było usłane różami, a mimo to dokonała wielkich rzeczy. To postać wybitna w świecie nauki, ale również jako człowiek, która stanowi wzór do naśladowania dla wielu kobiet, jak również mężczyzn.

Myślę, że biografia ujęta w formie komiksu to strzał w dziesiątkę! Wg mnie może być też idealnym początkiem i zachęcić do sięgnięcia po obszerniejsze publikacje na temat danej postaci. Ja na pewno chciałabym jeszcze przeczytać coś więcej o Marii Skłodowskiej - Curie, bo powieść graficzna duńskich autorek i polskiej ilustratorki narobił mi wilczego wręcz apetytu.

PS Brawa dla Wydawnictwa Media Rodzinna za to piękne wydanie!

Moje recenzje znajdziecie na stronie www.staretyourdaywithbooks.pl

Coś wspaniałego!!!!
Treści tu niewiele, same najważniejsze fakty -taka Maria Skłodowska-Curie w pigułce. Za to te obrazki - no to jest taki delikates, że głowa mała! Niesamowicie klimatyczne, poruszające. Jestem po prostu zachwycona talentem Anny Błaszczyk.
Całość bardzo wymowna, zapadająca w pamięć.

Polecam, polecam, polecam!
10/10

Coś wspaniałego!!!!
Całość bardzo wymowna, zapadająca w pamięć.

Polecam, polecam, polecam!
10/10

Duży format oraz magiczne ilustracje sprawiają wrażenie, jakby w rękach trzymało się czarodziejską księgę. Rysunki są wymowne, niezwykle emocjonalne, więc nadmiar słów jest zbędny. Ilustracje dopowiadają historię, są dopełnieniem podstawowych informacji zawartych w oszczędnych zdaniach. Dużym atutem jest prosty, jasny przekaz, dzięki czemu treść dociera do czytelnika w każdym wieku.

• Komiks
  • Komiksy