Czytamy w weekend

LubimyCzytać
08.01.2021

Początek roku zespół lubimyczytać.pl zaczyna z ambitnym zestawem lektur! Kinga przystąpiła do realizacji styczniowego wyzwania lubimyczytać.pl, Adam zaznajamia się z mniej znaną historią Polski, a Agnieszka poznaje komiksową biografię słynnej polskiej noblistki. A z jakimi książkami pierwszy weekend 2021 roku spędzą nasi czytelnicy? 

Czytamy w weekend

Nowy rok, nowe wyzwania. Pewnie już niejednokrotnie wspominałam w tym cyklu, że nigdy nie byłam najlepsza w różnego rodzaju planowanie tego, co mam przeczytać w danym roku czy w danym miesiącu. Jednak w naszym wyzwaniu czytelniczym staram się utrzymywać pewną systematyczność i przeczytać chociaż jedną książkę w miesiącu. W styczniu czas sięgnąć po powieść z liczbą w tytule.

Tu akurat nie było problemu. Jest pewna historia, która czeka na mnie już od połowy grudnia. Nowa książka Elif Shafak w przekładzie Natalii Wiśniewskiej przykuła moją uwagę jeszcze przed swoją premierą. Chodzi oczywiście o „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”. Nie będę kłamać, skusiła mnie naprawdę ładną okładką i niecodziennym tytułem.

A ponieważ ten weekend nie zapowiada się emocjonująco – już trzeci tydzień walczę z przeziębieniem, więc chyba w końcu złożę broń i położę się do łóżka – to zabieram powieść ze sobą, by w Stambule spotkać się z Leilą i jej piątką przyjaciół.

Drogi Nowy Roczku. Uroczyście obiecuję więcej biegać i ćwiczyć, jeść mniej słodyczy (chlip, chlip), kawę zastępować pro-zdrowotną herbatką i wysypiać się, a nie zarywać nocki. A nade wszystko, czytać wartościowe lektury.

I to ostatnie postanowienie zacznę realizować już od najbliższego weekendu! W moje ręce (a może raczej powinienem napisać „w pamięć czytnika e-booków”) wpadła „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego. To opowieść o tym, jak polskie elity, opisując historię Polski, notorycznie zapominały o roli najsłabszych członków społeczeństwa. A to przecież elity – te o największej sile przebicia, najbardziej wykształcone i o najwyższym statusie społecznym i materialnym – od dawien dawna są odpowiedzialne za spisywanie źródeł historycznych, tworzenie książek i podręczników, będących podstawą do nauki.

Reklama

Książka Leszczyńskiego wpisuje się w taki sposób rozumienia historii, o którym nikt mnie nie uczył w czasach szkolnych. Że historia to nie tylko królowie, bitwy i wojny, ale przede wszystkim opowieść o ludziach i ich życiu. Ich kulturze,gospodarce, wielkich odkryciach, ale także ich codzienności. I obserwowanie jej z jednego tylko punktu widzenia, w tym wypadku: elit, będzie zawsze tej historii zakłamywaniem. Tak jak o swoje miejsce w historii walczą kobiety (mam na myśli badania herstoryczne), tak i nie należy zapominać o najsłabszych ogniwach społeczeństwa, mieszkańcach wsi i zwykłych robotnikach. W końcu, jak czytamy w opisie książki przesłanym od wydawcy, „Ludowa historia Polski” to historia aż 90 proc. Polaków – ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit – od początku Polski aż do czasów współczesnych.

Pora oddać im głos.

Maria Skłodowska-Curie powinna być najpopularniejszą Polką w historii. Jej biografia jest lekturą obowiązkową w Japonii, jej postać znają i popularyzują ludzie na całym świecie. A jednak nie ma jej w polskiej podstawie programowej do historii, a przeciętny Polak wie, że została laureatką Nagrody Nobla i… no w sumie tyle. Bardzo mnie więc cieszy, że pojawia się coraz więcej książek, które mają na celu przybliżyć nam sylwetkę tej niezwykłej kobiety.

W ten weekend zamierzam więc sięgnąć po rzecz wyjątkową – komiks „Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności”. Choć w założeniu przeznaczony jest dla młodszych czytelników i czytelniczek, to jednak sprawi ogromną radość dorosłym. Maria jawi nam się jako zwykła dziewczynka, żyjąca w trudnych czasach. Dziewczynka, która musiała pokonać wiele przeciwności losu i ciężko pracować na swój ogromny sukces.

Historia została również wspaniale zilustrowana przez polską graficzkę Annę Błaszczyk, stanowi więc ucztę dla oczu. Mam nadzieję, że dzięki tej pozycji każdy z nas będzie już doskonale zaznajomiony z historią naszej czołowej badaczki.

A jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę o polskich dokonaniach w dziedzinie nauki, to zapraszam do zapoznania się z artykułem 10 największych polskich wynalazków – czy znasz je wszystkie? Sprawdź w serwisie Ciekawostki Historyczne.

[kk]

Reklama

komentarze [214]

Sortuj:
296
0
14.01.2021 19:30

Weekend rozpocznę z  Wołanie kukułki Wołanie kukułki


4126
190
11.01.2021 00:04

Czytam już końcówkę 2 części Szamałka i szybko przeskakuje w trzecią, czy ktoś z was odniósł wrażenie że Julita to może być wzorowana na Ewie Żarskiej?


350
327
10.01.2021 20:55

 Pułapka


9
0
10.01.2021 19:20

Obsesyjnie pałam żądzą posiadania 4-ech tomów /w każdej formie Ebook,audio,tradycyjnej/R.Musila-Człowiek bez właściwości.Ktoś,coś?


223
208
10.01.2021 19:10

Dzisiaj skończyłam czytać ostatni tom "Archipelag GUŁag", a wieczorem zaczynam "Opowiadania kołymskie". W kolejce czeka "Prywatne życie Stalina" i "Córka Stalina"


830
11
10.01.2021 17:06

 Diabeł ubiera się u Prady Diabeł ubiera się u Prady


531
25
10.01.2021 16:37

 Dygot Dygot


166
42
10.01.2021 15:02

 Ludowa historia Polski Ludowa historia Polskiod parunastu dni, czytam w kazdym szczególe, również cytaty ze źródeł. Często są to mocne rzeczy. Przedostatni rozdział, liczę na zakończenie w przyszłym tygodniu :) Dużo więcej rozumiem, skąd się obecna sytuacja Polski wzięła. Warto, duży walor...

więcej

527
64
10.01.2021 14:54

Weekend spędzam z  Trociny Trociny


1757
17
10.01.2021 11:29

 Teraz ją widzisz Teraz ją widzisz, potem na najbliższe dni zaległe plany  Srebrna Zatoka Srebrna Zatoka


zgłoś błąd