A.B.C.

Okładka książki A.B.C.
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 13) Seria: Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 13)
Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie
The ABC Murders
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-11-13
2019-11-13
Tadeusz Jan Dehnel

Co prawda nie jest to może książka Christie, która mocno zapadnie mi w pamięć, ale momentami bywała ciekawa. Cała kryminalna zagadka była dosyć zagmatwana i nie do końca spodziewałam się takiego rozwiązania. Z drugiej strony jednak wydaje mi się, że nie do końca mnie owe rozwiązanie usatysfakcjonowało - było nawet nieco przykre, szczególnie względem jednej osoby. Sam w sobie Hercules też wydawał się delikatnie "nieswój", choć nie wiem nawet, jak do końca mogłabym wyjaśnić takie stwierdzenie. Z chęcią jednak sięgnę po kolejne przygody detektywa Poirota, bo przecież autorka ma ich w zanadrzu jeszcze całkiem sporo!

Spodziewałem się więcej niż dostałem. Rozwiązanie, choć spójne, to nie do końca mnie usatysfakcjonowało. Książka napisana zgodnie ze sztuką. Jak to u Christie bywa - to porządny kryminał.

Akcja rozwija się szybko i cały czas trzyma w napięciu. Konstrukcja zagadki jest niebanalna, ale pod koniec trochę przekompilowana. Albo po prostu tak uważam, bo mi nie udało się jej rozwiązać.

ciekawy pomysł, nie zapada jakoś bardzo w pamięć, ale podobała mi się

ciekawy pomysł, nie zapada jakoś bardzo w pamięć, ale podobała mi się

Niebanalny schemat zbrodni. Niezwykle interesująca kreacja bohaterów, dodatkowo charyzmatyczny detektyw w roli głównej. Książka pozbawiona zbędnych ozdobników. Kryminał z krwi i kości!

W miarę rozwoju akcji, książka coraz bardziej wciąga. Do układanki, jakim jest śledztwo, dokładane są zgoła niepasujące do siebie elementy....
Czytelnik stara się przestudiować jak najdokładniej każdego podejrzanego, by mów zbliżyć się choć o krok do rozwiązania zagadki....

Mi osobiście nie udało się trafnie wytypować zabójcy, ale może Wam się uda! :D

Ja tymczasem, motywowana rozwijaniem swoich umiejętności detektywistycznych, ruszam za moment w kolejną podróż z Agathą Christie -> może tym razem szczęście mi dopisze. Miłego dnia!

Czytelnik stara się przestudiować jak...

Trochę inna od pozostałych. U Agathy zwykle morderstwo jest na początku, potem rozwiązujemy zagadkę. Tutaj proceder mordowania trwa cały czas, co zdecydowanie podnosi adrenalinę, zwłaszcza, że sam detektyw Poirot wydaje się być zagrożony.

Pierwsza połowa mnie nie porwała. Mialam wrazenie ze jest napisana w zupełnie innym stylu. Chociaż przebitki na mordercę uznalam za ciekawy zabieg i w drugiej połowie bawiłam sie lepiej. Zawiodło mnie zakończenie. Oczywiście morderca okazał sie ktoś inny. Oczywiście zbrodnia w rodzinie. I wytłumaczenie Poirota długie na tyle stron, że w polowie straciłam zainteresowanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka. Wciągająca. Można dążyć wraz z autorką i Herkulesem po zawiłościach śledztwa i analiz. A jednocześnie o losach i naturach ludzkich. I pomimo, że to kryminał, książkę czyta się z zainteresowaniem i przyjemnością.

Zdecydowania najlepsza powieść Agathy Christie, jaką do tej pory czytałam.

Książki Pani Christie mają to do siebie, że często wpisują się w jeden podobny schemat. Mamy zbrodnię i grupę ludzi, z której ktoś ostatecznie okazuje się winny. Podczas czytania możemy domyślać się, próbować zgadywać, często jest to oczywiste, czasami mniej. A.B.C. z pewnością wyłamuje się z tego schematu.

Bohaterem ponownie jest Herkules Poirot. Otrzymuje on list zapowiadający morderstwo, początkujące ciąg kolejnych zbrodni. Naprzeciw słynnego detektywa staje szaleniec, który w doborze ofiar kieruje się kolejnością alfabetyczną. Rzuca on Poirot wyzwanie, a ceną ich wspólnej gry może być życie wielu niewinnych osób.

Jest to bardzo ciekawa odmiana. Otrzymujemy dobrze zarysowanych bohaterów, niebędących kopiami, które ciężko od siebie odróżnić. Intryga jest interesująca i jeśli nie jest się znawcą gatunku może nawet mocno zaskoczyć. Książka nie zawiera też niepotrzebnych opisów i wywodów, wszystko jest tam przemyślane - dzięki temu czyta się ją szybko i płynnie.

A.B.C. utwierdza mnie w przekonaniu, że Agatha Christie zasłużyła na miano "królowej kryminału" i dołącza do grona moich ulubionych autorów.

Zdecydowania najlepsza powieść Agathy Christie, jaką do tej pory czytałam.

Jak ja lubię od czasu do czasu wrócić do starego klasyka kryminałów. Super szybko się czyta, napięcie nie zwalnia. Specyficzny klimat, który wciąga i trup ścielący się alfabetycznie.

Super, jednak nie zachwyca tak inne książki Agathy Christie.

Super, jednak nie zachwyca tak inne książki Agathy Christie.