Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca

Okładka książki Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca
Lucyna Olejniczak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 0.1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 0.1)
Prószyński i S-ka
2020-10-13
2020-10-13
literatura polska

XIX wiek to niestety czas gdy ludność nękana była epidemiami. Niestety i w Galicji nie było lepiej. Taka to oto sytuacja dotknęła Agnieszkę, która ucieka w zaawansowanej ciąży ze swojej wsi, objętej nadzorem z powodu ogniska cholery. Kobiecie udaje się dotrzeć do klasztoru, gdzie rodzi córkę. dziewczynka od początku ma w sobie coś niezwykłego, ma dużo szersze zainteresowania, a i nauka nie sprawia jej żadnego problemu. Życie klasztorne to dla niej za mało. Cała nadzieja w wyjeździe do Krakowa, gdzie pod skrzydłami Zajączkowskiego, może rozwijać swój niewątpliwy talent.
Powieść ta jest jakby początkiem całego rodu niezwykłych kobiet z ulicy Grodzkiej, zaangażowanych w prowadzenie apteki i udzielanie pomocy chorym.
Autorka pokazuje cały proces walki kobiet o zaistnienie w sferze społecznej, już nie tylko jako gospodynie domowe i matki, ale jako pracownice, lekarki itd. Bohatreka Magda też musi się zmierzyć ze stereotypem mówiącym, że kobieta ma prawo tylko dobrze wyglądać, a głowę zajmować tylko zabawą i strojami.
Ale powieść ta to także pokazanie sytuacji społeczno politycznej w Krakowie, gdzie wciaż dochodzi do zamieszek wolnościowych, a mieszkańcy nękani są przez przebywających tam żołnierzy ościennych zaborców.
Nie brakuje oczywiście wątku romantycznego, ale jest on subtelny i nie wybija się na pierwszy plan.

Przepiękna

Przepiękna

Przepięknie i realistycznie osadzona w czasach saga rodzinna, taka jakie lubię...losy silnych kobiet , które na tle wydarzeń historycznych , musiały przejść nie jedno, aby zawalczyć o swoją przyszłość. Przeczytałam z zapartym tchem i sięgam po kolejny tom.

Powoli, z lekką nieufnością zaczynam podczytywać polskich autorów.
Tym razem wybór padł na "Obcą" autorstwa Lucyny Olejniczak - pierwszą część prequelu sagi o Kobietach z ulicy Grodzkiej.
Wybór zupełnie przypadkowy, ale w tym przypadku bardzo trafiony 😊
"Obca" przenosi Nas do pierwszej połowy XIX wieku i panującej wtedy epidemii cholery, która była punktem zwrotnym w życiu młodej kobiety -Agnieszki, która niedawno owdowiała i teraz sama jedna musi zatroszczyć się o życie swoje i swojego nienarodzonego dziecka.
Kilkanaście lat później Magda, żyjąca do tej pory w zamkniętej i niewielkiej społeczności wyrusza rozpocząć nowe życie w Krakowie, mieście kompletnie dla niej nieznanym i na początku przerażającym, dodatkowo znajduje się w centrum wydarzeń w trakcie wybuchu Powstania Krakowskiego.
W książce zawarta jest piękna historia, bo życia odważnych, zdeterminowanych kobiet zdolnych dostosować się do każdych warunków w trudnych czasach. Kobiet z wielkim sercem.
Główna bohaterka totalnie podbiła moje serce swoją dojrzałością, ambicją, inteligencją i dobrym sercem. Pokochałam również Agnieszkę, Józka i Teresę, wielu bohaterów bardzo polubiłam i totalnie zauroczyłam się Teodorem 🙈😅
Bardzo spodobał mi się styl pisania Pani Lucyny,
W ogóle nie odczułam większej ilości stron, czytało się bardzo płynnie i przyjemnie, bo w wykreowaną przez autorkę rzeczywistości wnika się z łatwością.
Już mam na półce dwie kolejne części 😉

Powoli, z lekką nieufnością zaczynam podczytywać polskich autorów.
Wybór zupełnie przypadkowy, ale w tym przypadku bardzo trafiony 😊

Miło czytać powieść obyczajową, która niesie przesłanie, wiedzę i mądrość. W tej książce znajduje się tyle wiedzy, powieść jest otoczona wokół wydarzeń historycznych tak płynnie, jakby autorka opowiadała o swoich przeżyciach. Wspaniale było udać się w świat wykreowany przez pisarkę, uszczknąć odrobinę z jej świata, a nawet się w nim zanurzyć. Mogę płynąć z nurtem.

Przeczytałam "Obcą", stanowi przecież "przedsionek" do całej serii o kobietach z Grodzkiej. I mimo że napisana jest przecież tym samym stylem, co tamte książki, które bardzo mi się podobały, to akurat ta część mnie nie przekonała... I nie chodzi o samą treść, a o realia - wg mnie nie do końca oczywiste (czy do wieśniaczki bez grosza przy duszy, ktokolwiek na początku XIX wieku, zwracałby się "proszę pani"?), choć z drugiej strony - podobno życie pisze najbardziej zaskakujące scenariusze...

Najlepsza jak się okazało z 4 przeczytanych przeze mnie części.

Najlepsza jak się okazało z 4 przeczytanych przeze mnie części.

Prequel sagi „Kobiety z ulicy Grodzkiej”
Ciekawa , dobrze się czyta

Prequel sagi „Kobiety z ulicy Grodzkiej”
Ciekawa , dobrze się czyta

Na półkach: , , , ,

Opasłe tomisko trochę zniechęca do przeczytania,ale jak się już zacznie czytać to zapada się bez pamięci .Historia Agnieszki,a później jej córki Magdy tak wciąga,że kartki same się przewracają.
Kobiety z ul.Grodzkiej to silne i niezależne kobiety i tym razem również tak było.Poznaliśmy cięzarną Agnieszkę,która po stracie męża ucieka z zamkniętej poprzez pandemię cholery wsi ,dociera resztkami sił do klasztoru,gdzie sama wychowuje córkę.Natomiast Magda,jej córka,to bardzo inteligentna,ciekawa świata i zadziorna dziewczynka.W wieku 16 lat zamieszkuje w Krakowie u brata jednej z sióstr,któremu pomaga w domu i w sklepie ,ale jednak ciągnie ją do medycyny.
Muszę przyznać,że bardzo miło spędziłam czas z książką.Poznałam spokojnie toczące się życie w klasztorze wśród zapachu ziół,odbyłam ciekawą podróż do Krakowa i poznałam zwyczaje ludzi żyjących pod austriackim zaborem. Nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kolejną część.