Maria Montessori. Historia aktualna

Mamania
2020-08-31
2020-08-31
wspomnienia szkoła nauka pedagogika

Maria Montessori stworzyła system nauki, nadała kierunek pedagogice dziecięcej. Autorka prowadzi nas przez poszczególne etapy życia Montessori, naukę (dość trudną zważywszy na czasy, w których pobierała naukę i feminizm, który był dopiero w powijakach) poprzez lata doświadczeń a także długo skrywane, samotne po części, macierzyństwo. Jak sie okazuje Montessori potrafiła dosadnie wyrazić swoje zdanie, musiała się tego nauczyć obcując w środowisku, gdzie kobiet w zasadzie nie było. W gronie pedagogów i lekarzy budziła skrajne emocje. Od sympatii po nienawiść i wrogą krytykę a plotki i oszczerstwa towarzyszyły jej na każdym kroku. Większość jej slow i decyzji wywoływała większe lub mniejsze emocje i głośny odzew wśród lekarzy I pedagogów.

W książce możemy śledzić jak krok po kroku Maria dochodziła do wniosków, które ostatecznie doprowadziły do powstania metody monessoriańskiej, opartej przede wszystkim na szacunku i wolności drugiego człowieka, dziecka. Dostosowaniu otoczenia, na tyle na ile to możliwe, do jego możliwości.

Biografia jest wzbogacona o fotografie i listy oraz nieznane dotąd teksty Marii Montessori. Napisana prostym językiem, czyta się z przyjemnością. Jest wiele książek opisujących sam system montessoriański, ale o samej bohaterce wiedziałam niewiele. Autorka włożyła wiele pracy w tę biografię, na co wskazuje obszerna bibliografia. Ja jestem usatysfakcjonowana a wam lekturę polecam z przyjemnością.

Gęsto utkany wiadomościami z życia tekst, z kiepskim, gęstym, mało czytelnym drukiem. Liczyłam na informacje przede wszystkim związane z metodą pracy i tym, jak do tego Montessori doszła. Niestety, tego było mało. No i ta nowa maniera, która mimo wszystko mnie bardzo razi, feminizowania wszystkich nazw, którym tekst jest naszpikowany. Czy my kobiety, bardziej będziemy kobietami pod inną nazwą???
Książa jest dość dobrze udokumentowana, bo są listy i wypowiedzi pani doktor, ale dotyczą one bardziej ogólnych spraw niż tego czym się zajmowała. Przykre jest to, że kobieta, która tyle zrobiła dla nowoczesnej edukacji dzieci i przywróceniu społeczeństwu dzici opóźnionych w rozwoju, sama swoim dzieckiem się nie zajmowa.
Jest też dokumentacja zdjęciowa.
Może zbyt dużo oczekiwałam od tej książki?

"Nadal niezmordowanie przekazuje to, czego nauczyła się z już niezliczonych doświadczeń, a mianowicie, że dzieci potrafią być chętne do współpracy, odpowiedzialne, a więc że potrafią być "osobami pokojowymi", jeśli wychowuje się je w szkole bez przemocy."

Maria Montessori nie była zwyczajną kobietą. Zdolna budzić najbardziej entuzjastyczne poparcie i najbardziej złośliwą krytykę, była w swoich czasach przedmiotem spekulacji, oszczerstw i plotek, a jeszcze dziś jej poczucie wolności i niewygodne nowatorstwo poglądów budzą sprzeczne reakcje. Autorka z wrażliwością i wyczuciem opisuje poszczególne etapy życia kobiety, która stworzyła nowy kierunek w pedagogice dziecięcej. Snuje opowieść o latach edukacji, naznaczonych trudnościami związanymi z faktem, że Maria Montessori była wówczas jedyną kobietą z tytułem lekarskim w Rzymie. Dowiadujemy się o bolesnych doświadczeniach skrywanego macierzyństwa; o budzącym się feminizmie, poczuciu sprawiedliwości społecznej i świadomości nowej roli kobiety. Śledzimy, jak rodził się innowacyjny projekt pedagogiczny, oparty na podkreślaniu zasobów i wolności dziecka.

Bardzo spodobała mi się ta pozycja, ponieważ zawiera ona wiele nieznanych dotąd faktów z życia i pracy kobiety bardzo fascynującej i interesującej, a zarazem inspirującej, która zmieniła myślenie o wychowaniu i edukacji dzieci. Szybko mi się ją czytało, język jest przystępny, a książka bardzo precyzyjnie napisana. Fakty bardzo interesujące, a znajdujące się fotografie świetnie dopełniają całość. Myślę, że jest to pozycja idealna dla osób, które interesują się pedagogiką, lubią czytać biografie znanych osób nauki, dla nauczycieli, ale także dla osób, chcących pogłębić swoją wiedzę.

Maria Montessori jest niezwykle ciekawą osobowością, której historię, doświadczenia, dzieciństwo, życie miałam okazję poznać dzięki Wydawnictwu Mamania. Jest kobietą, która inspiruje, motywuje i pokazuje, że w życiu warto robić to, co się kocha i dążyć do tego, czego się pragnie. Ukazuje również, że warto czasem wykraczać poza stereotypy, poza czasy, w których żyjemy, standardy, do których należymy, pomimo oporu i sceptycyzmu innych ludzi. Maria jest kobietą nieoczywistą, zagadkową, ale i niezwykle ciekawą. Jej dokonania powinny być wygłaszane wszystkim, ponieważ ta kobieta przyczyniła się do rozwoju pedagogiki i rozwoju dzieci niepełnosprawnych.

Książka zaskakuje maksymalną precyzją, dokładnością i wieloma ciekawostkami, a także anegdotami. Ogromne bogactwo odniesień, cytatów innych osób, a także wielość pozycji bibliograficznych pokazuje, jak bardzo książka jest autentyczna i kompletna, a autorka precyzyjna i dociekliwa. To pozycja aktualna w każdym calu, a historia żywa. Myślę, że wiele jest książek pokazujących system pedagogiczny naszej bohaterki - Marii Montessori, jednak nie znalazłam jeszcze takiej pozycji, która opowiada wiele o samej bohaterce - jej dzieciństwie, studiach, doświadczeniach, pracach, ostatnich latach. Naprawdę gorąco polecam zapoznać się z tą książką, ponieważ jest ona wyjątkowa i pokazuje historię kobiety, która może być wzorem dla innych, inspiracją. Z drugiej strony kobiety, takiej jak my wszystkie, a jednak wyjątkowej.

"...Maria zaczyna dostrzegać "marnowanie dzieciństwa", czyli brak uwagi dla wewnętrznej czy indywidualnej wrażliwości dziecka, która w rzeczywistości deptana jest przez społeczeństwo, domagające się wyników, oraz jego instytucje, przede wszystkim szkołę, która narzuca abstrakcyjne standardy, nie próbując naprawdę kształtować człowieka."

Są takie ludzkie historie, które wykraczają poza czas, przestrzeń i kontekst, w którym były osadzone. Życia, które nawet długo po swoim końcu, wywierają wpływ na wiele innych żyć, kształtując je i wzbogacając. Są takie osobowości, które przecierają szlaki i stają się początkiem nowego. Myślenia, perspektywy, podejścia. Często nierozumiane i poddawane krytyce. Są takie historie, a jedną z nich jest opowieść o Marii Montessori. Kobiecie silnej, wypełnionej po brzegi uważnością na małego człowieka. Z pewnością wielu z Was spotkało się z metodą Montessori. Słyszymy o niej w przedszkolach i szkołach, czytamy w książkach i na ulotkach, jednak jak wielu zna twarz kobiety, która odważyła się na tę rewolucję pedagogiczną? Kobiety, której wizerunek dopiero po jej śmierci znalazł się na banknocie o wartości tysiąca lirów. Ilu wie jaka droga, wyzwania i przeciwności za nią się kryją? O tym jest właśnie "Maria Montessori. Historia aktualna".
To biografia, która pochłania od pierwszych stron. Skrupulatna i pełna zwrotów akcji, kreowanych przez pisarza tworzącego fabuły najbardziej barwne i nieoczekiwane, samo życie. Z włoską mentalnością w tle. Momentami czułam, że jestem w Rzymie. Wędruję z Marią po wąskich uliczkach, jestem jej uczennicą, działam wspólnie z nią, odkrywam to co pozwala dzieciom rozwinąć skrzydła. I frunąć.
Maria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 r., a więc dokładnie 150 lat temu. Wszystko zaczęło się od niewielkiej salki w ubogiej rzymskiej dzielnicy, a może jednak od książki opata Antonia Stoppaniego, która oczarowała Marię?
Żyła w bardzo sformalizowanych czasach. W świecie hołdującym mężczyznom i skupiającym się na ich osiągnięciach, ona wymykała się hermetycznym zasadom. Była wtedy jedyną lekarką - kobietą w Rzymie. Doktorem medycyny i chirurgii, profesorem nauk przyrodniczych, choć jej pasją były dziedziny humanistyczne i pisanie. To wykształcenie, ale przede wszystkim postępowe myślenie i szerokie horyzonty, wyróżniały ją na tle żeńskiego grona, które nie było kojarzone z aktywnością, o prawie wypowiedzi na większość tematów nie wspominając. W tym obrazie nie można pominąć uczuć, bo i na miłość (nieszczęśliwą?) znalazło się miejsce w jej życiu, także tę macierzyńską, choć i tu wiele jest niedomówień (wynikających z niewiedzy, niezrozumienia?). Ocena często przychodzi nam zbyt szybko.

Podczas swojej pedagogicznej wędrówki Maria zaczyna fascynować się psychiatrią dziecięcą. Tematem trudnym, pomijanym, a jednocześnie tak potrzebującym głosu, zauważenia. Nie odnosicie wrażenia, że tak jest do dziś? To właśnie w szkole specjalnej zaczyna dostrzegać, że niektóre dzieciństwa się marnują, bo deptana jest indywidualna wrażliwość dziecka i to na nią kładzie nacisk szczególny. Nie wierzy, że nieszczęście może być nieuniknione, ale pokłada swoje nadzieje w małym człowieku, jego rozwoju i skarbnicy możliwości. Przygarnia do siebie nawet najtrudniejsze przypadki, a może te są jej szczególnie bliskie? Chce przywrócić dziecku i jego potrzebom miejsce w centrum. Edukacji, działania, w centrum życia, bo przecież jest to jego jedyne właściwe położenie. Słucha i patrzy. Działa.
Istotę metody Montessori, choć to oczywiście spore uproszczenie, można zamknąć w dwóch zdaniach Marii: "Lekcja równa się doświadczenie" i "Pomóż mi zrobić to samemu". To jedne z najpiękniejszych słów, które jako matka chcę wcielać w swoje codzienne życie, w dzieciństwo mojego synka. Słów, z którymi jest mi tak bardzo po drodze i o których marzę, by stały się podstawą naszego systemu edukacji, czy to w szkole czy w domu.
Maria Montessori to kobieta nieoczywista. W nieustannym ruchu. Włochy, Paryż, Londyn, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Indie, Cejlon. Brzmi niemal jak podróż dookoła świata. Wszędzie i w każdym pozostawiała swoje ślady istnienia. Doświadczała niedostatku, braku stałej pensji (i to mimo stanowiska wykładowcy na uniwersytecie),nieprzychylności. To wszystko jej nie złamało. Szła odważnie, widząc na horyzoncie swoje cele. Prawa kobiet. Godność dziecka. Oddana do ostatnich chwil.
Książka zaskakuje maksymalną precyzją. Detalami. Zachwyciła mnie dbałość o język oraz ogromne bogactwo bibliograficzne, które jest tak rozbudowane w dużej mierze dzięki prawnuczce Marii - Carolinie Montessori. Stanowi próbę przywrócenia Marii Montessori wizerunku klarownego, choć przy tak eklektycznej osobowości było to niewątpliwie nie lada wyzwanie. To również dążenie do odcięcia się od spekulacji i interpretacji, których wokół jej osoby nawarstwiło się tak wiele. Często niesprawiedliwych. Zafałszowanych.
Pisałam już, że nie jestem miłośniczką biografii? Tym razem pokonałam swój sceptycyzm. Poświęciłam kilka wieczorów, wyrywałam chwile przy gotowaniu obiadu i stojąc w kolejce do sklepu. Nie żałuję. To książka, która powinna znaleźć się w Waszych dłoniach, nie tylko ze względu na wyjątkowość metody edukacyjnej, którą stworzyła Maria, ale przede wszystkim przez przesłanie, które ze sobą niesie. Mnie przypomniała, że warto wykraczać poza czasy, standardy, stereotypy. Pomimo oporu, sprzeciwu i krzywych spojrzeń. Być ponad.

Opowieść o Marii Montessori nie jest zakończona. Ona wciąż się dzieje. To historia aktualna. Żywa, choćby we mnie, dlatego zabieram ze sobą jej słowa: "Drzwi, które się zamykają są opatrznościowe, bo zawsze prowadzą do jakichś postępów". I tych drzwi, a przede wszystkim postępów, rozwoju, patrzenia w przód Wam i sobie życzę.

1970

Powieść biograficzna dotycząca kobiety, która tak wiele zmieniła w postrzeganiu dziecka, w rozumieniu procesu wychowania i kształcenia. Osoby znacznie wyprzedzającej nie tylko czasy, w których żyła. Przecież i dzisiaj może wielu zaskoczyć swoimi poglądami.
Ta biografia może stanowić doskonałe uzupełnienie wiedzy dla tych, którzy znają system pedagogiczny Marii Montessori, ciekawą lekturą dla osób, które lubią czytać opracowania dotyczące życia na przełomie XIX i XX wieku, przemian społecznych dokonujących się w tym okresie oraz dla wielbicieli biografii nietuzinkowych osób.
Inspirację mogą znaleźć w niej nauczyciele/wychowawcy i rodzice dzieci, niezależnie od ujawnianych przez nie zdolności czy opóźnień rozwojowych.
Wszyscy możemy spotkać się z postacią, któa budziła i wciąż budzi wiele kontrowersji. Jedni postrzegali ją jako feministke, chcącą za wszelka cenę zrobić karierę, która "nie przystoi kobiecie". Inni traktowali ją jako rewolucjoistkę w systemie edukacji. Jeszcze inni jako intelektualistkę, wizjonerkę. Jaka więc była Maria Montessori? Sprawdźcie sami czytając powieść Grazii Honegger Fresco.

Maria Montessori. Historia aktualna autorstwa Grazia Honegger Fresco to kanoniczna biografia wyjątkowej kobiety, która ukazała inne spojrzenie na edukację dzieci i ich wychowanie. Niewiele istnieje we współczesnej edukacji systemów pedagogicznych, które mają tak długą historię.

System pedagogiczny to zespół celów, metod, form i środków oddziaływania, którego podstawowym celem jest wspieranie rozwoju dziecka. Zebranie tych wszystkich elementów oddziaływania pedagogicznego jest niezwykle trudne ponieważ rozwój dziecka powinien być wszechstronny. Udało się to właśnie włoskiej pedagog Marii Montessori.

W swojej pedagogice wyszła z założenia, że dziecko jest wyposażone w pełnię sił, które są mu potrzebne do wejścia w życie dorosłe. Stała na stanowisku, że takie bezbronne dziecko trzeba jednak wspierać, aby wrastało w kulturę we właściwy sposób. W tym celu w swoim systemie pedagogicznym zadbała o odpowiednio opracowane przedmioty (środki dydaktyczne),których odpowiednie wykorzystanie ma pozwolić dziecku zdobyć niezbędną wiedzę.

Osobiście stoję na stanowisku, że nie należy jednostronnie przyjmować określony system pedagogiczny, a jedynie wybierać tylko to, co w tych systemach pedagogicznych jest najlepsze i tworzyć własne środowisko edukacyjne. To samo twierdzę w odniesieniu do systemu pedagogicznego Marii Montessori. Jednym z argumentów, dla którego tak uważam jest cena środków dydaktycznych, które przedszkole, czy szkoła muszą zakupić chcąc realizować system montessoriański.

Pomijając jednak środki dydaktyczne, które notabene są niezwykle pięknie opracowane, trzeba przyznać, że cały system jest warty uwagi. Podążanie za dzieckiem, organizowanie sytuacji zadaniowych, i wiele innych elementów cechujący system montessoriański zostały stworzone przez Marię Montessori. Istnieje wiele publikacji poświęconych jej systemowi pedagogicznemu, ale niewiele mówi o samej osobie pedagoga. O tym jak zrodziła się idea zupełnie innego spojrzenia na dziecko. Wszystko o tym możecie przeczytać w książce pod tytułem Maria Montessori. Historia aktualna autorstwa Grazia Honegger Fresco. Czytaj dalej https://wrolimamy.pl/recenzja/maria-montessori-historia-aktualna/

• *DZIECKO
  • Lewackie ksiużki