Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty

Okładka książki Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty Matt McCarthy
Okładka książki Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty
Matt McCarthy Wydawnictwo: Bukowy Las reportaż
reportaż
The Real Doctor Will See You Shortly: A Physician's First Year
Bukowy Las
2020-06-17
2020-06-17

Temat ciekawy, książki napisana z polotem i wartką akcją. Mimo to totalnie mnie wynudziła i nie zdołała zainteresować.

Wciągająca książka, która przypomina o priorytetach, o naszym ego, które czasem potrafi wchodzić nam w drogę i o tym jak, finalnie, potrafimy się adaptować jako ludzie.

Dodatkowo zawiera dużo ciekawych mnemotechnik. Zerknęłam też do polskiego wydania i widziałam, że tłumacz nie poszedł na łatwiznę i nie zostawił tych, które są w angielskiej wersji (a polecam też na nie zerknąć, bo są ciekawe) :)

Z gatunku "literatura empatycznego czytelnika" opowieści z medycznego frontu wybijają się na czoło klasyfikacji. Wśród ludzi bardziej nam bliskich szczególne miejsce zajmują ci, co do których nie masz wątpliwości, że są lepsi od ciebie pod każdym względem, a i tak wciąż powtarzają o swojej niedoskonałości. Stawia to nas bardzo blisko nich i pozwala wierzyć, że gdybyśmy znaleźli się w tym samym miejscu i czasie co oni, pewnie bylibyśmy właśnie tacy sami. Matt jest jednym z tych ludzi, którzy niejako przy okazji bycia lekarzem, również jest człowiekiem, który umie to wszystko opisać, mimo tego, że język jakim się wszyscy posługujemy jest tak ubogi w stosunku do tego co dzieje się naprawdę, a przy okazji dzieli nas prawdziwy ocean i zupełnie różne podejścia do służby zdrowia, kultury, stosunków międzyludzkich i wiele jeszcze innych różnych większych i mniejszych drobiazgów.
Aż szkoda, że historia jaką nam opowiada kończy się po jednym roku, tym bardziej, że ten rok ujęty na kartach "Prawdziwego lekarza..." zleci wam bardzo szybko.

Fajna słodko-gorzka historia młodego stażysty, który zderza się z realiami pracy w jednym z największych nowojorskich szpitali. Matt McCarthy po studiach medycznych trafia na kolejne oddziały i pod opiekę starszych rezydentów, jak mu się wydaje z nikłą wiedzą na temat nie tylko samej medycyny, ale także samego podejścia do pacjentów, które niekiedy okazuje się kluczowe w pracy lekarza.

Dynamiczna i ciekawa opowieść o lekarzu, który zaczyna karierę medyczną. Skromność i niepewność głównego bohatera mnie ujęła - nie ma w nim arogancji typowej dla młodych książkowych lekarzy. Dzięki temu można poznać niepokoje i lęki stażystów, od kuchni zobaczyć, jak się uczą i ile wysiłku od nich to wymaga. Fajna, lekka lektura, dla lubiących tematy medyczne.

Książka, którą bardzo sprawnie można przeczytać. Ogólnie jeśli ktoś interesuje się mocno medycyną, a najlepiej ją studiuje i szuka pokrzepienia to na 100% je tam znajdzie i może poczuć nawet ulgę w swoim możliwym błądzeniu po niuansach diagnoz.

Jako jednak osoba nie związana z medycyną w sposób zawodowy czy naukowy również dobrze się bawiłam czytając ją. Zakończenie, jako, że autor to amerykanin z krwi i kości nie zaskakuje ;)

Lubię pamiętniki młodych lekarzy, bo przypominają mi naukę czytania. Rezydent już zna wszystkie literki, umie poskładać wyrazy, ale nie zawsze rozumie przeczytane w całości zdanie.
Zanim Matt stał się prawdziwym lekarzem: powodzenie w diagnozie uznawał za sukces, a nie wynik lat nauki; porażkę przeżywał głęboko, jako osobistą tragedię; empatii miał tyle, że wystarczyło na obdzielenie całego personelu medycznego w szpitalu... A do tego dowcip.
Taka mieszanka, to doskonały zaczyn na bycie znakomitym lekarzem i autorem całkiem zgrabnej w odbiorze książki.

To była ciekawa historia.

To była ciekawa historia.

Bardzo ciekawa historia przejścia od nowicjusza do eksperta. Pokazuje jak ciężka jest praca młodego lekarza i jak funkcjonuje środowisko medyczne.
Warto.

Warto.

Ciekawa książka, fajnie było dowiedzieć się czegoś odnośnie życia stażysty.

Ciekawa książka, fajnie było dowiedzieć się czegoś odnośnie życia stażysty.

• Medyczne

Matt McCarthy Prawdziwy lekarz będzie za chwilę. Rok z życia stażysty Zobacz więcej