Sprzedawca

literatura polska

Wyróżniona opinia i

Sprzedawca

przeczytanych książek 342 napisanych opinii 224

To była druga książka Domaradzkiego jaką przeczytałem (a dokładniej przesłuchałem). Pierwsza - "Przełęcz" była ciekawa. Interesująca narracja, bohaterowie i do ostatniej strony byłem niezwykle ciekaw jak się skończy.
"Sprzedawca" nie ma nic z tych rzeczy. Główny bohater kreowany przez autora na inteligenta okazał się nieciekawy, niepoukładany i chaotyczny. Jako dużą nieścisłość uważam fragment w którym najpierw autor opisuje, że wszystkie zaginione dziewczyny jechały z tym samym kierowcą UBERa (który udostępniał głównemu bohaterowi samochód i aplikację),a gdy policja wpadła na ten trop to nagle okazało się, że ten poukładany i drobiazgowo planujący porwania bohater jest umówiony z kilkoma takimi kierowcami - tylko czemu w takim razie wszystkie wcześniej porwane dziewczyny jechały tylko z tym jednym? Ścigający go policjanci są jednowymiarowi. Autor próbował je udramatyzować, ale wyszło to co najwyżej słabo.
Dodatkowo dobór lektora który czytał audiobooka był moim zdaniem wyjątkowo nietrafiony - Adam Woronowicz nie nadaje się do tego w najmniejszym stopniu. Już wiem, że nie sięgnę po następnego audiobooka jeśli będzie czytany przez tę samą osobę.

Intrygująca narracja, intrygujące zabiegi narracyjne, intrygujący bohater. Wszystko intrygujące i straszne w swej wymowie. Wyrachowanie, brak empatii, dążenie do celu "po trupach" to ogólnie rzecz biorąc główne cechy naszego bohatera. Psychopaci są wśród nas ale mam nadzieję, że nie aż tak pozbawieni wszelkich uczuć wyższych jak nasz narrator. Historia pełna okrucieństwa i bezwzględności ale czyta się...Polecam.

Dobry thriller, z ciekawą, wciągającą historią pewnego psychopaty. Opowieść jest fajnie skomponowana z mocnych elementów takich jak: wyrazista postać brutalnego, bezwzględnego bohatera, biznesowych realiów w których toczy się akcja, bardzo ciekawej warstwy psychologiczno - społecznej.
Konkretny minus za lektora, jeśli macie ten tytuł w audio. Akcja jest mocna i dzieje się w szybkim tempie, zaś lektor czyta flegmatycznie i usypiająco. Do tego śmiesznie przekręca wyrazy ;) Np: drag queen czyta "dakr qeen" i jeszcze kilka takich kiksów... irytujące.

On Sprytny , cwany, niemożliwie przebiegły zapobiegliwy do granic możliwości.
Ona wyczulona jak pies myśliwski , wrażliwa na niuanse , niezłomna, ambitna , pracowita .
Stają na przeciw siebie , może nie bezpośrednio , ale jednak.
Zmyłki , zwody , oszustwa , zagrania va banque to ich chleb powszedni .
Stworzą duet , który zaprowadzi Cię aż do końca książki ; zakolami, okrężnie , pod górę , na złamanie karku ; ale jednak tam dotrzesz.

On Sprytny , cwany, niemożliwie przebiegły zapobiegliwy do granic możliwości.
Stają na przeciw siebie , może nie bezpośrednio , ale jednak.
Zmyłki , zwody , oszustwa , zagrania va banque to ich chleb powszedni .
Stworzą duet , który zaprowadzi Cię aż do końca książki ; zakolami,...

W powieści napisanej przez Pana Krzysztofa Domaradzkiego, Kacper Berger miał być przedstawiony jako postać niezwykle unikalna. Miała ona emanować złem, zepsuciem i innymi negatywnymi cechami. Efekt okazał się niezły, a książkę czyta się bardzo dobrze.
Jednakże, mogę dostrzec pewną wadę. Autor wprowadzał wiele wątków, które niestety nie zostały odpowiednio rozwinięte ani wyjaśnione. Zamiast tego, Autor jedynie wspomniał o nich. Może czeka nas kontynuacja?

Dobra ale za dluga i miejscami sie ciagnie po prostu. -1 gwiazdka za zakonczenie bo nie ciekawe

Wciągająca fabuła, czasem na wyrost jak ego bohatera, czasem się dziwisz, ze naiwna, jak kobiety z tej książki. Ale ciekawa perspektywa narratora oraz główny bohater i policjantka są warci przeczytania każdej strony. Polecam :)

Czyta się jednym tchem, nie wiem czemu, ale kojarzy mi się trochę jakby polska wersja Wilka z Wallstreet. Bardzo polecam. Akcja szybka, dużo sie dzieje, świetnie zbudowane postacie.

No nie wiem, mam mieszane uczucia. Pierwsze 100 stron połknęłam, ale później szło coraz bardziej topornie, coraz bardziej męcząco. Niedopowiedzenia (kim jest Alicja),błędy (Alicja użyła określenia Skoda, a przecież tylko Kacper go tak nazywał i w żadnym momencie jej o tym nie powiedział) I narracja głównego bohatera wiedzącego co Maria myśli, czuje, jakoś mnie nie do końca przekonują. Sama postać Bergera jest również trochę męcząca. Ci którzy czytali serię z Diabłem Bednarka, wiedzą, że można polubić egoistycznego mordercę, tu się nie dało. Można sięgnąć, ale są lepsze.
P.S. za tych "głuchoniemych" też się Panu pstryczek w nos należy, Panie Domaradzki. Głusi! Nie głuchoniemi! Głusi nie są niemi. Mają swój język- migowy! I bardzo ich boli kiedy inni nazywają ich "głuchoniemymi". Książki powinny też nieść kaganek oświaty, zatem proszę nieść. Byle poprawnie.

Główny bohater to Kacper Berger, sprzedawca, handlowiec, mentor, coach. Z jednej strony to idealny przedsiebiorca osiągający same sukcesy. Współpracuje z największymi firmami i zarabia wiele milionów. Jest wytrwały, zorganizowany, charyzmatyczny i błyskotliwy. Wstaje przed wszystkimi i kładzie się spać ostatni. Planuję wszystko z wyprzedzeniem. Nie lubi spontanicznych dzialań. Godny wzór do naśladowania. Z drugiej strony jest agresywny, chciwy, arogancki i protensjonalny. To ćpun, alkoholik, gwałciciel i morderca. Wie jak smakuje krew i koka spływająca z nosa. Uważa się za Pana świata i zmierza po trupach do celu.
⬇️
Narratorem historii jest Kacper. Opowiada o swoich wewnętrznych rozterkach i metodach działania. Przedstawia swoje życie w samych superlatywach. Do końca jest przekonany o swojej nietykalności.
Opisuje również śledczych Marię i Olega oraz to jak nieudolnie prowadzą śledztwo.
⬇️
Całość jest dość ciekawa jednak nie porywa. Mamy tu wiele wynaturzeń człowieka o wybujałym ego. Poznajemy jego psychikę i myśli. Czasami tak dokładne, że aż czułam znudzenie. Potencjał na historię ogromny jednak zakończenie skopane totalnie. Jak zawsze mówię "nie" słodko-pierdzącym. Motyw popłynięcia z pieniędzmi całkowicie do mnie nie przemawia. Mam jednak cichą nadzieję, że będzie druga część.

• Kryminał