Strażnicy

reportaż
Andrzej Jabłoński
2019-01-01
2019-01-01
strażnicy straż miejska andrzej jabłoński zawiercie

Praca zarówno w straży miejskiej, jak i policji nie jest taka łatwa. Codziennie narażają swoje życie jako Nasi strażnicy. Oczywiście mowa tutaj o stróżach z prawdziwego zdarzenia. Wiadomo, gdyby ich nie było, jaki powstałby chaos na ulicach. Gorzej, jednak gdy spotkamy się z funkcjonariuszami, którzy przyjmują układy w zamian za korzyść. Dobrze, że też zdobył się na odwagę i pokazał nam jak to wygląda też od środka. Takie przypadki możemy poznać z autopsji w książce Andrzeja. Jako że sam jest takim strażnikiem wiadomo, że wiedział, co piszę. Dlatego nie można się przyczepić treści tej książki. Tekst jest lekki i każdemu mogę ją polecić z czystym sumieniem.

Książka "Strażnicy" potrafi zaskoczyć. Przedstawia pracę Strażników Miejskich od wewnątrz, problemy, biurokracje, układy, oraz to jak ludzie postrzegają pracę funkcjonariuszy.
W 100 % zgadzam się z przedstawioną recenzją i oceną 5 gwiazdek.
Opis książki "literatura faktu" a na osobnej kartce "errata" niektóre historie zostały zmyślone aby przyciągnąć uwagę czytelnika. Ale... być może to wiadomość dla tych, którzy czytają pomiędzy wierszami. I teraz dwie mozliwosci: Co by się stało gdyby przedstawione historie okazały się 100 % prawdy?
Co by się stało gdyby przedstawione historie to 100 % fikcja?
Daje trochę do myslenia? Być  może należy odczekać pewien okres czasu aby kartka "errata" była już nie potrzebna. Być może to jakieś zabezpieczenie dla autora? Być może to wszystko jest fikcją ale to już wiedzą tylko Ci, którzy przeżyli opisane historie. Co by się stało gdyby niektóre niewiarygodne historie zupełnie przypadkiem zostały niepostrzeżenie nagrane? Jesli to fikcja to Ci "nietykalni" na stanowiskach nie muszą się niczego obawiać
Książka dostępna tylko w Zawierciu Księgarnia Edukacyjna ul Sądowa lub u autora.
Nakład 100 egzemplarzy.
Ciąg dalszy nastąpi w drugiej części...

W 100 % zgadzam się z przedstawioną recenzją i oceną 5 gwiazdek.

Niewątpliwy plus książki to możliwość poznania "od kuchni" zarówno pracy jak i problemów Strażników Miejskich. Są rzeczy, które zaskakują i zmuszają do refleksji, w szczególności stan naszej "zapyziałej" polskiej biurokracji i wszędobylskich układów.
Razi jednak brak redakcji tytułu; w ksiażce roi się od błędów językowych, sporo motywów powtarza się, tylko po to by spotęgować wrażenie frustracji autora. Niezrozumiałym jest też opis ksiażki jako "literatury faktu", przy czym w książce znajdujemy informację na osobnej kartce, iż "niektóre historie zostały zmyślone by przyciągnąć uwagę czytelnika". WTF? W takim razie gdzie jest fakt a gdzie fikcja? Gdyby książka została poprawnie zredagowana (przez profesjonalistę),zapewne ocena byłaby wyższa.

Dodaj cytat z książki Strażnicy