Mindfulness znaczy sati. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness

Okładka książki Mindfulness znaczy sati. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness Tomasz Kryszczyński
Okładka książki Mindfulness znaczy sati. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness
Tomasz Kryszczyński Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2020-05-06
2020-05-06

Bardzo wartościowa i ładnie wydana książka, wprowadzająca w temat mindfulness zarówno osoby początkujące, jak i osoby praktykujące lub po kursie MBSR. Autor najpierw w wyczerpujący sposób tłumaczy, czym jest i czym nie jest uważność, rozprawiając się z wieloma mitami i nieporozumieniami. Główną, środkową część książki stanowią opisy ćwiczeń pogłębiających praktykę. Na koniec autor tłumaczy, dlaczego odcinanie uważności od jej buddyjskich korzeni stanowi często spłycenie praktyki. Czytelnik znajdzie odniesienia do pracy licznych nauczycieli buddyzmu theravady (i nie tylko),ale bez przytłoczenia zbyt obfitą bibliografią. Świetny prezent dla osoby zainteresowanej uważnością. Bardzo dziękuję za możliwość przeczytania tej książki.

"Mindfulness znaczy sati". Sięgnęłam po tą książkę zaraz po zakończeniu kursu uwaznosci MBSR prowadzonym przez autora tej ksiązki. I jestem pod jej dużym wrażeniem.
Nie wiem jak ta książka może być odebrana przez osobę, która nigdy wcześniej nie medytowała i dopiero chce zacząć.
Natomiast dla osoby, która już zetknęła się z medytacją i chce pogłębić praktykowanie uwaznosci jest to w mojej opinii rewelacyjna propozycja, szczególnie audiobook z cwiczeniami czytany przez autora.
Jest tu 25 medytacji prowadzonych. Są to krótkie praktyki, ale z czasem można je traktować jak wstęp do dłuższej medytacji.
Polecam tą książkę wszystkim tym którzy są zainteresowani codzienną praktyką uwaznosci.
Bardzo interesujaco jest też przedstawiony kontekst sati i znaczenie mindfulness.
Czytając to czuję jak szeroki to temat, jak bardzo potrzebny współczesnemu, często zestresowanemu człowiekowi, by mogl sie zatrzymać, także dosłownie i nauczyc łapać pomocny dystans do siebie, do swoich myśli, emocji, wydarzeń.

Mam mieszane odczucia.
Pomimo tego, że to pierwsza książka o mindfulness jaką miałem okazję czytać i moja wiedza opierała się na kilku krótkich artykułach na ten temat, to była dla mnie mało odkrywcza.
"25 ćwiczeń" moim zdaniem też jest trochę na wyrost, bo większosć z nich sprowadza się do jednego, wprowadzając tylko lekkie modyfikacje.
Z drugiej strony wydaje mi się, że całkiem zgrabnie podchodzi do tematu i w zrozumiały sposób tłumaczy istotę rzeczy.

Mam mieszane odczucia.
Z drugiej strony wydaje mi się, że...

Jest to książka, która bardzo dobrze tłumaczy zagadnienie mindfulness, które pojawiło się w naszej kulturze stosunkowo niedawno i przedstawia zarys historyczny.

Jest to pozycja idealna dla osób takich jak ja, czyli dopiero rozpoczynających swoją przygodę z uważnością. Stanowi świetne wprowadzenie, posiada dokładne opisy wszystkich ćwiczeń i pokazuje jak krok po kroku je wykonać.
Styl, w jakim została napisana bardzo pasuje do książki. Tworzy atmosferę spokoju i swego rodzaju spowolnienia.

Muszę przyznać, że nie do końca się zgadzam z poglądami autora i wplecionymi zasadami, wskazaniami i ścieżkami, lecz sama koncepcja uważności i ćwiczeń jak najbardziej do mnie pasuje.

Jeśli ktoś siedzi w temacie uważności, to nie będzie dla niego dużych nowości, a dla początkujących jest świetna. U mnie się sprawdziła, jest krótka, zwięzła i tworzy kojący klimat, zawiera dużo ćwiczeń, do których często wracam.

Na plus jest również dołączenie nagrań ćwiczeń oraz oprawa graficzna i estetyka książki utrzymana w tonach takiego naturalnego minimalizmu.

Jeśli natomiast mam mówić o jakiś wartościach zmuszających do myślenia, jakie można by wyciągnąć z tej książki, to z niej samej nie wyciągnęłam za wiele, bo to głównie teoria, natomiast praktyka uważności daje dużo do myślenia. (:

Treść 7-8/10
Druk i wydanie 1/10
Akapity na 1/3 strony, grafiki z listkami nieprzedstawiające zupełnie nic potrzebnego czytelnikowi, gruby i super biały papier. Po co drukować takie książki?
Bardzo się zdziwiłem kiedy otrzymałem książkę do ręki. To jest tak straszne marnowanie zasobów... szkoda tych drzew.
Ocena końcowa 4

Treść 7-8/10
Druk i wydanie 1/10
Ocena końcowa 4

Dzięki tej książce pierwszy raz spotkałam się określeniem Mindufulness. Poradnik pozwolił się zapoznać z tym tematem i zobaczyć jak wygląda historia mindfulnessu. Uważność wydaje nam się czymś oczywistym, ale jak się okazuje może być rozumiana na wiele sposobów. W naszym życiu bardzo ważne jest zwolnienie i chwila na zastanowienie. Oddech, czyli czynność którą z pozoru wykonujemy cały czas, również powinna być przez nas traktowana uważniej. Świadome oddychanie i medytacją mogą mieć niesamowity wpływ na nasze samopoczucie. Pozwolą nam cieszyć się ze zwykłych rzeczy i wyhamować. Myślę że ta pozycja może być pomocna zarówno dla osób posiadających już wiedzę o mindfulnessie, jak również dla nowicjuszy, którzy przy jej pomocy mogą zmienić swoje życie.

Zanim otworzyłam tę książkę, o Mindfulness nie wiedzialam prawie nic. Słyszałam co nie co tu i tam, ale tak dokładnie nie potrafilam tego zdefiniować.

Poradnik Tomasza Kryszczynskiego to świetne wprowadzenie do tego tematu. Okazuje się, że sztuka uważności praktykowana jest od 2500 lat. Mindfulness to, jak opowiada autor, świadomość bieżącego doświadczania i naszych doznań z ciała, uczuć, emocji i naszych myśli. To pełna akceptacja zdarzeń, dystans do tego, na co nie mamy wpływu. To praca nad uważnością, która pomaga nam zrozumieć nasz umysł i pomaga uzyskać olbrzymi spokój i wolność.

Ta pozycja bardzo pomogła mi w czasie przedmaturalnym, kiedy stres związany z egzaminami zaczął się zwiększać i coraz bardziej mnie przytłaczać. Dzięki tej książce zrozumiałam jak ważne jest prawidłowe oddychanie i medytacja. Każdego dnia w biegu zaczynamy dzień, poddajemy się codziennym, rutynowym czynnościom. Ćwiczenia Pana Tomasza pomagają “zwolnić” nasz umysł i trenować umiejętność bycia “tu i teraz”. Praca nad oddechem poprzez joge, medytacje i proste cwiczenia SATI pomogą nam zacząć cieszyć się z codziennych czynności i sprawią, że będziemy łatwiej radzić sobie ze stresem.

Jesli chcecie zgłębić metody Mindfulness, ale nie jesteście pewni gdzie zacząć - “Mindfulness znaczy Sati” będzie bardzo dobrym wyborem.

Jak rozwijać uważność?
Mindfulness to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w sieci, znajdziemy na jego temat sporo artykułów, jak i informacji o kursach uważności. Mindfulness to bowiem właśnie uważność, bycie w chwili obecnej z pełną uwagą i bez osądzania, czy ta chwila jest dobra, czy zła. Choć wydaje się to prostą sztuką, wymaga nieco praktyki. Przyzwyczailiśmy się bowiem do szybkiego życia, do mechanicznego działania bez zastanowienia, nawet bez świadomości danej aktywności. Moda na wielozadaniowość, która pojawiła się kilka lat temu, mierzenie wydajności, a przy tym szum informacyjny i wielość bodźców, które nas otacza – to wszystko nie pozwala nam prawdziwie być. Czy zatem jest szansa, na to, by stać się uważnym? W czasach, kiedy ta uważność jest tak trudna do zdobycia?
Pomóc w osiągnięciu tego stanu, w tym, by uważność nie stała się tylko przejściowym zainteresowaniem, modą, ale naszym stylem życia, może lektura książki „Mindfulness znaczy sati”, autorstwa Tomasza Kryszczyńskiego. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus poradnik, to nie tylko skondensowana wiedza na temat mindfulness, ale przede wszystkim zestaw ćwiczeń rozwijających mindulness. To lektura zarówno dla tych, którzy z pojęciem tym dotąd nie mieli do czynienia, jak i dla tych, którzy pragną praktykować uważność, z nauczycielem i / lub bez jego udziału. Praca z książką, wykonywanie opisanych ćwiczeń, pozwala na podwyższenie jakości naszego życia, na znalezienie spokoju w otaczającym nas chaosie, pozwala na bycie tu i teraz.
Książka składa się z trzech rozdziałów, z czego pierwszy przybliża nam dokładnie pojęcie uważności, tego, czym ona jest (a czym nie jest). Autor rozwiewa nasze wątpliwości związane z mindfulness, przytacza funkcjonujące mity, błędne przekonania na jego temat, a także przywołuje korzenie tej „świadomości bieżącego doświadczania”. Dowiemy się ponadto, jakie korzyści przynosi praktykowanie uważności.
Rozdział drugi zawiera dwadzieścia pięć ćwiczeń pomocnych w rozwoju mindfulness i stanowi główną część książki. To praktyczna wiedza, podana w formie ćwiczeń, z których korzysta sam autor i które przekazuje uczestnikom swoich kursów. Każde z zadań poprzedzone jest krótkim wprowadzeniem – dzięki czemu dowiemy się, dlaczego tak ważny jest oddech, jak istotna jest świadomość własnego ciała oraz w jaki sposób można pozwolić dźwiękom po prostu być. Poznamy też zestaw pozycji jogi, przy których autor po raz pierwszy doświadczył pozytywnych jej skutków, a także przekonamy się czy i w jaki sposób możemy rozwijać mindfulness w codziennych czynnościach. Trzeci rozdział stanowi ukazanie uważności nieco szerszym kontekście. Do książki została dołączona płyta z nagraniami audio, dzięki której łatwiej będzie nam ćwiczyć uważność.
Autor zaznacza, że lektura książki nie powinna być traktowana jako kurs mindfulness, jest jednak wsparciem dla osób, które pragną uważność praktykować samodzielnie. Już sama szata graficzna książki tchnie spokojem, pozwala zastygnąć w bezruchu, zatopić się w jej wyrafinowaną elegancję, a zarazem prostotę. Ten staranie dobrany zestaw ćwiczeń rozbudza zainteresowanie, może stanowić impuls do dalszego zgłębiania tematu czy skorzystania z profesjonalnego kursu mindfulness, ale przede wszystkim pozwala nam odnaleźć – dzięki wykonywanym ćwiczeniom – spokój.

Jak rozwijać uważność?

Mądra książka. Skłania do myślenia, analizowania, zastanowienia. Co bardzo lubię. Cieszę się, że trafiła w moje ręce. Wszystkim osobom zainteresowanych pogłębieniem swojej praktyki uważności mogę tę książkę polecić.
swiatairi

swiatairi

Przyjemnie wprowadzenie do tematu.

Przyjemnie wprowadzenie do tematu.

• Rozwój osobisty
  • Medytacja
  • Rozwój
  • Świadomość

Dodaj cytat z książki Mindfulness znaczy sati. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness