Ostatni dzień Hanaczowa

Bellona
2020-10-14
2020-10-14
Zagłada wojna

Hanaczów - położona na malowniczych Kresach wieś, która zasłynęła jako miejsce schronienia m.in. uciekających z Wołynia Polaków jak i próbujących uniknąć zagłady Żydów. Hanaczowa dzisiaj już nie ma. Był "zabijany" stopniowo - najpierw przez UPA, które napadały na tą wieś aż dwa razy w 1941 r., a ostatecznie został dobity i przestał istnieć wskutek niemieckiej pacyfikacji 2 maja 1944 r.

Damian K. Markowski w swojej książce "Ostatni dzień Hanaczowa" stara przybliżyć się Czytelnikom kilka kart z polskiej historii i zabiera ich do Hanaczowa w okresie II wojny światowej kiedy to Polacy stanęli ramię w ramię z Żydami i starali się za wszelką cenę obronić swoją wieś.

Już na wstępie warto wskazać, że jest to dość wymagająca lektura i powinny po nią sięgać raczej osoby zafascynowane historią oraz nieco zorientowane w specyfice życia na Kresach - pod kątem jego wieloetniczności. Jest to moim zdaniem konieczne aby dobrze zrozumieć tą książkę, ponieważ Autor funduje całe mnóstwo faktów i przeplata je dodatkowo wspomnieniami świadków zdarzeń.

Mnie ta historia wciągnęła od pierwszych stron, ale nie ukrywam, że ogromna ilość bohaterów oraz skakanie przez Autora po ich wspomnieniach oraz wydarzeniach + dodatkowo przeplatanie opisami sprawiło, że czytanie szło mi potwornie wolno i nieraz musiałam się cofać do przeczytanych już treści aby odnaleźć w akcji. Niemniej właśnie dzięki temu można się mocno wczuć w akcję i znacznie pogłębić swoją wiedzę - ale polecam robienie notatek, bo bez nich ciężko spamiętać te wszystkie fakty :)

Szkoda jednak - i to moim zdaniem największy, a w zasadzie jedyny feler tej książki - że Autor zamieścił w książce tak niewiele zdjęć, w tym w zasadzie żadnego przedstawiającego Hanaczów. Możliwe, że zdjęć takich nie ma wiele, ale nie chce mi się wierzyć aby nie było żadnych rycin przedstawiających wieś z czasów przedwojennych.

Podsumowując - jak już wyżej wskazałam - książka "Ostatni dzień Hanaczowa" nie jest pozycją dla każdego więc polecam ją osobom, które tak jak ja fascynują się historią II wojny światowej, a przede wszystkim tym zainteresowanym tematyką Kresów.

• Nowości 2021 do przeczytania
  • Abonament