Lwów 1944

Bellona
2021-07-14
2021-07-14
akcja Burza Armia Czerwona Armia Krajowa kresy II wojna światowa

Kwestia Lwowa została ustalona w Teheranie i trzeba o tym pamiętać. Podobnie jak to, że dowódcy AK nie mieli pełnej świadomości, co będzie z miastem po wyparciu Niemców, oraz jaki będzie stosunek Armii Czerwonej do członków polskiego podziemia Od początku był za to znany stosunek Ukraińców do Polaków. Czy zatem polskie działania miały sens? Co do Lwowa to pozwoliły zmniejszyć straty nacierających Sowietów. W przypadku Ukraińców to reakcja na ludobójstwo Polaków na obszarze Galicji Wschodniej było przez polskie podziemie bardzo spóźnione. "Bardzo", gdyż zlekceważono wroga. Autor walki o miasto "umieszcza" w kontekście polityki aliantów wobec rządu w Londynie i ofensywy 1. Frontu Ukraińskiego.

Bardzo ciekawa książka jak ktoś się interesuję sytuacją na tzw. Kresach Południowo-Wschodnich w 1944 roku to warto przeczytać tą książkę.

Z największym zainteresowaniem przeczytałem niniejszą książkę, która wywarła na mnie bardzo duże wrażenie. Autor po raz kolejny w bardzo ciekawy sposób przedstawia całą sytuację polityczno militarną z lata 1944 roku w południowej części Kresów. Goraco polecam.

Książka na "9", ale za nazywanie ZSRRadzieckich - ZSRSowieckich -1 punkt

Książka na "9", ale za nazywanie ZSRRadzieckich - ZSRSowieckich -1 punkt