rozwińzwiń

Dwa powstania. Bitwa o Lwów 1918

Okładka książki Dwa powstania. Bitwa o Lwów 1918 Damian K. Markowski
Okładka książki Dwa powstania. Bitwa o Lwów 1918
Damian K. Markowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2019-02-22
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-22
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308068298
Tagi:
II Rzeczpospolita Historia Polski Niepodległość Lwów 1918
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

Książka interesująca, napisana świetnym, literackim językiem. Wciąga niczym powieść, choć nie jest nią. W kolejnych rozdziałach śledzić możemy losy zmagań między polskimi powstańcami a wojskiem ZUNR. Mnóstwo informacji na temat życia miasta w dniach bratobójczej walki między Polakami a Ukraińcami. Ciekawe ujęcie tematu pogromu lwowskiego i konfliktu pamięci o Listopad 1918 roku. Ciekawa alternatywa dla pozycji czysto naukowych i mniej przystępnych dla czytelnika. Książka recenzowana również przez naukowców, wywołała dyskusję.
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-3c0808e1-61f6-4d9e-a68f-ca2ce4ba1663

Książka interesująca, napisana świetnym, literackim językiem. Wciąga niczym powieść, choć nie jest nią. W kolejnych rozdziałach śledzić możemy losy zmagań między polskimi powstańcami a wojskiem ZUNR. Mnóstwo informacji na temat życia miasta w dniach bratobójczej walki między Polakami a Ukraińcami. Ciekawe ujęcie tematu pogromu lwowskiego i konfliktu pamięci o Listopad 1918...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Żenująco słaba książka. Autor praktycznie kopiuje ustalenia innych badaczy o czym często "zapomina" wspomnieć w przypisach. Żeby było śmieszniej kopiuje również błędy.
Poza tym Autor dopuścił się wielu błędów merytorycznych i słabo orientuje się w topografii Lwowa. Jednym ze śmieszniejszych błędów merytorycznych jest stwierdzenie, że urodzony w 1949 r. historyk był... uczestnikiem walk o Lwów w listopadzie 1918 r. Po prostu "wehikuł czasu". Zdarza mu się również przekręcać polskie nazwiska (o ukraińskich nie wspominając).
Co do opisu pogromu we Lwowie to Gauden zdecydowanie lepiej (choć też nie bez mankamentów) podszedł do tego tematu (i tak najlepszą książką o pogromie jest najnowsze opracowania prof. Klimeckiego i Karpusa).
Recenzje naukowe "Dwóch powstań" pod linkami:
https://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/KLIO/article/view/KLIO.2019.042/24301
https://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/KLIO/article/view/KLIO.2020.031/26567

Żenująco słaba książka. Autor praktycznie kopiuje ustalenia innych badaczy o czym często "zapomina" wspomnieć w przypisach. Żeby było śmieszniej kopiuje również błędy.
Poza tym Autor dopuścił się wielu błędów merytorycznych i słabo orientuje się w topografii Lwowa. Jednym ze śmieszniejszych błędów merytorycznych jest stwierdzenie, że urodzony w 1949 r. historyk był......

więcej Pokaż mimo to

avatar
367
132

Na półkach:

Książka jest dobra, niemnie ma mankamenty.
Daniel Markowski napisał książke popularnonaukową (co istotne, nie jest recenzowana) na temat polsko - ukraińskich walk o Lwów w listopadzie 1918 r. Książka jest skontruowana chronologicznie, to znaczy autor omawia walki dzień po dniu, dochodząc aż do przybycia polskich posiłków z Galicji Zachodniej i ostatecznego wyparcia Ukraińców z miasta (22 listopada). W osobnym rozdziale omawia pogrom lwowski (22-24 listopada),natomiast ostatni rozdział jest poświęcony na przedstawieniu pamięci historycznej o obronie Lwowa, co ciekawe, nie tylko od strony polskiej, ale też i ukraińskiej.
Praca jest dobra, czyta się ciekawie, można dowiedzieć się dużo na temat tego, jak by nie było, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju w ciągu ostatnich 200 lat. Szczególnie dobrze wypadł rozdział o pogromie lwowskim, w którym autor w sposób zniuansowany przedstawił przyczyny i przebieg tego smutnego wydarzenia (zdecydowanie lepiej niż Gauden).
Do słabości zaliczyłbym zbytnie trzymanie się pamiętników Czesława Mączyńskiego (stronniczych, co zarzucano już w okresie międzywojennym); jak dla mnie Markowski zbyt zidealizował obrońców Lwowa, podczas gdy karność wśród nich nie stała na najwyższym poziomie. Nie przekonuje mnie też koncepcja "powstania" przeciw Ukraińcom i nazywania obrońców Lwowa powstańcami. Pozostałe mankamenty są raczej drobne.
Ergo, polecam tą pracę wszystkim, którzy chieliby poznać historię obrony miasta.

Książka jest dobra, niemnie ma mankamenty.
Daniel Markowski napisał książke popularnonaukową (co istotne, nie jest recenzowana) na temat polsko - ukraińskich walk o Lwów w listopadzie 1918 r. Książka jest skontruowana chronologicznie, to znaczy autor omawia walki dzień po dniu, dochodząc aż do przybycia polskich posiłków z Galicji Zachodniej i ostatecznego wyparcia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
2

Na półkach:

Bardzo ciekawa pozycja dla każdego zainteresowanego historią Lwowa, odzyskania niepodległości oraz konfliktu polsko-ukraińskiego. Nie jest to książka typu stricte historycznego, autor opisuje walki, oddziały oraz dowódców ale w taki sposób że jest w stanie zainteresować każdego czytelnika, nie tylko historyków. Dokładny opis przygotowań do konfliktu, zamierzeń oraz planów, życia politycznego oraz społecznego obydwojga narodów. Obok opisu działań wojennych poznajemy życie codzienne mieszkańców, ich motywacje (walczyć czy nie walczyć a jeśli walczyć to po której stronie się opowiedzieć). Nie brakuje tematów trudnych - brutalizacji konfliktu który do tej pory opisywany był jako romantyczna batalia. Autor nie szczędzi słów krytyki obydwu ze stron. Zarzuty o mordowanie niewinnej ludności, rabunki, rekwizycje, strzelanie do sanitariuszy itd. są stawiane zarówno polskim jak i ukraińskim oddziałom. Osobny rozdział rozstał poświęcony wydarzeniom w dzielnicy żydowskiej po dniu 22 listopada. Ostatnie rozdziały opisują upamiętnienie obu walczących stron oraz dzień dzisiejszy, to jak tamte wydarzenia wpływają obecnie na stosunki polsko-ukraińskie. Polecam

Bardzo ciekawa pozycja dla każdego zainteresowanego historią Lwowa, odzyskania niepodległości oraz konfliktu polsko-ukraińskiego. Nie jest to książka typu stricte historycznego, autor opisuje walki, oddziały oraz dowódców ale w taki sposób że jest w stanie zainteresować każdego czytelnika, nie tylko historyków. Dokładny opis przygotowań do konfliktu, zamierzeń oraz planów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1104
1100

Na półkach:

Dwa Powstania. Bitwa o Lwów 1918 to szczegółowa i zniuansowana publikacja, która pozwala dokładnie poznać kawał naszej historii. Autor zachęca by spojrzeć na wydarzenia sprzed stu lat, kiedy to nasi przodkowie przelewali swoją krew, aby miasto, które od wieków było polskie, polskie pozostało. Wtedy się to udało, choć późniejsze lata przyniosły jeszcze krwawsze wydarzenia i ostatecznie całkowitą utratę tego wspaniałego, wręcz magicznego miasta na rzecz najpierw ZSRR, a później powstającej Ukrainy.

http://kulturacja.pl/2019/03/dwa-powstania/

Dwa Powstania. Bitwa o Lwów 1918 to szczegółowa i zniuansowana publikacja, która pozwala dokładnie poznać kawał naszej historii. Autor zachęca by spojrzeć na wydarzenia sprzed stu lat, kiedy to nasi przodkowie przelewali swoją krew, aby miasto, które od wieków było polskie, polskie pozostało. Wtedy się to udało, choć późniejsze lata przyniosły jeszcze krwawsze wydarzenia i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
657
83

Na półkach: ,

Zachęcam do przeczytania recenzji:
https://historykon.pl/recenzje/polscy-terrorysci-i-zamachowcy-recenzja-2

Zachęcam do przeczytania recenzji:
https://historykon.pl/recenzje/polscy-terrorysci-i-zamachowcy-recenzja-2

Pokaż mimo to

avatar
718
165

Na półkach: , ,

Dobra książka ale nie czyta jej się jakoś łatwo czy płynnie. Na pewno jak ktoś zna topografię Lwowa to będzie przyjemniej.
No i nie jest to na pewno powieść historyczna tylko literatura faktu...

Dobra książka ale nie czyta jej się jakoś łatwo czy płynnie. Na pewno jak ktoś zna topografię Lwowa to będzie przyjemniej.
No i nie jest to na pewno powieść historyczna tylko literatura faktu...

Pokaż mimo to

avatar
1148
1134

Na półkach: , ,

8/10

8/10

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  55
 • Przeczytane
  19
 • Posiadam
  11
 • Historia
  7
 • Teraz czytam
  3
 • I WŚ i międzywojnie
  1
 • 2020
  1
 • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]
  1
 • E-Booki
  1
 • XHp
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwa powstania. Bitwa o Lwów 1918


Podobne książki

Przeczytaj także