Papież z Fatimy

2008-01-01
2008-01-01
Hanna Cieśla
karol wojtyła papiestwo papież jan paweł II Kościół katolicyzm chrześcijaństwo

O św. Janie Pawle II wciąż się mówi i pisze, mimo że 2 kwietnia tego roku minęło 15 lat od Jego śmierci.
Do tej pory pisze się o Nim artykuły, biografie, eseje. Przytacza się słowa z Encyklik i książek napisanych przez Jana Pawła II. Jego imieniem zostały nazwane place, ulice, szkoły, lotnisko. Zrealizowano kilka filmów dokumentalnych i fabularnych. Wszystko po to, aby pamięć o Nim przetrwała, bo był postacią niezwykłą. Wykładowca uniwersytecki, wychowawca, pisarz, kapłan , spowiednik. Z pasją oddawał się każdej z tych działalności. Wielki filozof, teolog, poeta, aktor, a przede wszystkim wielki Papież, autorytet dla wielu Katolików i nie tylko.

Mówi się o Nim „rekordowy Papież” bo był inny niż wielu papieży przed Nim. Niezmordowany pielgrzym, bo przemierzył aż milion dwieście tysięcy kilometrów w swych pielgrzymkach do wielu krajów świata. Nawet Jego pontyfikat był rekordowy bo trwał ponad 26 lat, które poświęcił na tworzenie fali dobra, miłości, prawdy.

Renzo Allegri, autor książki chce ukazać nam troszkę inny aspekt życia św. Jana Pawła II , taki o którym mało pisano, aspekt mistyczny, lub inaczej mówiąc duchowy wymiar czyli zjednoczenie Papieża z Bogiem w życiu codziennym.

Książka podzielona jest na wiele rozdziałów i podrozdziałów. Każdy z nich opowiada o innym etapie w życiu Jana Pawła II. Mamy na przykład rozdział poświęcony cudom, które dokonały się za wstawiennictwem żyjącego Papieża, kolejny o powiązaniu pontyfikatu Jana Pawła II z tajemnicami Fatimskimi, a następny o Jego dzieciństwie, latach młodości, pontyfikacie.
Każdy rozdział bardzo interesujący, ukazujący wiele szczegółów, ciekawostek, o których nigdy nie czytałam, nie słyszałam, a które ubogaciły moja wiedzę na temat naszego kochanego Papieża i historii Jego pontyfikatu. Książka napisana bardzo przystępnym językiem, fragmentami czyta się ją jak dobrą powieść sensacyjną, mimo to jej przesłanie jest konkretne, podkreślane wielokrotnie w treści. Modlitwa, modlitwa, i jeszcze raz modlitwa, a także zawierzenie się Bogu i Maryi.

Jan Paweł II modląc się i wierząc wyprosił wiele łask, dla wielu ludzi i całego świata. Był w bliskiej relacji duchowej z Bogiem, a Maryja była Jego ukochaną Matką, którą darzył wielką miłością.

• 10 Papier
  • Biblioteczka domowa IV