Dwie matki Jana Pawła II. Emilia Wojtyła i św. Joanna Beretta Molla

Okładka książki Dwie matki Jana Pawła II. Emilia Wojtyła i św. Joanna Beretta Molla Renzo Allegri
Renzo Allegri Wydawnictwo: Esprit biografia, autobiografia, pamiętnik
Le due madri di papa Wojtyla. Emilia Kaczorowska e Gianna Beretta Molla
Esprit
2014-01-01
2014-01-01
Agnieszka Zielińska
religia biografia Jan Paweł II papież Emilia Kaczorowska Joanna Bretta Molla wiara Kościół

Ciekawa książka przedtsawiająca nieznane fakty z życia mamy Jana Pawła II a także postać świętej Gianny Beretat Molla. Ciekawie przedstawia perspektywę życia matek dla których zycie nienarodzonego dziecka jest ważniejsze niż ich własne życie czy fizyczne cierpienia.

W niewielkich rozmiarów tomiku „Dwie matki Jana Pawła II. Emilia Wojtyła i św. Joanna Beretta Molla” Renzo Allegri zestawił ze sobą biografie dwóch niezwykłych kobiet. Kiedy Emilia zmarła Joanna miała zaledwie 7 lat. Obie panie nigdy nie miały szansy się poznać i teoretycznie w jakikolwiek sposób łączy je tylko osoba Jana Pawła II, ale kiedy przyjrzymy się biografiom obu kobiet, okazuje się, że mają one ze sobą wiele wspólnego.

Emilia i Joanna były zwykłymi kobietami. Ładne, eleganckie, zadbane, dobrze wykształcone. Kochające żony i matki. Szanowane przez ludzi z ich otoczenie. Obie gotowały, sprzątały, prały, dbały o ciepło domowego ogniska. Jak miliony podobnych do nich kobiet. Umarły młodo poświęcając swoje życie dla dzieci, których mogłoby nie być, gdyby ich mamy wybrały inaczej.

„Dwie matki Jana Pawła II” to pierwsza książka na świecie traktująca o mamie Karola Wojtyły. To w tym tomiku po raz pierwszy pojawiła się informacja, że spodziewając się trzeciego dziecka Emilia usłyszała od lekarza, że ciąża jest zbyt dużym zagrożeniem dla życia matki i w tej sytuacji aborcja byłaby najlepszym rozwiązaniem. Wszyscy znamy konsekwencje decyzji Wojtyłów. Loluś urodził się zdrowy i silny, a wiele lat później zmienił cały świat.

W trakcie czwartej ciąży Joanna Beretta Molla dowiedziała się, że poza maleństwem w jej macicy rozwija się włókniak. Jako lekarz doskonale zdawała sobie sprawę co to oznacza. W takich przypadkach medycyna zna tylko jedno rozwiązanie. Mimo wszystko Joanna zdecydowała się donosić ciążę. 21 kwietnia 1962 urodziła się Gianna Emanuela. Jej mama zmarła siedem dni później. Jan Paweł II kanonizował Joannę 6 maja 2004 r. W uroczystościach brał udział jej mąż Piotr Molla i dzieci. Joanna Beretta Molla jest pierwszą mężatką i matką, która została ogłoszona świętą od ponad tysiąca lat. Jest przypadek jest przełomowy, kierujący nowe światło na świętość osób świeckich.

Nie do końca odpowiadały mi sugestie autora, że Jan Paweł II wyniósł na ołtarze Joannę Berettę Molla ponieważ przypominała mu się z jego własną matką. Jakby historie tych dwóch kobiet nie mogły istnieć obok siebie bez podobnych skojarzeń. Dodatkowo Renzo Allegri wmawia czytelnikom co w danym momencie czuł i myślał papież. Tego to akurat nikt nie wie, a podobne przypuszczenia, choć prawdopodobne, naprawdę nie są konieczne, żeby uznać książkę za wartościową i godna uwagi. Osobiście rażą mnie insynuacje tego typu i uznaje je za jedyną wadę lektury.

Książeczka „Dwie matki Jana Pawła II” nie wyczerpuje biografii obu kobiet. To zaledwie wstęp do głębszego poznania Emilii i Joanny i zadumy nad ich heroiczną postawą. Bo właśnie zwyczajne życie, niezłomna wiara i ogromna miłość dwóch matek są najważniejszymi aspektami tej pięknej i wzruszającej opowieści.

"Jest na świecie piękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami - matka." Autor tych słów, sformułował jednocześnie sentencję, która zawiera w sobie najważniejsze przesłanie książki Renzo Allegri. On to opisał kobiety niezwykłe, które "mężnie stawiały czoła przeciwnościom losu i nawet w najtrudniejszych chwilach pozostawały wierne Bogu i które dzięki swej wyjątkowej postawie stały się symbolem współczesnego, cichego bohaterstwa."

Zatem nasuwa się pytanie dlaczego Karol Wojtyła stawiał na równi swoją rodzicielkę z kobietą, w gruncie rzeczy dla niego obcą, którą wyniósł na ołtarze?

Otóż odpowiedź jest prosta. Papież Jan Paweł II ujrzał w osobie Joanny Beretty Molli wiele cech, które przypominały mu jego matkę, utraconą zaledwie w wieku dziewięciu lat. Prócz tego, że Emilia Wojtyła i św. Joanna Beretta Molla żyły w XX wieku, prowadziły normalne życie wypełnione codziennymi obowiązkami, to jednak wykazały się wielką odwagą i miłością do swoich dzieci. Miłość do własnych dzieci... Można zapytać... A która matka nie kocha własnych dzieci? Ja jednak odpowiem pytaniem na pytanie... A która z nich jest zdolna oddać za własne nienarodzone jeszcze dziecko, życie?

Kim była Joanna Beretta Molla? To zwyczajna kobieta, mężatka, z zawodu lekarka, u której w czasie czwartej ciąży wykryto guza w pobliżu macicy. Miała trzy wyjścia, z których dwa zakładały śmierć dziecka przy jednoczesnym uratowaniu jej życia. Wybrała drzwi numer trzy, ratując życie dziecka, skazując się na śmierć.

Jaką funkcję w tej książce pełni przywołanie postaci Emilii - matki Jana Pawła II? Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że z powodu jej słabego zdrowia i ryzyka śmiercią, zalecano jej aborcję, w momencie gdy pod jej sercem rozwijało się nowe życie - trzecie z kolei dziecko. Zgoda na urodzenie dziecka wiązała się u matki papieża z dużym pogorszeniem stanu zdrowia, a tym samym ze śmiercią po dziewięciu latach od urodzenia dziecka.

Można pomyśleć, że próbując dokonać opisu i recenzji tej książki dotykam problemu wręcz nieadekwatnego do mojego wieku i czegoś w rodzaju doświadczeń. Jednak po przeczytaniu książki Renzo Allegri mogę z pewnością stwierdzić, że jest to lektura dla każdego człowieka, dla którego liczą się takie wartości jak wiara, rodzina, a przede wszystkim poświęcenie. Jan Paweł II nie mógł oczywiście zaproponować beatyfikacji własnej matki, wiedział jednak, a może raczej czuł w swoim wnętrzu, że jej postawa była bardzo zbliżona do świętości. Zastanawiam się tylko pisząc słowo świętość, czy ma ono jakikolwiek wydźwięk w dzisiejszym świecie. Czytając tą książkę ma się poniekąd wrażenie, że czyta się o czasach zamierzchłych, a przecież to wszystko wydarzyło się zaledwie pół wieku temu. Być może tysiące, a nawet miliony innych osób rozsianych po całym świecie prowadzą życie w sposób święty, a nie zostali do tej pory dostrzeżeni, być może już nigdy nie zostaną... Ja jednak widzę w tej książce nadrzędny cel, a mianowicie przywołanie wiary w takie właśnie osoby, które stanowią podporę świata. Co więcej "Dwie matki Jana Pawła II" pokazują nam kwintesencję matczynej miłości.

Książka pisana lekkim, przystępnym językiem, do przeczytania w godzinę. Dająca do myślenia. Naszpikowana faktami, datami. Zawierająca kilkadziesiąt czarno-białych fotografii. Polecam szczególnie przez obecność faktów dotyczących życia Emilii Kaczorowskiej, na której temat do dnia dzisiejszego zachowało się niewiele dokumentów, z kolei do istniejących bardzo ciężko dotrzeć.

:-) http://niebieskaobwoluta.blogspot.com/2014/03/matka-ktorej-na-imie-jest-poswiecenie.html

Książka ukazująca owe kobiety z innej strony. Odkrywa ciekawe fakty i pokazuje nam te dwie wspaniałe Matki w słowach ich najbliższych, znajomych. Polecam :-)

Krótko, zwięźle i na temat. Dwie bohaterki związane z Janem Pawłem II. Ciekawa pozycja. Przybliża postać Joanny Beretty Molla i matki Karola Wojtyły i jakie znaczenie miały one dla papieża.

• Wiara
  • Moja biblioteczka
  • Religijne
  • + Święci i błogosławieni
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
  • Być kobietą, być kobietą: biografie / wspomnienia

Dodaj cytat z książki Dwie matki Jana Pawła II. Emilia Wojtyła i św. Joanna Beretta Molla