Poranek ściętych głów #1

Okładka książki Poranek ściętych głów #1 Kazuo Koike, Goseki Kojima
Okładka książki Poranek ściętych głów #1
Kazuo KoikeGoseki Kojima Wydawnictwo: Hanami Cykl: Poranek ściętych głów (tom 1) komiksy
komiksy
Poranek ściętych głów (tom 1)
首斬り朝
Hanami
2020-03-31
2020-03-31
9788365520401
Radosław Bolałek
Seinen Samuraje/ninja 18+ Japonia Przeszłość

Okładka książki Poranek ściętych głów #8 Kazuo Koike, Goseki Kojima
Poranek ścięty... Kazuo Koike, Goseki...
Okładka książki Samotny Wilk i Szczenię #6 Kazuo Koike, Goseki Kojima
Samotny Wilk i... Kazuo Koike, Goseki...
Okładka książki Samotny Wilk i Szczenię #5. Kazuo Koike, Goseki Kojima
Samotny Wilk i... Kazuo Koike, Goseki...
Okładka książki Poranek ściętych głów #7 Kazuo Koike, Goseki Kojima
Poranek ścięty... Kazuo Koike, Goseki...

Okładka książki 47 roninów Mike Richardson, Stan Sakai
47 roninów Mike Richardson, St...
Okładka książki Animal Man. Omnibus Brian Bolland, Tom Grummett, Doug Hazlewood, Grant Morrison, Chas Truog
Animal Man. Om... Brian Bolland, Tom ...
Okładka książki Fungae Tomasz Leśniak, Wojtek Wawszczyk
Fungae Tomasz Leśniak, Woj...

To jedna z tych mang, która wyrasta wysoko ponad swój gatunek. Wyraźnie przy tym to rzecz raz dla dojrzałego czytelnika, a dwa dla tych, którzy w komiksie nie szukają tylko rozrywki.
Dostajemy ponure, okrutne i często drastyczne dzieło, przepełnione klimatem rodem z najlepszych opowieści ze średniowiecznej i nowożytnej Japonii, czasu o fascynującej, ale bardzo dla nas odmiennej i niezrozumiałej kultury, gdy honor, przemoc i feudalne reguły kształtowały ten orientalny świat, w sposób niezwykły i oryginalny tworząc niepowtarzalną cywilizację.
Wyraźnie trzeba podkreślić, że jest to opowieść bardzo męska, z rolą kobiet zepchniętą do służącej, ofiary, gejszy, prostytutki, a mężczyznami podłymi, odpychającymi, co najmniej kontrowersyjnymi. A główny bohater, kat i tester mieczy, nie jest wcale lepszy, nie odstaje od epoki, w której żyje, a odznacza się i odróżnia tylko doskonałością w swoim fachu i w swojej filozofii życia. W zasadzie jego rozumienie honoru i zasad, którymi się kieruje jest jeszcze bardziej szokujące i odmienne niż klasyczne ujęcie w historiach o samurajach.
Fabuły są podzielone na rozdziały, opowiadające inne historie, choć cała opowieść powoli rozwija się liniowo, od chwili gdy główna postać przyjmuje funkcję pełnioną dotąd przez jego ojca. Od razu na otwarcie dostajemy prawdziwe trzęsienie ziemi, okrutne i szokujące wprowadzenie, i jeśli komuś ono nie przypadnie do gustu, nie zaszokuje go w sposób wzbudzający fascynację, to można rozważyć porzucenie lektury, bo dalej jest dobitniej, okrutniej i bardziej bezkompromisowo.
Rozdziały mają różną długość, bo autorów nie krępują jakieś reguł narracyjne, wybierają taką ilość stron, która pozwala im rozwinąć i spuentować daną historię. A opowiadają w sposób mistrzowski, budując przygnębiający klimat, całkowicie niezapomniany, a w nim snują bardzo oryginalne, zaskakujące fabuły, pokazując zwyczaje i realia świata, których nie znajduje się w typowych narracjach o Japonii ery samurajów. Poznajemy świat przestępców i strażników więziennych, losy skazańców, sposoby wymierzania sprawiedliwości, straszne zwyczaje i fascynujące mroczne sprawy kryminalne. A niemal zawsze w finale jest cięcie katowskim mieczem.
Jest to świetnie napisane i rewelacyjnie narysowane, gęstą, realistyczną kreską. Bardzo dobrze oddany jest ruch, pozycje ciała, zacięte twarze, oblicza gniewu, smutku, powagi.
Ten komiks to wejście w odrębny, fascynujący i zapadający w pamięć okrutny nad wyraz świat. Rewelacyjne otwarcie serii. Czytałem po raz drugi i znów byłem pod ogromnym wrażeniem.

Ten komiks wywołał u mnie sprzeczne emocje, bo z jednej strony frustrację, a z drugiej czytało mi się go nieźle, narracja jest poprowadzona solidnie. Jeśli chodzi o warstwę graficzną to mam wrażenie, że momentami anatomia postaci wyglądała dziwnie i nienaturalnie, choć przez większość czasu rysunku były na dobrym poziomie. Teraz to, co mnie irytywało w tej mandze. Mam wrażenie, że autorom zależało, aby wstawić tyle nagości, seksu i naturalizmu ile się da. O ile krew tryskająca podczas ścinania głów ma oczywiście sens, to liczne sceny gwałtów, molestowania i rozmaitych perwersji budziły mają odrazę. Nie jest to na pewno manga dla osób o słabych nerwach. I dla takich jak ja, którzy nie mogą patrzeć na takie przedmiotowe ukazywanie kobiet.

Na półkach: , , , , , ,

Klasyka komiksu autorów legendarnej powieści "Samotny Wilk i Szczenię".

Powieść zachwyca na każdym poziomie - od doskonałej kreski, poruszających kadrów, aż po angażującą historię i nietuzinkowych bohaterów. Co więcej, autorzy w sposób przystępny dla zachodniego czytelnika przybliżają historię i obyczaje społeczeństwa z okresu Edo.
Co ciekawe kanwą każdego z rozdziałów jest historia, którą autorzy oparli na autentycznych wydarzeniach. Wzmacnia to siłę przekazu i autentyczność ukazanej historii.

"Poranek..." to powieść do smakowania i wielokrotnego czytania, o potężnej dawce jakości zarówno fabularnej jak i estetycznej. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla entuzjastów kultury japońskiej.

Klasyka komiksu autorów legendarnej powieści "Samotny Wilk i Szczenię".

Co ciekawe kanwą każdego z rozdziałów...

Glowny bohater jest katem oraz testerem mieczy. Zabija ludzi skazanych na smierc. Pomaga takze ichniekszej policji w skazywaniu przestepcow.
Podoba mi sie przedstawienie cztelnikowi owczesnej Japonii, obyczajow.
Manga jest podzielona na krotsze historie, ktore nie sa ze soba polaczone.
Czyta sie dobrze, z zainteresowaniem.
Polecam.

Podoba mi sie przedstawienie cztelnikowi owczesnej Japonii, obyczajow.
Manga jest podzielona na krotsze historie, ktore nie sa ze soba polaczone.
Czyta sie dobrze, z zainteresowaniem.
Polecam.

KAWAŁ HISTORII W KOMIKSIE

Wśród zalewu tytułów, tak mangowych, jak i komiksowych wszelkiej maści, łatwo jest przejść obojętnie obok niepozornej okładki tomu „Poranka ściętych głów”. A jednak nie warto tego robić, bo to kawał wyśmienitej opowieści graficznej, która wyszła spod rąk twórców, jacy odmienili świat komiksu. A jednocześnie to też poruszająca lekcja historia, tak mocna i brutalna przy tym, że skierowana wyłącznie dla dorosłych czytelników.

W czasach szogunów ważnym stanowiskiem jest pozycja osoby testującej miecze. Takim „testerem” jest Asaemon, który przejął posadę po swoim ojcu. Na czym polega jego praca? Na sprawdzaniu wykutych mieczy na ciałach skazańców, którzy przeszli już egzekucję. Ale też i owych egzekucji dokonywaniu. I tak toczą się jego losy, które przeplatają się z losami najróżniejszych ludzi.

KAWAŁ HISTORII W KOMIKSIE

1931

Manga dla dorosłego czytelnika, i chyba nawet o mocnych nerwach, gdyż są hardcorowe tematy poruszane. Aż by się chciało powiedzieć męska manga, bo miecze i głowy lecą, i czasami cycki.
Czy mi się manga podobała? Oto jest pytanie. Na pewno była mocna. Na pewno przeczytam kolejne tomy. Uważam ją za wartościową, w jakiś sposób.

2029

W momencie, kiedy wydawnictwo Hanami zapowiedziało opublikowanie nowej mangi „Poranek ściętych głów”, na twarzach pewnej rzeszy fanów japońskiego komiksu, pojawiła się szeroki uśmiech zadowolenia. Internet zalała dosyć pokaźna liczba pozytywnych komentarzy, ludzi zachwyconych tym ogłoszeniem. Pora więc sprawdzić, czy ogólna euforia wokół tej pozycji, ma swoje przełożenie na rzeczywistość.

Kazuo Koike i Goseki Kojima, to dwójka wybitnych artystów, którzy w ciągu wielu lat swojej pracy stworzyli wiele świetnych tytułów. Parali się oni dosyć różnorodną tematyką, jednak największą furorę robiły zawsze ich komiksy historyczne. Jednym z nich, zdecydowanie najlepszym i najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie jest seria „Samotny wilk i szczenię”. Pozycja „kultowa”, która od lat zachwyca miłośników „samurajskich” klimatów. Jeśli ktoś zalicza się do tego grono, to tym bardziej powinien zainteresować się mangą „Poranek ściętych głów”, która epatuje bardzo podobnym klimatem, czerpiąc jednocześnie dosyć mocno z faktów historycznych.

Tytuł to zbiór stosunkowo krótkich, ale bardzo treściwych opowiadań osadzonych w okresie Edo, których częścią wspólną jest popełniona zbrodnia i postać głównego bohatera. Yoshitsugu – Yamada Asaemon Trzeci, podobnie jak jego przodkowie piastuje stanowisko zwane „Magistrat odpowiedzialny za rzeczy przy pasie”. Jest więc swojego rodzaju „urzędnikiem”, który zajmuje się „testowaniem” mieczy, na rzecz panów feudalnych, który musi wykazać się niesamowitą i mocno różnorodną techniką cięcia, aby wykazać kunszt sprawdzanego oręża. Próba dokonywana jest często na przestępcach skazanych na śmierć, więc mylnie można uznać go za kata (którym nie jest). Stosowne krótkie wyjaśnienia historyczne na ten temat zostały opublikowane na początku mangi w postaci krótkiej notki od tłumacza, która wprowadza czytelnika w meandry tytułu.

Biorąc pod uwagę całą otoczkę dzieła i jego mocno wyczuwalny klimat, który pojawia się już na kilku pierwszych stronach mangi, można mylnie przyjąć złożenie, że mamy tutaj do czynienia z kolejnym przedstawiciel „samurajskich” komiksów historycznych. Tytułem, w którym będzie można znaleźć dużo akcji, dużo krwi, dużo walk i jeszcze więcej orientalnego patosu, gdzie całość tych elementów tworzy ciekawą, ale dosyć przewidywalną fabułę. Pod pewnymi względami tak też jest, jednak im mocniej będziemy się zagłębiać w tytuł, tym bardziej będzie on odkrywał przed czytelnikiem całe pokłady swojej złożoności i nietuzinkowości.

Tak jak zostało to już wspomniane, manga składa się z siedmiu różnych historii. W każdej z nich zostaje zaprezentowany nowy bohater mający poważne problemy z prawem. Częścią wspólną ukazanych postaci jest nieunikniony fakt ukrócenia ich o głowę w momencie odkrycia ich zbrodni. Kazuo Koike idzie jednak o wiele dalej niż tylko sztampowe pokazanie kryminalnych historii. Odziera on cały samurajski świat tamtego okresu z „iście filmowej otoczki kodeksu wojownika” i pokazuje jego mroczne oblicze (morderstwa, gwałty, pedofilia, zbrodnie namiętności). Sięga on przy okazji po bardzo wyraziste i często bezpardonowe środki przekazu, aby zademonstrować czytelnikowi, postępującą degenerację społeczeństwa, na którą bardzo często było odgórne przyzwolenie (pod pretekstem kultury/wiary/obyczajów). Oczywiście pewne elementy nie są tutaj serwowane w sposób bezpośredni i odbiorca będzie musiał, sam interpretować to co widzi. Nie zmienia to jednak faktu, że całość jest naprawdę „mocna” i kontrastująca z tym, co przeciętny człowiek wie na temat „wojowników KKW”. Nic nie jest tutaj tylko czarno-białe, co najlepiej widać w kreacjach „zbrodniarzy”, którzy nie są jednoznacznie szufladkowani. Niektórzy z nich weszli na drogę „zbrodni” z powodu traumatycznych doświadczeń, z którymi nie mieli jak sobie poradzić. Inni zaś to bardziej „klasyczne” obrazy potworów, które kamuflują się pośród „normalnego” społeczeństwa.

Cała recenzja na:

Bardzo dobra manga, której głównym bohaterem jest samurajski kat. Krótkie w treści, ale skłaniające do myślenia i zdecydowanie nie jest komiks dla każdego.

1969

Bardzo mi się podobało. To zbiór opowiadań spiętych postacią głównego bohatera, który żyje z wypróbowywania mieczy. Wątki w każdym opowiadaniu są bardzo różnorodne, nic się nie powtórzyło, a niektóre - np o tynkarzu czy gejszy z miotłą były naprawdę interesujące. Zgodnie z tytułem w mandze spada dużo głów, ale większość z rąk wymiaru sprawiedliwości.
Podobały mi się próby wyjaśnienia czytelnikowi jak działał wymiar sprawiedliwości w dawnych czasach w Japonii. Jaka była procedura zatrzymywania, jak traktowano podejrzanych i skazanych, tak ich transportowano itp. Nie wiem, czy to prawda czy fikcja literacka, ale jeśli prawda to naprawdę można się zastanawiać, jak bardzo można kochać rytuały.
Bardzo ładnie narysowane i bardzo ładnie wydane - duży format, ładna okładka, biały papier,onomatopeje na kadrach delikatne (widać, że wydawca nie poprzykrywał tak po prostu oryginalnych wielkimi literami) . Czytało mi się gładko i naturalnie.
Ogólnie podobało mi się, nawet bardzo. I brakowało mi mangi o samurajach z realistyczną kreską i bez magii i supermocy.

Podobały mi się próby...

• Manga