Usagi Yojimbo Saga. Księga 1

Okładka książki Usagi Yojimbo Saga. Księga 1
Stan Sakai Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Usagi Yojimbo Saga (tom 1) Seria: Usagi Yojimbo komiksy
komiksy
Usagi Yojimbo Saga (tom 1)
Usagi Yojimbo

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Okładka książki Vision Tom King, Michael Walsh, Gabriel Hernandez Walta
Ocena 8,1
Vision Tom King, Michael W...
Okładka książki Bloodborne. Tom 1. Śmierć snu Ales Kot, Piotr Kowalski
Ocena 6,8
Bloodborne. To... Ales Kot, Piotr Kow...
Okładka książki Invincible 3 Robert Kirkman, Ryan Ottley
Ocena 8,0
Invincible 3 Robert Kirkman, Rya...
Okładka książki Kaznodzieja. Tom szósty Steve Dillon, Garth Ennis
Ocena 8,3
Kaznodzieja. T... Steve Dillon, Garth...
Okładka książki Transmetropolitan - Tom 1 Warren Ellis, Darick Robertson
Ocena 7,7
Transmetropoli... Warren Ellis, Daric...

Saga - tomy 1-4
Wybitne i znakomite, zarówno fabularnie jak i rysunkowo.
Początek może zniechęcać bo pojawiają się żółwie ninja, ale to jednorazowy crossover.
Później mamy klimat samurajów, Japonii, demonów, ninja, walk klanów, podstępów i śledztw.
Do tego plejada bohaterów, których nie sposób nie lubić, olbrzymia dawka historii i zwyczajów, pojedynków, walk i mitologii.
Bardzo, bardzo mi się podoba i kolejne tomy i historie (czasem odwołujące się do poprzednich wydarzeń i postaci, potrafiące się rozciągać na setki stron) połyka się błyskawicznie.
I ta kreska. Szkice, czarno białe, a tyle maestrii, charakteru i klimatu.
Do tego fakt, że to zwierzęta dodaje smaczku i zupełnie nie przeszkadza pozwalając oddać specyfikę postaci już po jego wyglądzie.
Jestem zachwycony i czekam na kolejne tomy (mają teraz wrócić do początków i wydać te brakujące początkowe tomy).
Bardzo polecam i zupełnie się nie dziwię, że to jedna z najlepszych serii w historii komisu, a Stan Sakai to geniusz!
Koniecznie!

Saga - tomy 1-4
Wybitne i znakomite, zarówno fabularnie jak i rysunkowo.

Nie wiem czemu na początku stroiłem od zapoznania się z tym komiksem. Ale kiedy w końcu do niego usiadłem okazało się, że uwielbiam w nim wszystko - wspaniałe przygody królika samuraja, świetne rysunki, pełno akcji i genialna narracja. Od razu po przeczytaniu kupiłem resztę tego co wydali w Polsce.

Długo przyszło mi żyć, by odrobić tę zaległość. Początkowo zresztą, przez pierwsze strony, miałem wrażenie, że to jednak komiks nie dla mnie. Crossover z żółwiami ninja? Opowieści były krótkie, dosyć proste... Im dłużej się to jednak czyta, to odbiór się zmienia. Ten spokój opowieści przetykany błyskami przemocy, te kadry z japońskimi scenami rodzajowymi, tak prosta kreska, która mówi często więcej niż tekst w dymkach... jest w tym taki rodzaj powściągliwości, który ostatecznie mnie zaczarował i chcę więcej. Cudowny komiks.

Prawie dwadzieścia lat temu na naszym rynku debiutowały początkowe epizody przygód Usagiego Yojimbo (Mandragora). Później nastąpiły długie lata posuchy, aż do momentu, kiedy to Egmont nie zabrał się za wydawanie klasycznej sagi. Teraz dodatkowo w ich ofercie pojawia się zbiorcze wydanie początkowych historii, które pozwalają w należytej chronologii zagłębić się we wspaniały komiksowy świat stworzony przez Stana Sakai.
Usagi Yojimbo: Początek, księga 1 to solidna ponad 570 stronicowa pozycja, która powinna znaleźć się w posiadaniu każdego szanującego się miłośnika dobrych komiksów. W wydaniu tym znajdziemy cztery pierwsze historie wydane pierwotnie w latach 1987-1991: Ronin, Samuraj, Droga Wędrowca, Spisek ryczącego smoka. Kolejne rozdziały poprzedzone są krótkimi opisowymi wstępami, gdzie różni artyści wypowiadają się na temat twórczości Stana Sakai i jego króliczego bohatera.

Pierwszy z rozdziałów (Ronin), pokazuje Usagiego na początku jego wielkiej wędrówki, kiedy wciąż nie może on pogodzić się ze świadomością bycia samurajem bez pana. Smutek, złość i brak pomysłu na przyszłość sprawia, że dość często wdaje się on w krwawe pojedynki. Wrogowie dziesiątkami giną od jego ostrego miecza, stając się kolejnymi bezimiennymi ciałami. Nie zapomina on jednak o honorze samuraja, chociaż momentami nagina go do własnych potrzeb. Kolejne zaserwowane tutaj historie to spora ilość walk i liczne nawiązania do kina KKW. Najbardziej będzie wyczuwalny tutaj klimat dzieł Kurosawy, który lubował się w westernowych schematach, gdzie milczący wojownik wyznający jasno określony kodeks moralny, przemierza kraj i wymierza krwawą sprawiedliwość bandytom.

„Samuraj” to już bardziej spójna opowieść, która jest niczym innym jak jedną wielką retrospekcją przyszłości bohatera. Czytelnik ma tutaj okazję poznać jego losy od momentu, kiedy jeszcze jako mały króliczek został on przyjęty na naukę do swojego mistrza, do chwili kiedy w wielkiej bitwie traci on swojego pana. Sakai sięgnął tutaj po dość klasyczną formę pokazania minionych zdarzeń. Usagi sam snuje opowieść o swojej przeszłości, której przysłuchuje się jego znajomy łowca nagród Gen.

Trzeci rozdział „Droga Wędrowca” to powrót do bardziej dynamicznych i luźniej ze sobą powiązanych historii, w których częścią wspólną jest zarówno widowiskowa walka, jak również mała i wiecznie głodna jaszczurka, którą spotyka Usagi w jednej z odwiedzonych wiosek. Stworzenie w podzięce za ratunek staje się jego wiernym towarzyszem, który stopniowo zaczyna być traktowany jako najlepszy przyjaciel. Oczywiście na ścieżce owej dwójki pojawi się również cała masa innych postaci, którym będzie trzeba pomóc, lub też bronić się przed ich morderczymi skłonnościami.

Cała recenzja na:

1972

Genialny komiks z genialną fabułą, świetną dla mnie kreską i wciągający od piewszych stron.

Choć początkowo sceptycznie podszedłem do królika samuraja, to jego historia mnie wciągnęła. Świetnie wprowadza w realia i wierzenai Japonii epoki szogunatu

It's fine I guess...
Były w tym ciekawe i wartościowe momenty, nie czytało się źle, ale nic mi z tego nie zostało w głowie

It's fine I guess...

Nie jestem fanką komiksów ale ten świat pokochałam. Czytałam wszystkie tomy. Samurajskie wartości i świat Japonii. Przepięknie wciąga ten świat.

Lekka, przyjemna, zabawna, ale tez pouczajaca lektura.
Komiks dobrze i z przyjemnoscia sie czyta. Przygody krolika uprzyjemniaja czas. Jest to dobre, relaksujace czytadlo.
Polecam.

Lekka, przyjemna, zabawna, ale tez pouczajaca lektura.
Polecam.

Jeden z lepszych komiksów ever