Najnowsze artykuły
- ArtykułyKrzysztof P. Czyżewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powieściowe to dwa osobne światyLubimyCzytać1
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać32
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant7
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Goseki Kojima
Źródło: http://www.comicvine.com/goseki-kojima/26-1931/
59
7,8/10
Pisze książki: komiksy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,8/10średnia ocena książek autora
191 przeczytało książki autora
354 chce przeczytać książki autora
4fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Path of the Assassin #15: One who Rules the Dark
Kazuo Koike, Goseki Kojima
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2009
Path of the Assassin #13: Hateful Burden
Kazuo Koike, Goseki Kojima
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2008
Path of the Assassin #12: Three Foot Battle
Kazuo Koike, Goseki Kojima
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2008
Najnowsze opinie o książkach autora
Poranek ściętych głów #1 Kazuo Koike
7,6
Jak można przeczytać na samym początku mangi w feudalnej Japonii istniało stanowisko „okoshimono bugyo” czyli „magistratu odpowiedzialnego za rzeczy przy pasie”. Samuraj pełniący tę funkcję opiekował się mieczami, testował je a nawet wykonywał egzekucje. Główny bohater tej mangi , Yamada Aesemon jest właśnie swego rodzaju katem.
Dwa pierwsze rozdziały mangi opowiadają w jakich okolicznościach Yamada został „okoshimono bugyo”. Okazuje się, że tym wypadku jest to tytuł dziedziczny, a inicjacja głównego bohatera potrafi naprawdę wzruszyć, ale też zaszokować.
Z kolei rozdział „Wspaniały poemat ognistej małpy” nie opowiada o egzekucji, ale o starciu z porywaczem. Przeciwnik Yamady reprezentuje typowy motyw ślepca, którego inne zmysły są wyostrzone. Yamada w sprytny sposób jest stanie odkryć jego słabe strony. Nikt nie usiłuje tutaj usprawiedliwiać działań niewidomego przestępcy, chociaż jest tu przedstawione jego specyficzne poczucie moralności.
W „Tosho Daigongen” Yamada musi zmierzyć się z prawdziwym zwyrodnialcem, który jest przekonany, że nikt nigdy nie zetnie mu głowy. Historia ta jest pretekstem do pokazania specyfiki ówczesnej mentalności. Ostateczne rozwiązanie problemu wydało mi się trochę zbyt oczywiste, chociaż jest bardzo efektowne.
Zdecydowanie bardziej uczłowieczoną postacią jest bohaterka rozdziału „Miotła Otsuyi. Jest to bardzo smutna historia o kobiecie, która przez dawne traumy nie może zapanować nad swoimi zachowaniami i stanowi zagrożenie dla innych. Przy czym jednak można też zauważyć u niej pewne wyrachowanie, przez co jest to bardzo niejednoznaczna postać.
Trochę rozczarowała mnie „Porcja świeżej słomy”. Nie mówi nic o bohaterze, raczej powtarza informacje o jego ludzkiej naturze znane z poprzednich rozdziałów.
Tom kończy „Dziesięć palców, jedno życie”, które skupia się na specyficznym ostatnim życzeniu skazanego na śmierć. Jest to bardzo prosta, ale też mądra i życiowa historia.
Kreska w tomie jest bardzo realistyczna. Autor nie ucieka od żeńskiej golizny czy drastycznych scen. Sceny akcji może nie są bardzo dynamiczne, ale dzięki temu kojarzą się z najlepszym japońskim kinem samurajskim.
Słyszałem wiele dobrego o tej serii. Miło mi więc napisać, że pierwszy tom nastawił mnie bardzo pozytywnie. Mam nadzieję, że następne odsłony będą przynajmniej tak dobre jak ten odcinek.
Poranek ściętych głów #2 Kazuo Koike
7,7
Podobnie jak pierwsza odsłona również drugi tom serii stanowi zbiór zamkniętych historii. Jednakże tutaj zauważyłem pewną cechę wspólną większości opowieści czyli życie towarzyskie Yamady.
W pierwszej historii czyli „Piekielnej lasce” do Yamady przybywa kobieta z pewnym specyficznym mieczem. Na dodatek kobieta postanawia zamieszkać u Aesemona. Ta opowieść w głównej mierze przedstawione retrospekcje kobiety. Początkowo można sądzić, że będzie to tragiczna historia o utracie godności i wolności. W rzeczywistości jednak retrospekcja idzie trochę w innym kierunku niż można się było spodziewać, a sama bohaterka skrywa więcej niż jedną tajemnicą. Zostaje tu też ujawniony stosunek Yamady do kobiet, co podbudowuje jego charakter i wyjaśnia motywację.
Podobny motyw przewija się w „Podłożeniu flaków za rzecz ze wzniesienia”, w którym to dom Yamady zostaje obrzucony ekskrementami przez kobietę mszczącą się za śmierć. Tutaj też dużo jest retrospekcji, które ujawniają zwyczaje ówczesnej yakuzy. Poza tym Yamada też tłumaczy swoje zasady etyczne.
„Życie jak jeden buch” to krótka historia. Yamada spełnia życzenie kobiety, która chciałaby umrzeć paląc tytoń. Myślałem, że będzie to opowieść z dodatkowym znaczeniem jak ta o ostatnim życzeniu z poprzedniego tomu, ale tutaj właściwie nic nie jest przekazane.
Zaskakująco długie okazuje się „Podarowane pocięte mochi”. Do połowy jest to bardzo sympatyczna opowieść o spotkaniu Yamady z trójką samurajów, co jest okazją do wymiany doświadczeń. Jednakże druga połowa jest już zdecydowanie bardziej mroczna, brutalna i poruszająca. Przedstawiona zostaje tu też rola Yamady wobec innych samurajów.
Rysunki podobnie jak ostatnio robią duże wrażenie poprzez filmową dynamikę ukrytą w pozornie statycznych kadrach. Bardzo efektownie wyglądają wszelkie sceny pokazujące użycie miecza przez bohatera.
Nie jest to moim zdaniem tak dobry tom jak pierwszy. Nie zawsze był tutaj pomysł na historię, czasami chciano tylko pokazać jak Yamada macha mieczem. Ogólnie jednak jest dalej dobrze.