Wiedźmin. Historia fenomenu

Okładka książki Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni Robert Dudziński, Adam Flamma, Kamila Kowalczyk, Joanna Płoszaj
Wiedźmin – boh... Robert Dudziński, A...
Okładka książki Creatio Fantastica nr 4 (46) 2014 Magdalena Białek, Adam Flamma, Marta Jakubek, Marta Kładź-Kocot, Paweł Lach, Krzysztof M. Maj, Adam Mazurkiewicz, Ksenia Olkusz, Adam Podlewski, Magdalena Ithilar Stawniak, Dawid Wiktorski
Creatio Fantas... Magdalena Białek, A...
Okładka książki Obszary polonistyki. Język – kultura – literatura Adam Flamma, Przemysław Górecki, Grzegorz Jędrek, Małgorzata Kułakowska, Katarzyna Lisowska, Jolanta Pasterska, praca zbiorowa
Obszary poloni... Adam Flamma, Przemy...

Na tropie Białego Wilka

Ciekawa pozycja, która pozwala lepiej poznać świat, historię Wiedźmina oraz wszystkie chyba adaptacje i dzieła powiązane z tym uniwersum.

Mamy historię początków tej postaci, omówienie książek, filmu, seriali, komiksów, gier oraz innych form, jak np. rock opera. Wszystko jest uporządkowane i ułożone tematycznie. Oprócz opisów autora jest również spora liczba wywiadów osób pracujących przy danej formie pokazania tytułowego bohatera oraz jego losów.

Muszę przyznać, że autor musiał wykonać ogrom pracy w celu napisania tej książki, zrobił bardzo szeroki research, dotarł i porozmawiał z wieloma ciekawymi postaciami. Nawet jeśli jakiś temat nie został szerzej omówiony, to autor przynajmniej o nim wspomina.

Na minus w moim odczuciu można uznać, że miejscami książka jest aż zbyt obszerna, przez co czasami robi się zanadto rozwlekła. Efektem było to, że chwilami gubiłem zainteresowanie książką i myślę, że skrócenie jej w kilku fragmentach mogłoby wyjść na zdrowie.

Niemniej jednak, pozycja godna uwagi wszystkich, którzy chcą poszerzyć lub uporządkować swoją wiedzę o tym uniwersum.

PS1 Efektem tej lektury jest to, że naszła mnie chęć na ponowne przeczytanie książek A.S. oraz obejrzenie niesławnego filmu oraz serialu z początku tysiąclecia.

PS2 Wywiad oraz przytoczone wypowiedzi autora Wiedźmina utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest on (a przynajmniej sprawia takie wrażenie) raczej zadufany w sobie oraz czasami obcesowy. Nie wpływa to jednak na moją ocenę samej jego twórczości, która bardzo mi się spodobała.

Ciekawa książka dla fanów. Ale chyba faktycznie tylko dla nowych fanów, bo sporo faktów z tej książki znałam już wcześniej. Książka moim zdaniem bardzo nierówna, ale mimo to da się przeczytać. Polecam, ale starym wygom może czasami się nudzić.

Gratka dla fanów Wiedźmina.

...ale raczej nowych fanów.
O ile partie o historii komiksów, PRze polskiej adaptacji czy mniej znanych formach inspirowanych jak rock opera, musical, projekty fanowskie - były interesujące - o tyle połowa tego utworu skupia się na grach a większość ciekawostek jest traktowana powierzchownie.
Jeżeli ktoś siedzi w świecie gier video, o produkcjach o Geralcie nie dowie się wiele nowego. Podobnie o procesie pisania i publikowania opowiadań przez Sapkowskiego, jeśli choć trochę szukało się informacji od strony literackiej.

Jednak dla nowych osób, dopiero wchodzących w ten świat, które chciałyby mieć zebrane w kompendium ciekawostki to naprawdę przyjemnie napisana publikacja.

Gratka dla fanów Wiedźmina.

...ale raczej nowych fanów.
Jeżeli ktoś siedzi w świecie gier video, o...

Przeczytałam. Wreszcie. :) Książka mnie wciągnęła. Widać, że autor jest wielkim fanem uniwersum Wiedźmina. W książce znajdziemy praktycznie wszystko - od historii o fenomenie Wiedźmina (książki, gry, serial, muzyka z gier) po wywiady z Andrzejem Sapkowskim, twórcami gier, Tomaszem Bagińskim, Jackiem Rozenkiem, osobami związanym z serialem Wiedźmin od Marka Brodzkiego. Autor naprawdę postarał się dotrzeć do różnych źródeł, różnych osób związanych z sagą o Geralcie z Rivii. Widać bardzo dużo pracy włożonej w przygotowanie tej książki. Plus za chronologię - zaczynami od prozy Andrzeja Sapkowskiego kończymy na serialu Netflixa. Nie ma skakania po wątkach, wszystko jest spójne.

Wiele razy już wspominałam, że uwielbiam uniwersum wiedźmińskie. Książki, gry, seriale, komiksy, w ogóle wszystko! Pomyślałam, że fajnie będzie uporządkować sobie to w głowie za pomocą książki Adama Flammy pt. Wiedźmin: Historia fenomenu. Pomysł mój, choć chwalebny, został ostatecznie okupiony niemałym wysiłkiem, albowiem książka ta jest specyficzna.

Zawsze czytam wstępy, bo uważam, że po coś one są akurat w tym miejscu. W przypadku tej książki jednak nieco zwątpiłam i niestety zabiło to moją ekscytację do dalszej jej części. Autor m.in. trzy razy na trzech kolejnych stronach powtórzył to samo, tylko innymi słowami, np. to, że Netflix nakręcił serial. Mhm…

W ogóle początek książki jest niezbyt udany. Jednym z pierwszych wywiadów jest ten z Andrzejem Sapkowskim i delikatnie mówiąc nie powala. Niektóre pytania są tendencyjne, nie do końca przemyślane. Takie pytania mógłby zadać student pierwszego roku dziennikarstwa. Sapkowski odpowiada na poziomie pytań, niezbyt ciekawie i skrótowo. Na szczęście dalej jest już tylko lepiej.

⚔ Pisanie o zielonych ludzikach

Przy okazji wiedźmina Flamma wydobywa okoliczności, w których ta historia powstawała i była po raz pierwszy drukowana oraz jaką drogę musiała przebyć, żeby stać się popularna. Bo przecież fantastyka była długo ignorowana jako bajki dla dzieci i nastolatków, kto by to czytał, przecież to niepoważne; “pisanie o zielonych ludzikach” itp. To jest mega ważny wątek, bo udowadnia, że pisarstwo Sapkowskiego miało od początku potężny potencjał i pomimo dużych oporów otworzyło drzwi także innym twórcom.

Flammie udaje się pokazać, że Geralt faktycznie jest fenomenem i to pod wieloma różnymi kątami. Książka Wiedźmin: Historia fenomenu jest pełna ciekawostek i opisów wielu różnorodnych dzieł zainspirowanych pisarstwem Sapkowskiego. Gra CD Projekt i seriale to jedno, ale powstała też opera rockowa, seria opowiadań fanowskich, nie wspominając o wielu przeróżnych komiksach i innych niekomercyjnych projektach. Sapkowski natchnął bardzo wiele osób.

⚔ Mnóstwo ciekawostek i informacji

Chwała Flammie, że podchodzi do tematu globalnie i kompleksowo. Dowiadujemy się dlaczego Sapkowski nie lubi okładek książek inspirowanych grą (szczególnie na nowych rynkach czytelnicy klasyfikują książki jako game-related, czyli literatura odtwórcza); albo dlaczego opowiadania i saga są inne i dzielą fanów na entuzjastów albo jednego, albo drugiego. Niektóre wywiady (pomimo słabości moderacji) podsuwają mnóstwo interesujących rzeczy o przyczynach, dla których wiedźmin stał się tym, czym się stał.

Genialny wywiad jest z Polchem, w którym świetnie są omówione trudności w przeniesieniu prozy Sapkowskiego na komiks. Ilość skrótów była niesamowicie duża, a wybór co wyciąć, bardzo trudny. Zresztą podobnie było z ekranizacjami, w nich także oryginalna treść została pocięta i pozmieniana. Chociaż tutaj, szczególnie w tej polskiej produkcji, to jest jeszcze inna historia – i też ciekawa. Flamma dociera do mało znanych ploteczek z realizacji. M.in. przeprowadza wywiad z twórcą “pięknego” smoka i zdradza, czy autor się go wstydzi… 😉

⚔ Monografia z jej plusami i minusami

Wiedźmin: Historia fenomenu to nasycona faktami monografia bez chwili wytchnienia. To dzieło niewątpliwie ciekawe, ale ciężkie. Szczególnie pod koniec książki zaczęło być nużąco. Bardzo podobne pytania w wielu wywiadach i roztrząsanie tych samych wątków, lekko zmęczyły. Choć przyznaję, że dzięki temu autor ukazuje bardzo kompleksowo fenomen i podkreśla świat Geralta jako genialny towar eksportowy. Pod przykrywką zabójcy potworów mamy wielowymiarową historię o życiu i ludziach, tylko okoliczności są fantastyczne.

Dzięki Flammie mamy niezbity dowód na to, że Sapkowski zrobił rzecz niesamowitą – przypomniał światu, że Polska ma fajną literaturę (wcześniej był Lem). Wiedźmin to teraz coś najwyższej próby, co fascynuje miliony ludzi na całym świecie.

Mimo pewnych słabości tej książki, warto po nią sięgnąć. Jej siłą nie jest pomysł ani porywający język. Najważniejsze są wypowiedzi osób zainspirowanych twórczością autora wiedźmina – są to interesujące szczegóły, które ciężko byłoby znaleźć w innych miejscach, a zebrane razem pokazują faktycznie historię fenomenu.

Zawsze czytam wstępy,...

Książka szeroko opisuje fenomen Wiedźmina, poczynając od opowiadań i sagi pana Sapkowskiego poprzez gry, seriale, muzykę - dzięki książce dowiedziałem się dużo ciekawego o innych gatunkach, wyrosłych na bazie prozy ASa, o których wcześniej wiedziałem mało albo wcale.

Jeśli myślicie, że o "Wiedźminie" wiecie wszystko, to z pewnością się mylicie. A jeśli nadal upieracie się przy swoim to zajrzyjcie do książki Adama Flammy. Jej Lektura szybko zweryfikuje waszą wiedzę.

Autor wykonał tytaniczną pracę, przekopał tępym szpadlem cały internet, potruchtał konno z mikrofonem za wieloma znamienitymi postaciami z "branży", odkurzył stare manuskrypty z artykułami a nawet.... dalibóg! obejrzał niesławną adaptację Marka Brodzkiego by potem spotkać się z onym oko w oko! No, ale ad rem.

Kompendium wiedzy o Białym Wilku zawiera wszystko to co rasowe kompendium zawierać powinno. Rozpoczynamy od genezy postaci, krótkiego życiorysu "ojca" Geralta, żmudnego procesu narodzin Kontynentu i jego mieszkańców, rosnącej fascynacji fandomu, poprzez adaptacje filmowe, musicalowe, RPGowe by zakończyć boomem na gry i serial Netflixa. Całość poprzeplatana jest (ciekawymi lub nie) wywiadami z ludźmi na życie których Geralt miał niemały wpływ. Do tego kredowy papier plus kolorowe fotografie.

Jak dla mnie, wydanie niniejszego kompendium to strzał w dziesiątkę. Czyta się wyśmienicie, przypomina pierwszą lekturę książek (2001),niezapomniane "wrażenia" z seansu filmu w nieogrzewanym kinie (2002) czy pierwsze spotkanie z "Dzikim gonem" na konsoli (2016). Łza się w oku kręci, nadchodzi wspomnień czar a po zakończeniu lektury historii fenomenu Wiesława aż chce się sięgnąć po "Ostatnie życzenie" czy "Krew elfów".

Bardzo pomocna w kwestii treści, zawiera wiele ciekawostek względem komiksów filmów i seriali oraz innych istotnych produkcji zajmujących się światem wykreowanym przez Sapkowskiego

Książka jest fenomenalna zarówno w treści jak i w formie. To, jak książka wygląda, to uczta dla oczu i gratka dla kolekcjonera. Wita nas solidna twarda okładka ze zbliżeniem na medalion wilka zawieszony na szyi Geralta. Twarzy bohatera nie widać, co jest świetnym pomysłem, bo tutaj każdy w wyobraźni może sobie dopełnić wizerunek wiedźmina w zależności od tego, z którego medium najlepiej go kojarzy. Treść rozdziałów uzupełniają liczne zdjęcia i grafiki. Jeśli jest mowa np. o zagranicznych wydaniach prozy Sapkowskiego, to autor pokaże nam również jak te zagraniczne książki wyglądały.

Adam Flamma nie ukrywa, że jest wielkim fanem serii i byłoby to widać w jego pracy, nawet gdyby się nie przyznał. Swoim entuzjazmem i pasją potrafi zarazić również czytelnika, a jednocześnie pozostaje rzetelnym badaczem, który potrafi się w licznych wiadomościach odnaleźć. Zgromadzony materiał jest uporządkowany, autor trzyma się tematyki swoich rozdziałów, wzbogaca książkę licznymi wywiadami. Rozmowy prowadzone są w ciekawy sposób, pytania są przemyślane i odpowiednio dobrane do rozmówcy.

"Wiedźmina. Historię fenomenu" można przeczytać od deski do deski, a można też kartkować, w poszukiwaniu konkretnych informacji. W wyłapywaniu treści pomagają kluczowe zdania "doczepione" do głównego tekstu na marginesie. Tak bezproblemowe w odbiorze i estetycznie wydane kompendium wiedzy mogłoby służyć jako wzór dla badaczy innych uniwersów. Naprawdę jestem pod wrażeniem i cieszę się, że książkę kupiłam właściwie w ciemno, jak tylko zobaczyłam ją w księgarni internetowej w okolicach premiery.

Wiedziałam już wcześniej, że przygody Geralta były publikowane różne i w różnych formach przekazu. Niemniej, i tak byłam zaskoczona w trakcie lektury, jak popularną i inspirującą jest jego historia. Dowiedzieć się od początku do końca jak wyglądał choćby proces publikowania pierwszych komiksów ze świata wiedźmina, to uzmysłowić sobie, że Biały Wilk naprawdę jest polskim bohaterem międzypokoleniowym i międzynarodowym. Polecam!

• Do kupienia
  • Wiedźmin