Kobieta w masce

Replika
2020-03-10
2020-03-10
literatura polska thriller psychologiczny

Historia zagmatwana i napisana w sposób utrudniający pozostanie na bieżąco z wszystkimi zdarzeniami. Ja niestety trochę sie w całości pogubiłem. Zakończenie mnie rozczarowało. Samo osadzenie akcji w przyszłości i po nieuchronnym kataklizmie, zdecydowanie jest na plus. Niestety trochę zabrakło mi tego klimatu post apokaliptycznego w ciągu zdarzeń. Kolejny autor, kolejna wizja dramatu ludzkości. Świat nam sie kończy, nikt nie pisze o cudownym świecie za X lat, a jedynie o mrocznych wizjach - a ludzkość oparta na konsumpcjonizmie nie chce dostrzec skali tragedii. Szkoda, ze nie jesteśmy w stanie sie opamiętać. Książkę polecam lubiącym kryminalne i zagmatwane zagadki.

Książka długo pozostaje w myślach po przeczytaniu. Myśli się o bohaterkach, dostrzega związki, które nie były jasne od początku. Rozwiązanie zaskakuje i skłania do myślenia. Świetna lektura. Bohaterki wyraziste i barwne i właśnie są to kobiety. Przeczytam tę książkę jeszcze raz, bo warto wrócić do niektórych wątków właśnie, gdy zna się zakończenie. Bardzo, bardzo bym chciała, żeby ta opowieść miała dalszy ciąg. Autor z powodzeniem mógłby dopisać drugą część. Polecam tę lekturę wszystkim osobom lubiącym zagłębić się w lekturze po uszy i wejść głęboko w kreowany świat. Niezwykła powieść.
I jeszcze jedno.... nic, absolutnie nic nie jest w tej powieści takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka🤫
Bardzo bym chciała, żeby ta powieść doczekała się ekranizacji. Najlepiej w reżyserii Christopera Nolana👍

Kobieta w Masce jest już drugą powieścią Doriana Zawadzkiego. Pierwszą był Selekcjoner, czyli przywzoity mix sensacji z sci-fi w klimatach lat 80-tych. Przyznam szczerze, że omawiana niżej lektura ma niewiele wspólnego z poprzednią pozycją autora, chociaż pewne podobieństwa widać.

Akcja Kobiety w Masce rozgrywa się w nieodległej przyszłości, kiedy to ludzkość zmaga się ze skutkami globalnego ocieplenia. W garnizonie wojskowym odkryto zwłoki zwęglonej kobiety, a śledztwo prowadzi Leah Marsh - oficer Wojskowego Wydziału Śledczego.

Tym co odróżnia Kobietę W Masce od poprzedniej pozycji autora jest powolniejsze i znacznie bardziej stayczne tempo. Efekciarskich strzelanin tu jest jak na lekarstwo i imersja w świat przedstawiony gra tu pierwsze skrzypce. Dla mnie to duży plus, ponieważ widać tutaj dojrzałość stylu autora. Pewne niuanse fabularne są niemalże do samego końca ukryte i nie są podawane na tacy. To co łaczy Kobietę... z Selekcjonerem to bardzo mocno zarysowane postacie kobiece. Mężczyźni są albo spychani na dalszy plan, albo całkowicie marginalizowani.

Ogółem Kobieta w Masce zaskoczyła mnie na duży plus i warto dać tej książce szanse. Powinna zadowolić zarówno miłośników kryminału, jak i sci-fi - chociaż trzeba uczciwie zaznaczyć, że akcent jest postawiony na ten pierwszy aspekt.

Ocena końcowa: 7.5/10

"Kobieta w masce" wprowadza w świat po katastrofie ekologicznej. Zwęglone zwłoki młodej kobiety pośrodku bazy wojskowej. Makabryczna zbrodnia. I niespotykana zmowa milczenia...
Tym razem Dorian Zawadzki przenosi nas w przyszłość, gdzie nic nie jest ani czarne, ani białe. Świat, w którym nie ma jasnych podziałów na dobrych i złych, podejrzanym może być każdy, nawet "swój".

Mroczy, wojskowy thriller o bardzo specyficznym i buntowniczym zabarwieniu z trafnie wkomponowanym wątkiem klimatycznym. Warto również podkreślić mistrzowskie umiejętności Autora w przechodzeniu między wydarzeniami. Niewątpliwie, trafnym narzędziem jest tu pamiętnikowy charakter treści, pozwalający śledzić wydarzenia przed, w trakcie i po zabójstwie. Ta zmiana punktu widzenia wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia uwagi, wejścia w buty bohaterek, zajrzenia do ich umysłów i prowadzenia własnego, niezależnego śledztwa.

Recenzja w całości: https://mamao.pl/dorian-zawadzki-kobieta-w-masce/

"Diabeł potrafi przybrać znajome oblicze".

Występująca w wielu środowiskach zmowa milczenia, potrafi przybrać niewyobrażalne rozmiary. W jaki sposób ją przerwać? Jak nawiązać współpracę wbrew woli zainteresowanych? To z pewnością niezwykle trudne zadanie. W szczególności, gdy należą do nich wyłącznie kobiety, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie.

Dorian Zawadzki to urodzony na Mazowszu, absolwent Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie, rocznik 1983. Jest zagorzałym kinomanem i melomanem. Obecnie mieszka na Śląsku. Zadebiutował w 2019 r. powieścią pt. "Selekcjoner".

Rok 2125. Na terenie Fort Salem, czyli żeńskiego garnizonu, zostaje znalezione zwęglone ciało młodej kobiety. Okazuje się, że to uzdolniona snajperka armii. Śledztwo w sprawie tej makabrycznej śmierci prowadzi Leah Marsh z Wojskowego Wydziału Śledczego. Bohaterka od samego początku napotyka opór ze strony kobiet z garnizonu, które nie chcą współpracować. Jak się okazuje, odnalezienie sprawcy nie będzie należało do łatwych zadań.

Dorian Zawadzki, po udanym debiucie, zabiera czytelników w nieco odległą przyszłość, zahaczając tym samym w swojej książce o postapokaliptyczny klimat. Autor nakreślił liczne wydarzenia, jakie miały miejsce w XXI wieku, a które doprowadziły do "umierania" państw i tym samym do powstania Nowej Ery. Wizja stworzona jego piórem zatrważa, gdyż to zupełnie inny świat, jaki znamy. Przyznam, że zaimponowała mi rozwinięta wyobraźnia autora, dzięki której przeniosłam się do rzeczywistości po klimatycznej katastrofie.

Przewodnim wątkiem "Kobiety w masce" jest zbrodnia i związane z nią śledztwo. Ta kryminalna płaszczyzna została przez autora mocno rozbudowana, serwując czytelnikowi skomplikowaną intrygę, której finału nie sposób się domyśleć. Główna bohaterka co chwilę napotyka bowiem kolejne schody, które coraz bardziej rozmywają w jej głowie obraz całej zaistniałej sytuacji. Otrzymuje sporo informacji, często sprzecznych ze sobą, które nie pomagają odkryć, kto jest zabójcą. Czytelnik wraz z nią, próbuje ułożyć wszystkie elementy układanki w jedną całość, co do łatwych nie należy.

Najnowszą powieść Doriana Zawadzkiego trzeba czytać bardzo uważnie, gdyż w fabule pojawia się spora ilość postaci, które początkowo trudno odpowiednio ułożyć sobie w głowie. Autor używa stopni wojskowych i pseudonimów, co nieco utrudnia płynne czytanie. Myślę, że przy tak obszernej, bo ponad pięćsetstronicowej powieści, to niezwykle istotny element, który wpływa na komfort odbioru tej powieści.

Fabuła książki toczy się dwutorowo. Takie przeskoki czasowe to trafiony zabieg, gdyż urozmaica on cały wątek śledztwa, krok po kroku, odsłaniając kulisy zabójstwa Rebeki Rosenheim. Wspomnienia poszczególnych żołnierek, budują obraz całej intrygi, skutecznie odciągając na chwilę uwagę czytelnika od prowadzonego na bieżąco śledztwa.

Czy Fort Salem to najwspanialsze miejsce na ziemi? Przekonacie się tym zaglądając do najnowszej powieści Doriana Zawadzkiego, który zafunduje wam niepokojącą wizję przyszłości, nietuzinkowe kreacje psychologiczne kobiet oraz skomplikowaną intrygę kryminalną. Warto odkryć drzwi, za którymi kryje się nieznana prawda.

"Diabeł potrafi przybrać znajome oblicze".

Dorian Zawadzki to...

Fort Salem to miejsce położone w malowniczym terenie, gdzie rozciągają się Góry Kaskadowe, wśród lasów i strumieni. Mieści się tu specjalny garnizon UNNAP i to na jego terenie rozpoczyna się śledztwo, które prowadzi Leah Marsh. W tym z pozoru spokojnym i pełnym dyscypliny miejscu zostało znalezione spalone ciało jednej z jego mieszkanek, snajperki, która służyła w Bazie Korpusu Sił Powietrznych. Widok jest straszny, wzbudza grozę wśród kobiet z garnizonu. Wygląda na to, że wszystkim zależy na szybkim wyjaśnieniu sytuacji. Czy aby na pewno? Okazuje się, że bardzo trudno czegokolwiek się dowiedzieć, informacje są niespójne i niepełne, a trudności wciąż się mnożą. Czy Leah Marsh odkryje sprawcę i przełamie barierę milczenia? Czy zwycięży sprawiedliwość?

Słyszałam o poprzedniej książce autora, chociaż jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać. Dlaczego więc sięgnęłam po tą? Zwróciły moją uwagę tytuł i opis zapowiadający intrygującą lekturę, której akcja osadzona jest w przyszłości. Ciekawa też byłam, jak pisarz sobie poradził z książką, w której główne role obsadzone są przez kobiety. Będąc już po lekturze muszę przyznać, że moje oczekiwania nie zostały zawiedzione, a ilość stron w tej książce to zaleta i mimo tego szybko dociera się do ostatnich.

Największą trudność z początku sprawiło mi zapamiętanie kluczowych postaci z tego powodu, że pojawia się ich całkiem sporo niemal od pierwszych stron. Dalej już jest łatwiej, zwłaszcza że się okazuje, że każda odgrywa swoją rolę w tej historii, skrupulatnie zaplanowaną. Wszystko do siebie pasuje jak w skomplikowanym, ale znakomicie działającym mechanizmie. Szeroki wachlarz bohaterów sprawia wręcz, że dużo więcej jest mylnych tropów, ślepych zaułków i trudniej odgadnąć, kto jest odpowiedzialny za zaistniałą sytuację. Z każdym kolejnym odkryciem atmosfera się zagęszcza, wychodzą na jaw kolejne sekrety. Wygląda, że wiele osób skrywa swoje prawdziwe oblicza, pod maską pokazywaną innym, chociaż jeśli chodzi o tytuł książki, to nie jest jego jedyne wyjaśnienie. Myślę, że to właściwe może okazać się dla Was takim samym zaskoczeniem, jak dla mnie.

Jestem pod wrażeniem rozbudowanej i wielowymiarowej fabuły, w której poza wspomnianym śledztwem znajduje się wiele innych wątków związanych z mieszkankami garnizonu, ich życiem, przeszłością, ambicjami, pragnieniami, rodziną, problemami. Niemal każda z nich coś ukrywa, przez co odnosi się wrażenie, że wszyscy mogą być podejrzani. Trudne zadanie staje tym razem przed przedstawicielką Wojskowego Wydziału Śledczego, skomplikowana łamigłówka zwłaszcza, że nikt nie ułatwia jej tego zadania. Z początku miałam skojarzenie z Mac ze starego serialu „JAG Wojskowe Biuro Śledcze”. Postać ta została przedstawiona trochę schematycznie, z problemami w życiu osobistym, ale świetnym działaniem w pracy, w podniszczonym płaszczu. Nie jest to wada, gdyż moim zdaniem została dobrze wykreowana, realnie. Pośród pozostałych bohaterek bardzo zaskoczyły mnie dwie, ale gdybym o nich napisała, popsułabym niespodziankę.

Ciekawym pomysłem jest powiązanie atmosfery świata po katastrofie klimatycznej, postapokaliptycznego z thrillerem psychologicznym. Całość przedstawiona jest obrazowo, lekko, a zastosowane w książce przeskoki w przeszłość pozwalają śledzić zarówno bieżące wydarzenia, jak i te sprzed śmierci snajperki i snuć własne podejrzenia. Te plany czasowe łączą się w pewnym momencie, dając pełny obraz.

„Kobieta w masce” to książka, która łączy w sobie oryginalność, ciekawą wizję świata, skomplikowaną zagadkę do rozwikłania oraz szerokie grono dobrze wykreowanych postaci. Splata ją atmosfera pełna podejrzeń, gdzie niemal każdy ma swoje sekrety, ukryte pragnienia, a za zasłoną uprzejmości i dyscypliny kryją się też mrok, brutalność i chore ambicje. To dobra i ciekawa książka, więc zachęcam Was do jej lektury.

➡️Recenzja ⬅️
Ostatnio mam szczęśliwą rękę do polskich autorów. Po przeczytaniu Selekcjonera od razu musiałam sięgnąć po kolejne dzieło Doriana Zawadzkiego, czyli Kobietę w masce. Spotkanie zapowiadało się na dłuższe, gdyż książka ma lekko ponad 500 stron, ale zaliczam je do niezwykle udanych.
Przenosimy się w niedaleką przyszłość, gdzie świat zmaga się ze skutkami globalnego ocieplenia. W wojskowym garnizonie dla kobiet grasuje zabójca. Pierwszą ofiarą przestępcy jest słynna w armii snajperka. Okrutną zbrodnię próbuje rozwikłać Leah Marsh z Wojskowego Wydziału Śledczego. Niestety, dochodzenie nie przebiega gładko, Leah napotyka zmowę milczenia. Dlaczego? Co jest powodem braku współpracy?
Okładka książki głosi, iż jest to thriller psychologiczny, owszem, ale nie tylko. Autor bardzo zgrabnie połączył kilka gatunków, co bardzo mi się podobało. Mamy tu nie tylko thriller, ale i kryminał, sensację, dramat, a i dla spragnionych wątków romantycznych, coś się znajdzie. Nie ukrywam, że książka nie jest 'na raz'. Trzeba ją czytać będąc bardzo skupionym, z uwagi na wiele imion, pseudonimów oraz stopni wojskowych, ale to absolutnie nie jest minusem. Kobieta w masce to pełna tajemnic historia, która wciąga w swój świat. Czyta się szybko i z zaciekawieniem. Na plus duża czcionka😊 Z niecierpliwością czekam na kolejne książki autora.

➡️Recenzja ⬅️
Przenosimy się w niedaleką przyszłość, gdzie świat zmaga się ze skutkami...

Wyśmienity thriller z elementami innych gatunków. Niebanalna fabuła i wciąga jak wir na rzece! Polecam zdecydowanie.

"KOBIETA W MASCE" DORIAN ZAWADZKI

To druga książka autora.
Po pierwszej debiutanckiej powieści "Selekcjoner" poprzeczka była postawiona wysoko.
Od razu przyznam, że autor mnie zaskoczył baaaardzo pozytywnie.

Niebanalna fabuła, bardzo dokładnie przemyślani bohaterowie, a właściwie bohaterki oraz ciąg wydarzeń.
Wszystko dzieje się dwutorowo : teraz i kiedyś, bardzo lubię takie zakręcenia czasowe.
Kobiety w wojsku tworzące elitarne jednostki do walki z wrogiem.Powieść wciąga, zaskakuje i trzyma w napięciu do samego końca.
Nie przewidziałam zakończenie, zaskoczyło mnie - uwielbiam takie książki :)
Mamy świat przyszłości, gdy wszyscy zmagają się ze skutkami globalnego ocieplenia.
Na terenie wojskowym w Fort Salem dochodzi do pożaru, w którym ginie jedna z żołnierek. Znalezione ciało jest zwęglone.
Szybko okazuje się, ze ofiarą jest słynna snajperka , która została przydzielona do tej elitarnej jednostki.
Leah Marsh z Wojskowego Wydziału Śledczego ma rozwiązać tę makabryczna zagadkę.
Bardzo szybko odkrywa,że nie był to wypadek, lecz zaplanowane morderstwo.
Kto morduje i dlaczego ?
Aby dowiedzieć się prawdy śledcza musi zamieszkać z żołnierkami ,aby poznać otoczenie i silne babki, które tutaj rządzą.
Śledztwo idzie bardzo mozolnie ponieważ panuje zmowa milczenia i nikt nie może nic powiedzieć. Złamanie zakazu skutkuje śmiercią.

Kłamstwa, intrygi i Żołnierka Widmo.

Polecam :)

"KOBIETA W MASCE" DORIAN ZAWADZKI

To druga książka autora.
Od razu przyznam, że autor mnie zaskoczył baaaardzo pozytywnie.

Wszystko dzieje się dwutorowo : teraz i kiedyś, bardzo lubię...

• Przeczytane w 2020
  • Recenzenckie