To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze

Okładka książki To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze Klementyna Suchanow
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
2020-02-26
2020-02-26
reportaż
Inne

Okładka książki Kontrrewolucja kulturowo-religijna. Czy Polsce grozi prawo podporządkowane ideologii chrześcijańskich fundamentalistów? Agata Bzdyń, Urszula Grycuk, Gabriela Morawska-Stanecka, Paulina Pilch, Katarzyna Przyborowska, Aleksandra Śniegocka-Goździk, Klementyna Suchanow, praca zbiorowa
Kontrrewolucja... Agata Bzdyń, Urszul...
Okładka książki Nowe Książki nr 11/2017 Jan Gondowicz, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Klementyna Suchanow, Henryk Waniek
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Reda...

Wyróżniona opinia i

To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze

przeczytanych książek 438 napisanych opinii 341

Bardzo dobra książka. Polecam.

Bardzo dobra książka. Polecam.

Jest to ważna pozycja, nie tylko dla feministek, bo obnaża mechanizmy działania fundamentalistycznych grup, ukazuje do jakiego stopnia jesteśmy sterowani. Niestety jednak nie jest dość spójna jako całość, autorka chce do książki wsadzić za dużo faktów, zdarzeń, postaci i przez to rozrasta się do takich rozmiarów, że ciężko przez nią przebrnąć. Wiem, że wojna jest długa, ale niestety w pewnym momencie już przestało szokować i poruszać, a wrażenie jakie pozostawiła to znużenie.

Ogromny ukłon wobec autorki za ogrom pracy włożony w książkę - jest tu mnóstwo materiału, który trzeba było wygrzebać, podjąć poszukiwania, organizować spotkania i rozmowy. Ilość zebranych powiązań jest oszałamiająca, można się bardzo dużo dowiedzieć - nawet jeśli nie zgadzamy się z Panią Klementyną, daje to wszystko bardzo do myślenia.
Książka jednak do łatwych nie należy. Sama tematyka jest trudna, często musiałam ją odłożyć na chwilę aby uspokoić irytację opisaną rzeczywistością. Lektura to spory tom wypchany nazwiskami, nazwami organizacji, szeregiem dat i zdarzeń. Pani Suchanow czasem zbacza z reporterskiego tonu na bardziej prywatny, niektóre fragmenty narzucają obraz teorii spiskowych.
Niemniej - polecam, dla mnie była to lektura mocno edukacyjna.

Książka jednak do łatwych nie należy....

Zastanawiam się czemu ktoś zmarnował papier na wydanie tego... czegoś.
Ale do rzeczy: Autorka we wstępie zaznacza, że będzie operować faktami i ma w planach wyjaśnić do czego to wszystko zmierza.
Otóż, litości... Miało być rzetelne dziennikarstwo, a wyszła ideologiczna papka. Emocjonalna, nieprzemyślana.
Naprawdę nie potrzebuję elementów biograficznych Autorki, wkręcanych idealnie by manipulować Czytelnikiem i jego opinią! Nie jestem idiotką, sama mogę zdecydować co myśleć, nie potrzebuję, by ktoś praktycznie palcem wskazywał mi jedyną właściwą drogę!
Miały być fakty, a nie manipulacja od pierwszej strony książki!
Czuję się tak srodze rozczarowana... Zamiast interesującej polemiki z naprawdę trudnym tematem, to dostaję 600 stron emocjonalnego bełkotu, przeplatanego znanymi wydarzeniami, tak by jeszcze lepiej wcisnąć Czytelnikowi, że to "jedyna, słuszna opcja". :/

Nie wiem komu mogę to polecić. Chyba tylko komuś, kto w życiu nie czytał żadnej książki historycznej i nie ma zielonego pojęcia jak jest skonstruowane polskie prawo... Ah! I miłośnikom teorii spiskowych.

Zastanawiam się czemu ktoś zmarnował papier na wydanie tego... czegoś.
Naprawdę nie potrzebuję elementów biograficznych Autorki, wkręcanych...

Opisuje dogłębnie stan rzeczywisty starań o dominację, o zasięgu światowym, w tym religijną, niektórych środowisk i grup nacisku. Niestety, nadmiar informacji powoduje, że jest to raczej praca naukowa, wymagająca szczególnego studiowania, nie dająca się przyswajać w swobodnym trybie.

Kawał wspaniałej dziennikarskiej roboty. Rewelacja. Oczywiście nie jest to książka dla tych, którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem, ani dla tzw. lepszego sortu. Wszystkim innym gorąco polecam, naprawdę warto przeczytać.

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Dziennikarski majstersztyk. Śledztwo, które przeprowadziła Suchanow poparła wieloma wiarygodnymi źródłami, w tym licznymi adresami stron internetowych prowadzącymi do kolejnych śledztw dziennikarskich.

Jednocześnie autorka przedstawiła też pasjonujący proces budzenia się ruchów kobiecych w różnych krajach całego niemal świata. Ruchów oddolnych, spontanicznych, podsycanych troską o zachowanie własnej godności i praw człowieka.

Autorka pomyliła odwagę z odważnikiem. Próbowała pod pozorem pracy naukowej napisać swoistą feministyczną wydmuszkę. Celowo też używa sformułowań nawołujących do nienawiści wobec poglądów odmiennych od niej samej.

Bezwzględnie obowiązkowa lektura!

Bezwzględnie obowiązkowa lektura!

Polecam

Polecam

• Feminizm

Klementyna Suchanow To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze Zobacz więcej