Deszcz

Okładka książki Deszcz Ng Kim Chew
Okładka książki Deszcz
Ng Kim Chew Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog literatura piękna
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2020-01-17
2020-01-17
Katarzyna Sarek
literatura malezyjska literatura tajwańska

Kolejna z książek wymagająca albo bardzo dobrej pamięci albo "biegania" po książce (z niejasną myślą: "Gdzie to było?"),albo jednak ponownego czytania.
Opowiadania powiązane mniej lub bardziej osobami "dramatu", obejmują spory kawałek historii Chińczyków w Malezji (nie mieli lekko). Klimat zmysłowy - niemal czuje zapach, kolory, odgłosy, doznania ciała.
Jest w nich egzotyka i obcość kulturowa, zwyczajowa.
Żaden znany mi europejski pisarz tak nie pisze.

Wskazówki do czytania:
1. Stale powtarzające się motywy: deszcz (W wodzie mieścił się świat na opak - odbicie),sny. (Czym są sny? Wariantami rzeczywistości? Rzeczywistością innych?),wiariantowość.
2. Pierwsze opowiadanie jest pewną podpowiedzią, jak czytać pozostałe (uwaga na detale). "Tłumaczy" późniejsze niekonsekwencje chronologiczne (wysyłane listy).
3. Uwaga na narrację - można się pogubić: trzecioosobowa przechodzi przez zwrot do protagonistów (ty) do pierwszoosobowej (pojedynczej lub mnogiej).
4. Sposób, w jaki traktowane jest czas: "On nie tylko mija, ale również powraca, jak fale przypływu." (ale fale są jednak inne).

Jest w nich...

Myślałam, że już przeczytałam wszystko, że nic już nie jest w stanie mnie ruszyć.
Jakże się myliłam.
"Deszcz" jest książka bardzo trudną, mroczną, przepełnioną miłością i bólem, zwłaszcza po stracie dzieci, które nieraz umierają w męczarniach.

Historia mieszkańców żyjących w Chinach na skraju dżungl, gdzie bieda i zacofanie.
Pracują ciężko i walczą o przetrwanie.

Obraz wojny po napadzie wojsk japońskich, gdzie dochodzi do morderstw i gwałtów.
Ginie bardzo dużo ludzi.

Książka to zbiór opowiadań jakby połączone w całość, opisująca wiele historii, które mają że sobą wiele wspólnego.

Książka trudna, momentami drastyczna, ale warta przeczytania.
Dlatego bardzo ją polecam.

Jakże się myliłam.

Pracują ciężko i walczą o przetrwanie.

Obraz...

Zdecydowanie nie lubię opowiadań, lubię czytać opasłe tomiska, a tu raptem szok. Trafiłam na opowiadania, które mi się zdecydowanie podobały, może dlatego, że były związane miejscem akcji i bohaterami.
Autor jest Tajwańczykiem mieszkającym na Malajach i tam właśnie dzieje się akcja. Bohaterami są prości ludzie, zbieracze kauczuku, których celem jest zachowanie ciągłości rodu (czasami za wszelka cenę). Życie na skraju dżungli jest wyjątkowo ciężkie, zmagają się z dzikimi zwierzętami i tropikalnym deszczem. Szczególnie drastyczny jest rozdział o napadzie wojsk japońskich w czasie drugiej wojny.
Książka jest z jednej strony horrorem, a z drugiej jest bardzo poetyczna. Muszę stwierdzić, że jest wyjątkowo oryginalna w swej formie.
Chociaż czytam dużo pozycji związanych z Dalekim Wschodem, ale dopiero teraz zauważyłam, jak wielkie są różnice w mentalności Azjatów i Europejczyków.
Książka zdecydowanie warta przeczytania.

• Literatura chińska
  • Jp / kr