The Sun Down Motel

Berkley
2020-02-18
2020-02-18
hotel tajemnica

W motelu Sun Down straszą duchy. W tym motelu czas praktycznie stanął w miejscu. W tym motelu skrywają się tajemnice, które chce poznać nasza główna bohaterka Carly. Tuż obok jej śledztwa i odkrywania sekretów poszczególnych osób, dzieje się akcja z jej ciocią Viv – akcja, która przenosi nas do 1982 roku. Dlaczego Viv zaginęła? Dlaczego w motelu nagle gasną światła, a drzwi zaczynają same się otwierać?
Pierwsze, o czym warto wspomnieć to to, że „Motel Sun Down” ma świetnie zbudowany klimat. Jest mrocznie, niepokojąco, a atmosfera czasami tak gęstnieje, że idzie ją kroić nożem. Dodatkowo główne miejsce akcji, czyli tytułowy motel przedstawiony jest w ciekawy sposób. Choć działa i przyjmuje gości dalej, to wygląda tak, jakby dalej tkwił w latach, gdy za kontuarem przesiadywała Viv. Przez fabułę przewijają się przeróżne postacie, które z biegiem historii zaczynają mieć coraz ważniejsze miejsce w całości. I nie jest to tajemnicą, że i duchy odgrywają tu bardzo ważne role. Groza i niewiadoma czai się za drzwiami, a obie panie – Viv i Carly – chcą poznać sekret tego miejsca. Trzeba też przy okazji zaznaczyć, że obie bohaterki są bardzo ciekawie przedstawione. Obie są z określonymi charakterami, twardymi pośladkami i barwne na swój własny sposób.
„Motel Sun Down” ma naprawdę niezłe tempo i dynamikę. Na akcje nie musimy długo czekać. Podczas czytania miałam wrażenie, że w tej książce ciągle coś się dzieje. Spokojniejszych chwil jest zdecydowanie mniej. Dodatkowo autorka ma fajny i lekki styl pisania, a to wszystko sprawia, że książkę czyta się sprawnie i szybko.
„Motel Sun Down” to naprawdę bardzo dobra książka. Ma nie tylko ciekawą fabułę, ale także fajnie nakreślonych bohaterów. Jest tajemnica do rozwiązania, są duchy i klimatyczna miejscówka – idealne połączenie, które nie pozwala się tak łatwo oderwać od przedstawianej historii.

Motel Sun Down, thriller z horrorem w tle. 1982 rok, Viv, dwudziestoletnia dziewczyna trafia przypadkowo do małego miasteczka Fell w stanie Nowy Jork. Bez jakiegokolwiek pomysłu co dalej zatrudnia się jako nocna recepcjonistka w motelu Sun Down. Nie podejrzewa, że mroczna tajemnica tego miejsca zacznie ją prześladować, a duchy nie dadzą spokoju.
35 lat później siostrzenica Viv, Carly, przyjeżdża do Fell w celu rozwiązania tajemniczego zniknięcia swojej ciotki. Przypadek sprawia, że Carly trafia do tego samego miejsca, do motelu Sun Down jako nocna recepcjonistka. Duchy przeszłości ponownie się przebudzą i dziewczyna przekona się co tak naprawdę stało się 35 lat temu.
Powieść opowiadana jest z dwóch perspektyw, w latach 80 obserwujemy poczyniania Viv, a 35 lat później historia opowiadana jest oczami Carly. Bardzo lubię taki zabieg, dodaje to historii smaczku i wszystko się powoli zazębia. Polubiłam obie dziewczyny, podobało mi się też z jaką determinacją dążyły do odkrycia prawdy. Do tego klimat pustego, odizolowanego motelu, tajemnice i cała ta mroczna otoczka na plus.
Książka trzymała dość w napięciu, zakończenie też dobre tylko takie w moim odczuciu trochę na szybko, ale nie zepsuło to odbioru.
Ogólnie dobrze spędziłam czas na czytaniu, mimo, że jako horror mnie nie przeraził, a bardziej wciągnęło mnie jako thriller w postaci szukania odpowiedzi na tajemnice.

35 lat później siostrzenica...

Z początku ciężko czytało mi się książkę, ale może dlatego, że nie przepadam za nadprzyrodzoną tematyką książek.
Choć zwyczajnie wydawała mi nużąco, akcja rozwinęła się dopiero po dotarciu do połowy książki.
Jednak pewne elementy zwyczajnie wydawały się oczywistymi, a zakończenia zaczęłam domyślać się sporo stron przed zakończeniem książki.
Odnośnie relacji bohaterki z mężczyzną, którego poznała od razu wiadome było, jak się zakończy ten wątek. Po jednym początkowym zdaniu z pierwszego spotkania można było, to przewidzieć. Podobnie, jeśli chodziło o poszukiwania.
Książka przewidywalna, ale jeśli szuka się czegoś w takowej tematyce, ja ta, można po nią sięgnąć. Pod koniec potrafi zaciekawić i ciężko się oderwać, ale wpierw trzeba przetrwać wprowadzenie w fabułę.

Odnośnie relacji bohaterki z...

Ta książka mega mnie wciągnęła już od samego początku. To ta z tych nieodkładalnych...
Jest to historia mroczna, z elementami nadprzyrodzonymi...
Czytając przemieszczamy się w dwóch osiach czasowych i jak dla mnie to super sprawa.

1982r.
Vivien wyjeżdża z domu rodzinnego, miała plan aby jechać do Nowego Yorku, ale los pokierował inaczej. Trafia do Fell. Zatrudnia się w motelu na nocną zmianę w recepcji. Okazuje się, że ten motel nie jest zwykłym motelem... To miejsce ma dużo tajemnic...
Jadąc do pracy w radiu słyszy komunikat, że znaleziono w rowie zwłoki dziewczyny... To nie jedyna dziewczyna...
Vievien zaczyna szukać informacji o tych dziewczynach, widzi że coś te zbrodnie łączy... Dowiaduje się również, że w Motelu i na jego terenie dzieją się dziwne rzeczy...
Słyszy głos, który mówi "Uciekaj"...
Kto to mówi i dlaczego...

2017r.
Carly przyjeżdża do Fell. Viv była siostrą jej matki i zaginęła w 1982r. na nocnej zmianie...
Zatrudnia się w motelu bo liczy, że dowie się tam na miejscu czegoś o cioci i jej zniknięcia. Dzieją się tam jednak dziwne rzeczy... czuje zapach dymu papierosa ale nie widzi kto go pali... Otwierają się drzwi od pokoi... Widzi postać chłopca oraz kobiety w kwiecistej sukience.
Jest tam też Nick który zajmuje jeden z pokoi. Wrócił do Fell, choć to dla niego bardzo trudne... Ojciec zastrzelił jego brata... Okazuje się że nie tylko Carly słyszy i widzi różne rzeczy, Nick również...

Bardzo zachęcam Was do poznania rozwiązania tej historii bo jest naprawdę dobre, jak i cała książka.

Jest to historia mroczna, z elementami nadprzyrodzonymi...

1982r.

Książka jest lekka, czyta się właściwie sama i ma naprawdę fajny, mroczny klimat.
Trochę thriller i lekki horror w jednym.
Dobra lektura na zimowe wieczory.

Trochę thriller i lekki horror w jednym.
Dobra lektura na zimowe wieczory.

Sięgając po „Motel Sun Down” miałam mieszane uczucia, bowiem nie do końca wiedziałam, czy to mój klimat, ale ze względu na to, że książka była mega polecana - postanowiłam zaryzykować. I wiecie co? Nie żałuje, bowiem bawiłam się wybornie! Niejednokrotnie podczas czytania towarzyszył mi niemały dreszczyk emocji, oraz szybsze bicie serca, które powodowały, że lekko się bałam, ale ten strach podsycał również moją ciekawość!

Feel w stanie Nowy Jork 1982. - Dwudziestoletnia Viv Delaney marzy o przeprowadzce do Nowego Jorku. Aby do tego doszło, musi zarobić trochę pieniędzy, dlatego decyduje się na przyjęcie stanowiska nocnej recepcjonistki w motelu Sun Down. Kobieta bardzo szybko się orientuje, że z tym miejscem jest coś nie tak. Po czasie zauważa również, że hotel jest nawiedzony. Fell w stanie Nowy Jork, 2017. - Carly Kirk nie może pogodzić się z tym, że jej ciocia Viv zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Ostatnim miejscem, w którym była widziana był motel. Carly bez zastanowienia przyjmuje ofertę nocnej recepcjonistki i próbuje rozwiązać zagadkę, która zderzy ją z makabrycznymi sekretami tego miejsca.. Czy uda jej się dowiedzieć, co takiego spotkało jej ciotkę 35 lat temu? Tego zdradzić Wam nie mogę, ale zapewniam - dzieje się!

„Motel Sun Down” to powieść, która porywa czytelnika już od pierwszych stron. Autorka zdecydowała się na przedstawienie tej historii z perspektywy dwóch bohaterek - Carly i Viv. Uwielbiam taki zabieg w literaturze, bowiem prowadzi on niemałą grę z czytelnikiem, pozostawiając w jego głowie milion pytań pozbawionych odpowiedzi. Tutaj tak to właśnie wyglądało. Malo tego, Autorka bardzo umiejętnie kończy rozdziały, w tych najważniejszych i kluczowych momentach, przez co rozwiązanie zagadki zawinięcia Viv wcale nie jest łatwym zadaniem. Nie jest to typowy horror przepełniony krwią i mordem. To raczej lekki thriller z elementami nadprzyrodzonymi, który niejednokrotnie przyprawia o gęsią skórkę. Czuć klimat i to bardzo! „Motel Sun Down” to powieść, która wciąga, zaskakuje, a czasmai nawet i szokuje. Świetnie skonstruowana intryga powoduje, że książkę czyta się z prędkością światła, a za sprawą dobrego warsztatu literackiego Autorki, powieść w wielu miejscach staje się naprawdę realna i namacalna. Czytelnik całym sobą czuje ten dym papierosowy unoszący się w powietrzu, powiew chłodnego wiatru i strach, jaki towarzyszy naszym głównym bohaterkom. To powieść również o trudnych relacjach rodzinnych, demonach przeszłości, problemach dnia codziennego, niewyjaśnionych zaginięciach i utajonych morderstwach, które zmienią życie obu kobiet. Świetnie się bawiłam podczas czytania i ogromne Wam polecam sięgnąć po ten tytuł. Wierzę, że wciągnie Was bezpowrotnie w nawiedzone mury hotelu, którego ściany ociekają bólem i cierpieniem.

Polecam szczególnie dla amatorów czytania - rewelacja.

Polecam szczególnie dla amatorów czytania - rewelacja.

Jeden z lepszych thrillerów, jaki miałam okazję czytać w ostatnim czasie. Klimat, bohaterowie, sceneria, wydarzenia, styl pisania i prowadzenia historii, rozwiązanie. Wszystko ze sobą grało i niesamowicie dobrze się tę książkę czytało.

W 1982 r Vivian Delaney opuszcza swój rodzinny dom i za swój cel obiera Nowy Jork. Przypadek i przewrotny los sprawiają że trafia do miasteczka Fell, Viv jest praktycznie bez grosza przy duszy, korzysta więc z propozycji i zatrudnia się jako nocna recepcjonistka w motelu Sun Down. Którejś nocy Viv znika bez śladu, pozostawiając wszystkie swoje rzeczy włącznie z samochodem na parkingu.
W 2017 r śladem Viv wyrusza jej siostrzenica, chce rozwiązać zagadkę co tak naprawdę wydarzyło się 35 lat temu i co się stało z jej ciotką która od 1982 r nie dała znaku życia.
Nie do końca zgadzam się z opisem książki, że jest to upiorny thriller, choć co wrażliwsi mogą się ze mną nie zgodzić, natomiast jest to całkiem niezła, poprowadzona dwutorowo historia, która w dużej mierze naprawdę potrafi wciągnąć. Kilka tajemnic z przeszłości, do tego nawiedzony motel, plus fajny ,delikatnie Kingowski klimacik nawiązujący troszkę do " Lśnienia " , " Motel Sun Down" na pewno nie jest książką wybitną ale za to czyta się ją szybko i z prawdziwą przyjemnością.
Polecam również " Złamane dusze " tejże autorki.

Świetna! Czytałam tą pozycję dosłownie jednym tchem. Połączenie kryminału, thrillera i horroru = to co lubię najbardziej.

• Horror