Ogłoszono zdobywców nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

LubimyCzytać
02.03.2021

Poznaliśmy laureatów w prestiżowym konkursie „Książka Roku 2020”, który jest organizowany przez „Magazyn Literacki Książki”. Tym razem, z uwagi na pandemię, ogłoszenie wyników nastąpiło 26 lutego w formie online na profilu Magazynu Literackiego KSIĄŻKI na Facebooku. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi Anna Dziewit-Meller oraz Paweł Huelle.

Ogłoszono zdobywców nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Nagrody w czasie pandemii - głos redaktora naczelnego

Już po raz dziewiętnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Uhonorowano autorów, ale również wydawców. Zdecydowano się również o wręczeniu tytułu „Człowieka Roku 2020”, a także podkreślono format „Audiobook Roku 2020”.

– Rok był trudny, ale potwierdził, że w naszej branży jest wiele energii i profesjonalizmu. Oceniamy, że silni uczestnicy rynku obronili się mimo ogromnych trudności. Spadło zapotrzebowanie na papiery graficzne, bo drukuje się mniej katalogów i gazetek dla sieci handlowych, ale książek drukuje się ciągle bardzo dużo, więc poligrafia ma co robić. Wyraźnie wzrosła sprzedaż internetowa. Dotkliwe straty nastąpiły natomiast w segmencie księgarskim, chociaż samorządy podejmują widoczne już inicjatywy pomocowe w kilku miastach, czekamy też na zapowiedziane wsparcie ze strony resortu kultury i Instytutu Książki – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. I dodał: – Za rok, gdy spotkamy się już z państwem osobiście na Gali, będziemy świętować nagrody szczególne, bo z okazji dwudziestej edycji naszego święta książki.

Reklama

"Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł KSIĄŻKI MIESIĄCA. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród KSIĄŻEK MIESIĄCA zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł KSIĄŻEK ROKU."

Wielkie historie i niezapomniane książki - poznaliśmy zwycięzców „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Jury zdecydowało się w sumie na przyznanie kilku różnych wyróżnień. Uhonorowano wybranych autorów, ale także wydawców, osobowość roku, a także projekty związane z branżą literacką, na przykład produkcję audiobooków. Oto tytuły nagrodzone tytułem Książki Roku 2020 to:

Nagrodę Audiobook Roku 2020 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymało Wydawnictwo Albatros  za słuchowisko „Upadek gigantów” Kena Folleta w przekładzie Zbigniewa A. Królickiego i Grzegorza Kołodziejczyka. Z kolei tytułem Człowieka Roku 2020 redakcja postanowiła obdarować Jędrka Biegańskiego „za wielkie serce i zapał do działań społecznych, za bezcenne inicjatywy na rzecz niezależnych księgarń i za koordynację akcji Książka Na Telefon, która pomogła przetrwać trudny okres wielu wspaniałym miejscom”.

Natomiast Wydawcą Roku 2020 zostało Wydawnictwo Pauza za „ambitną, pobudzającą intelektualnie literaturę, za konsekwencję w podążaniu własną drogą, za stworzenie silnej i rozpoznawalnej marki, która w świadomości czytelników i branży stała się symbolem jakości”. Warto nadmienić również, że nagrodzono też tłumaczy książek: Dorotę Jovankę Ćirlić, Marka Fedyszaka, Jerzego Kozłowskiego, Klarę Annę Marciniak, Pawła Nęckę, Michała Nogasia, Michała Rusinka i Katarzynę Sosnowską.

Tymczasem zakończyło się głosowanie internautów w 6. edycji Plebiscytu Książki Roku 2020 lubimyczytać.pl, Allegro. Oddali oni ponad 200 tys. głosów - dziękujemy! W poniedziałek 8 marca ogłosimy laureatów Plebiscytu, dlatego śledźcie naszą stronę główną!

[mw]

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
833
101
02.03.2021 14:53

Nareszcie powazny konkurs dla powaznych pisarzy. Nie ma Nosowskiej, ktora byla wszedzie nominowana i jeszcze wygrywala. Tu sie poznali, ze to jakas pomylka.


3008
4
02.03.2021 07:41

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd