rozwiń zwiń

Ostatnia misja Asgarda

Okładka książki Ostatnia misja Asgarda
Robert J. Szmidt Wydawnictwo: Rebis Cykl: Pola dawno zapomnianych bitew (tom 5) Seria: Horyzonty zdarzeń fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Pola dawno zapomnianych bitew (tom 5)
Horyzonty zdarzeń
Rebis
2019-09-17
2019-09-17
science-fiction fantastyka space opera statek kosmiczny kosmos czarna dziura

Jest to niestety epilog losów ludzkości rozgrywającej się w tym zacnym uniwersum stworzonym przez rodzimego pisarza.
Autor obiecywał rozwikłanie wszelkich tajemnic i zagadek, które wykreował oraz definitywne zamknięcie chwiejących się losów ludzkości, czy tego dokonał?

Ciężko mi ocenić tę książkę, ale z pewnością zasługuje na wysoką notę.
Z jednej strony jestem zawiedziony tym, że akcja przez większość czasu (zdecydowanie zbyt dużo) była poświęcona wątkowi najmniej istotnemu w całej książce, ponadto nie zostały w całości wyjaśnione niektóre niewiadome tego wszechświata (dla mnie istotne niewiadome), a z drugiej strony akcja trzymająca w napięciu, część nowych wątków satysfakcjonująca, a zakończenie mistyczne i szokujące.

Chciałbym jeszcze zanurzyć się w tym uniwersum, ale pytanie czy jakieś nowe historie zostaną kiedykolwiek do niego dodane. Oby!

Ciężko mi ocenić tę książkę, ale z pewnością zasługuje na wysoką notę.
Z jednej strony jestem...

Cały czas brakowało mi jednej osoby tak podstępnie zgładzonej w IV Tomie :) A samo zakończenie - nie mogę się zdecydować czy to był dla ludzkości szczęśliwy finał...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jestem bardzo rozczarowany sposobem w jaki seria została zakończona. Zbyt szybko, zbyt amatorsko, zbyt definitywnie. Wszystko się bardzo ładnie rozwijało, a tu bah, zakończenie tak na prawdę unieważnia wszystkie poprzednie tomy. Bardzo nieładnie panie Szmitd.

Zakończenie z du..

Zakończenie z du..

Oryginalny nie będę - na taką space operę, zakończenie jest po prostu za krótkie!. To tak jakby po całym pokazie fajerwerków niczym smok Gandalfa w Shire, na samym końcu, za przeproszeniem "purnął" odpustową rakietką na krótkim kijaszku.

Tak, warto że autor chciał w sposób dosadny zamknąć wszystkie wątki.
Ogólnie cykl, w miarę, można poczytać, ale postacie są zbyt podobne do siebie i to samo "poczucie humoru".

Aby ktoś mógł odnieść się do moich słów, poniżej lista sci-fi z moimi ocenami:
Expansja - 9/10
Hyperion - 8,5/10
Lód - 8,5/10

Tak, warto że autor chciał w sposób dosadny zamknąć wszystkie wątki.

Aby ktoś mógł odnieść się do moich słów, poniżej lista sci-fi z moimi ocenami:
Expansja - 9/10
Hyperion - 8,5/10
Lód - 8,5/10

Ostatnia część cyklu. Liczyłem na więcej. W książce długie opisy walki o przeżycie w podwodnym kompleksie lub abordażu statku. A rozwiązanie całości zajęło kilka stron. Dramat. Autor chyba nie miał pomysłu. Szkoda, że coś fajnego można tak spektakularnie ....

Sama treść nie porwała mnie zbytnio. Raczej nie na tyle, żeby się nią zachwycać tak jak poprzednimi częściami. Muszę przyznać, że męczyły mnie opisy zmagań bohaterów z różnymi niebezpieczeństwami kosmicznymi. Czegoś tutaj brakowało, czegoś czego było dużo w poprzednich częściach. Jednak cały czas pamiętając posłowie autora z poprzedniego tomu miałem nadzieję na satysfakcjonujące wyjaśnienie. No i na szczęście doczekałem się. Pan Robert nie zawiódł, okazało się, że można było całkiem zgrabnie zamknąć wszystkie wątki. Gratulacje dla autora i mam nadzieję na kolejne książki.

Tak świetny cykl książek i takie zakończenie :(

Tak świetny cykl książek i takie zakończenie :(

Zupełnie mi ta książka uciekła. Pamiętam jak kilka lat temu, po lekturze trzeciego tomu cyklu Szmidta z niemałym zaciekawieniem czekałem na tom czwarty, zapowiedziany jeszcze na okładce poprzednika jako wielki finał, zwieńczenie całej serii.

I to zwieńczenie, koniec końców, okazało się niemałą wtopą. Szybkie zamknięcie, a raczej ucięcie wątków rozwijanych i budowanych w czterech tomach, wyglądało trochę jak żart. Okazało się że Polacy jednak gęsi i ładnej space opery mieć nie mogą (a przynajmniej nie takiej, co kończyłaby się bez rozczarowania). Straciłem zainteresowanie serią.

Tymczasem gdzieś w międzyczasie pojawił się tom piąty, podnoszący nowe wątki, przeciśnięty wąską fabularną furtką, którą autor sobie zostawił. Pojawił się i jest całkiem dobry, i koniec końców mocno mnie to cieszy. Cieszy motyw patrzenia w nieznane, cieszy gdybanie o sensie i celowości funkcjonowania cywilizacji i o tym, czy jakieś większe dobro może usprawiedliwić takie, albo inne niehumanitarne działania. Wątki przygodowe są ładne, wszystko gra.

Autor widać uznał, że mleko się rozlało, ale coś z tym trzeba zrobić, no i zrobił. I wyszło dobrze. Fani space opery, laserów, wybuchów, złych obcych i podróży wzdłuż galaktyki powinni bawić się bardzo dobrze. Ja się bawiłem. Heja!

Dodaj cytat z książki Ostatnia misja Asgarda