Zrozumieć boks

wydano nakładem autora
2019-10-10
2019-10-10
Hubert Kęska Zrozumieć boks

Po prostu zrozumiesz boks :)

Po prostu zrozumiesz boks :)

Wersja skrócona: to jest najlepsza książka o polskim boksie w nowej erze - od 1989 roku. Jestem też przekonany, że jest to najbardziej wartościowa pozycja polskojęzyczna o boksie w ogóle, ponieważ wychodzi daleko poza czystą rozrywkę.

Wiem, że brzmi to wszystko bardzo dumnie. Dodam jednak, że mam porównanie, bo moimi lekturami po-szkolnymi były książki Aleksandra Rekszy, Lucjana Olszańskiego i Bohdana Tomaszewskiego, a nie np. "Ogniem i mieczem", co musiałem zresztą, w stosownym wieku nadrobić. Oczywiście czytałem także znakomitą "Prawą kontrę" Edwarda Kurowskiego, jedną z nielicznych pozycji w prozie pokazujących boks w stosunku 1:1, bez przesadnych ubarwień.

Czym niedawno wydana książka młodego polskiego dziennikarza zasłużyła sobie na takie słowa?

"Zrozumieć boks" to zbiór wywiadów, które Kęska przeprowadzał w ostatnich czterech latach. Mamy tu emerytowanych mistrzów, dwóch najwyżej ocenianych polskich trenerów, znanego sędziego, etatowego journeymana i nawet etatowego sparringpartnera. Razem kilkadziesiąt osób przepytanych gruntownie przez Huberta na okoliczność budowania wiedzy o boksie zawodowym, choć dowiemy się też mnóstwo o (nie)istniejącym boksie amatorskim i przede wszystkim zajrzymy tam, gdzie tylko krew, pot, łzy i bieda.

źródło: Boxing.pl

Świetna pozycja, która ma wszelkie predyspozycje by stać się białym krukiem, na dość skromnym, polskim rynku książek o boksie. Choć szermierką na pięści interesuję się nie od dziś, to o niektórych historiach jak dotąd nie słyszałem. Hubert Kęska ma ten talent - potrafi otworzyć rozmówcę, dotrzeć do jego prawdziwej osobowości. W świecie boksu nie zawsze jest to takie proste. Szczerze polecam, także (a może przede wszystkim) tym, dla których kulisy boksu nigdy nie stanowiły intrygującego tematu.

Książka to seria wywiadów z osobami ze środowiska bokserskiego. Pokazuje w jaki sposób działa boks i bynajmniej nie jest to tylko sportowa realizacja.
Dla fanów boksu must-have.

Dla fanów boksu must-have.

• Boks
  • Posiadam książka papierowa
  • I. Sportowe (bez futbolu)
  • Na prezent
  • Prezenty_Borowo