OLSZYNKA GROCHOWSKA 1831

wydano nakładem autora
2015-12-28
2015-12-28
powstanie listopadowe

Publikacja w której w sposób syntetyczny przedstawione zostały dzieje powstania listopadowego od jego wybuchu w pamiętną noc 29/30 XI 1830 roku do upadku Woli we IX roku następnego. Jak sugeruje tytuł najwięcej miejsca zostało poświęcone konkretnie bitwie o Olszynkę Grochowską.

Autor skupił się na zagadnieniach wojskowych chociaż wyjaśnia także pokrótce przyczyny polityczne powstania i ogólnie nakreśla nam sytuację międzynarodową. Mamy tutaj dość dokładny przegląd jednostek i korpusów zaangażowanych wtedy formacji zarówno piechoty, jazdy jak i artylerii wraz z dowódcami i to po obu stronach frontu. To rzecz z pewnością przydatna gdyż często historycy opisujący dzieje powstania raczej nie wnikają w ten aspekt aż tak dokładnie. Sam opis bitwy pod Grochowem jest dość monotonny. Czytając nie odniosłem zupełnie wrażenia, że czytam na temat drugiej co do wielkości bitwy w XIX wieku po samym Waterloo (w ten sposób określił ją autor).

Odbiór książki psuje masa literówek. Korekta poległa na całego. Ogólnie poza aspektami wojskowości odniosłem wrażenie, że praca jest bardzo odtwórcza. W zasadzie została zbudowana poprzez zestawianie ze sobą tez innych historyków ale autor też chyba nie chciał być tutaj wyjątkowo odkrywczy. Pozycja zupełnie przeciętna. Można przeczytać jako uzupełnienie liczb i statystyk wojskowych.

• Wojskowość powszechna

Dodaj cytat z książki OLSZYNKA GROCHOWSKA 1831