Insulinresistenz natürlich behandeln

Riva
2019-10-16
2019-10-16
niemiecki
insulinooporność poradnik samoleczenie przepisy dieta aktywność fizyczna plany treningów

Najbardziej obszerny i zrozumiały dla laika poradnik na jaki trafiłam - dla osób dotkniętych insulinoopornością, hyperinsulinemią,zespołem policystycznych jajników albo wszystkimi tymi dolegliwościami naraz. Autorka, Polka, mieszkająca w Niemczech, z encyklopedyczną dokładnościa wymienia definicje tych chorób, ich przyczyny i objawy oraz opisuje metody diagnozy - co jest bardzo ważne, bo niestety, wielu lekarzy w Niemczech ciągle jeszcze nie ma pojęcia o insulinooporności, ich diagnozy i leczenie zaczyna się dopiero, gdy dojdzie już do zaawansowanej cukrzycy. Książka pokazuje możliwosci wyjścia z tych dolegliwości. Współautorzy omawiają , jak się odżywiać, jak sobie poradzić ze stresem. Rozdział o aktywnosci fizycznej tak mobilizujący, że miałam ochotę rzucić książkę w kąt i wsiąść na ergometr, ostatecznie jednak zdecydowałam się najpierw doczytać do końca 😊. Omawiane są też problemy z zajściem w ciążę przy insulinooporności i problem brania leków w ciąży oraz niebezpieczeństwa cukrzycy w tym czasie, a także insulinooporność u dzieci. Podane przepisy żywieniowe są szybkie i nieskomplikowane, ze składników, które się dostanie w najbliższym sklepie, także w Polsce. Szczególnie cieszy mnie przepis na zrobioną domowym sposobem wędlinę z mięsa indyka, bo gotowe wyroby prawie zawsze zawierają cukier i jakieś konserwanty. Sporo przepisów na wegetariańskie smarowidła do chleba. Jak na mój gust mimo wszystko za mało tu warzyw, które powinny stanowić połowę każdego posiłku. Mimo to przepisy warte polecenia i myślę, że nawet osoby nie znające dobrze języka niemieckiego poradzą sobie z ich przetłumaczeniem.
Młodsze pokolenie znajdzie w książce różne dygitalne źródła informacji, z których można korzystać na smartphonie. Istnieje też grupa samopomocy na facebooku dla Polaków w Niemczech z insulinoopornością, prowadzona w języku polskim.
Autorka sama przeszła przez dolegliwości, o których pisze. Dlatego też pisze bez zadęcia, ze zrozumieniem dla trudności pacjenta, który często latami czekał na właściwą diagnozę, a potem jeszcze dłużej na skuteczne leczenie. Skuteczność opisanej w książce metody sprawdziłam na sobie - po 30-stu latach życia z nadwagą, kiedy diety i sport nie przynosiły efektów, po 20-stu latach życia z chronicznym zmęczeniem, którego przyczyny nikt nie potrafił znaleźć, miałam szczęście wreszcie trafić na lekarza, który postawił własciwą diagnozę. A szukajac dalszych informacji nt. leczenia trafiłam na grupę autorki na fejsie. Po 11 m-cach schudłam sobie bez wysiłku i liczenia kalorii, zmieniając tylko sposób odżywiania, o 10 kg, i chudnę sobie pomalutku dalej. Wyniki laboratoryjne też się powoli poprawiają, a chroniczne zmęczenie znika, jeżeli trzymam się właściwych reguł odżywiania.
Książkę ogromnie polecam. Być może czytelnikom polskim uda się namówić autorkę na wydanie w jezyku polskim.

Dobra pozycja, wiele cennych porad

Dobra pozycja, wiele cennych porad

• Zdrowie
  • Bede do niej wracac
  • Obcojezyczne

Dodaj cytat z książki Insulinresistenz natürlich behandeln