On zimny, ona gorąca

Okładka książki On zimny, ona gorąca Yudokuya (Tomokichi)
Okładka książki On zimny, ona gorąca
Yudokuya (Tomokichi) Wydawnictwo: Waneko Seria: Jednotomówki Waneko komiksy
komiksy
Jednotomówki Waneko
変態エルフと真面目オーク
Waneko
2019-10-28
2019-10-28
Anna Karpiuk
manga komedia ecchi fantasy romans

Okładka książki Dororo i Hyakkimaru #1 Satoshi Shiki, Osamu Tezuka
Dororo i Hyakk... Satoshi Shiki, Osam...
Okładka książki Dr. Stone tom 1 Boichi, Riichiro Inagaki
Dr. Stone tom 1 Boichi, Riichiro In...
Okładka książki Opowieści o Białej Księżniczce Mokona Apapa, Satsuki Igarashi, Tsubaki Nekoi, Nanase Ohkawa
Opowieści o Bi... Mokona Apapa, Satsu...
Okładka książki Anohana - Kwiat, który widzieliśmy tamtego dnia tom 1 Busters Cho-Heiwa, Izumi Mitsu
Anohana - Kwia... Busters Cho-Heiwa, ...

Słowo "derka" nigdy mnie tak nie rozbawiło.

Słowo "derka" nigdy mnie tak nie rozbawiło.

Manga z mocnym podtekstem, odrobiną golizny i humorem. Treść nie dla każdego, ale na poprawę humoru jest ciekawym wyborem ;)

Coraz mocniej wgryzam się w komiksy erotyczne, które wylądowały na półkach polskich księgarń. Wiadomo, raz się trafi coś lepszego innym razem słabsze dzieło. A w tym wypadku mamy dzieło, gdzie autor na wstępie postawił sprawę bardzo klarownie. To mocna satyra erotyczna, ale nie pornograficzna, nabijająca się z stereotypów fantasy i samego seksu. Jest nieco kontrowersyjna, zboczona oraz ma bardzo specyficzny humor. Innymi słowy, skierowana do bardzo konkretnego typu odbiorcy. I co ważniejsze - robi to świetnie.

Całość to zbiór krótkich historyjek, które pierwotnie były publikowane w Internecie. Ostatecznie doczekały się wydania zbiorczego, uzupełnionego o kilka nowych opowiadań, aby wszystko płynnie połączyć. Fabuła jest absurdalnie prosta. Ona jest zboczoną, elfią dziewicą, marzącą tylko o tym, aby wygrzmocił ją porządnie silny, brutalny ork. On jest orczym prawiczkiem, ostatnim z swego gatunku na kontynencie i poprzysiągł, że nie będzie gwałcić, aby zmyć plamę na honorze orków. Tych dwoje się spotyka i zaczyna się komedia omyłek, gdzie dziewczyna na wszystkie sposoby próbuje zaciągnąć do... no, niekoniecznie łóżka, swego samczego wybranka.

W tym momencie należy bardzo wyraźnie zaznaczyć jedną rzecz, na którą ogrom kobiet jest, zresztą słusznie, wyjątkowo wrażliwa. Mianowicie nasza zboczona elfka wprost mówi, od pierwszych stron zresztą, że chce być zgwałcona. Nie każda osoba odbierze to bezkrytycznie. Wiadomo, to słowo budzi, szczególnie dziś, strasznie dużo negatywnych emocji. Jednak warto spojrzeć na całość przez pryzmat satyry, do tego w świecie fantasy. Nasza elfia panna jest wiecznie napalona i nasłuchała się opowieści, jak to 50 lat temu, orki brutalnie gwałciły elfki. Przy czym prawda była nieco inna, co dość szybko zaczyna się wyłaniać w toku całej historii. Do tego to ona chce zgwałcić naszego orka-prawiczka, który za wszelką cenę stara się zachować cnotę.

Zatem gdy do całości podejdziemy na luzie, a nie na poważnie szukając Bóg wie czego, wtedy dostaniemy udaną, pełną sprośnych gier słownych, komedię erotyczną, która potrafi bawić. Jedyne do czego faktycznie mogę się przyczepić to bardzo ubogie scenografie. Ja wiem. Nie na nich ma się czytelnik skupiać. Tutaj sednem sprawy są nagie ciała, a te są narysowane ładnie. Z drugiej strony nie jeden komiks erotyczny czy pornograficzny (w to wliczam hentai) ma dość bogatą scenerię. Tak - czepiam się :)

"On zimny, ona gorąca" to naprawdę udana satyra erotyczna osadzona w świecie fantasy. Nie dla każdego, ale mimo wszystko warto przełamać stereotypy, dać na luz i sięgnąć po tą mangę. Jest spora szansa, że wam się spodoba.

O rany.

Jak wiecie, nie zawsze czytam opisy mang, czy książek po które sięgam. W przypadku „On zimny, ona gorąca” właśnie tak było. Napiszę szczerze – dawno nie czytałam tak świetnie wypoziomowanej mangi pod każdym względem.
Aczkolwiek ostrzegam od razu – manga ta jest +18.

FABUŁA

Zboczona i napalona elfka pragnie poznać jedno – orka ogiera, który będzie potrafił ją zaspokoić. Kiedy wódzka wioski opowiada jej o wojnie z orkami, kiedy elfki były przez nich wykorzystywane (delikatnie to określając),młoda elfka jeszcze bardziej chce poznać orka. Problem w tym, że po wojnie takowych już nie ma, a za opuszczenie wioski grozi banicja. Elfka rzuca swoje życie na jedną kartę i opuszcza wioskę, aby móc poznać ostatniego orka, jaki żyje i poprosić go o „wymłócenie”.
Kiedy zagubiona na swojej drodze elfka spotyka jednego orka, ten na jej seksowne namowy odpowiada, iż przysiągł że nigdy więcej nie dotknie już elfki.
Impas w jaki nasza wpada nasza bohaterka jest tym większy, że na elfkę została nałożona klątwa, zwana ojcowską miłością.

OPRAWA GRAFICZNA

Uwielbiam wszystko w tej mandze. Od bohaterów, przez fabułę, bo kreskę, która jest ostra i wygląda na nieco szybką przy rysowaniu. Do tego mamy mało dymków, a te które są perfekcyjnie posuwają akcję do przodu i wciągają w świat mangi. Okładka przyciąga oko, ale wydawnictwo Waneko ponownie oznacza tę pozycję, jako historię dla dorosłych i słusznie. Nie dość, że mamy tu całą masę golizny, to jeszcze język jest wyjątkowo (jak na mangę) wulgarny.
Osobiście mi to nie przeszkadza, ale „On zimny, ona gorąca” nie jest mangą dla wszystkich.

OPINIA OGÓLNA

Historia od Tomokichiego jest absurdalna i śmieszna. Jednak w jest ona opowiedziana w tak dobry sposób, że podczas lektury nie zauważamy tego absurdu. Ba! Autor świetnie użył sytuacyjnego humoru, a tłumaczka mangi Anna Karpiuk odwaliła tutaj kawałek dobrej roboty, gdyż przetłumaczyła zwroty tak, że nie tracą sensu i śmieszą. „On zimny, ona gorąca” nie jest historią ambitną, ale nie taki był też cel jej tworzenia. Historia ta miała być śmieszna, a przy okazji opowiadać o zboczonej elfce i wstrzemięźliwym orku. Obie te rzeczy wyszły w mandze wyśmienicie.
Jeżeli szukacie mangi, przy której będziecie się cały czas uśmiechać, to pozycja od Tomokichiego jest dla Was idealnym wyborem.

O rany.

Aczkolwiek ostrzegam od razu – manga ta jest +18....

Jeszcze jeden żart z gwałtu i zaczęłabym rzucać tą mangą.

Jeszcze jeden żart z gwałtu i zaczęłabym rzucać tą mangą.

Kiedy zobaczyłam okładeczkę tejże mangi pomyślałam, że to może być niezła komedia. Czy takowa była? Oj tak, zdecydowanie! W końcu duet orka z młodą elfką może być całkiem niezły. Ale przyznaję się bez bicia, że nie tego się spodziewałam!

Otóż historia opowiada o dwójce wbrew pozorom wrogich stworzeń. Kiedy jednak młoda elfka pragnie być… wykorzystaną, ork odmawia, twierdząc, że nie chce nikogo skrzywdzić, szczególnie małej piękności. I to jak owa kobietka jest nachalna wzbudza największy śmiech. Nie ma co ukrywać, że zdecydowanie jest to pozycja dla kogoś kto ma ogrom poczucia humoru no i oczywiście jest pełnoletni. Bohaterowie sami w sobie nie są źli, ale niestety nie realni nawet jeśli pochodzą w ras, które nigdy nie miały prawa bytu (z wyłączeniem fantastyki). Kreska jest prosta i w jakiś sposób przyciągająca, więc czyta się naprawdę szybko i w sumie z przyjemnością.

Udało mi się nawet dwa razy popłakać ze śmiechu. Postawa elfki, której imię (tak samo jak i orka) poznajemy na samym końcu chwilami przyprawiała mnie o opadnięcie rąk. Niemniej jednak popołudnie z tą mangą zaliczam do udanych, bo przecież chodzi o to, żeby dobrze się bawić! Historia jest krótka, i co prawda kręci się głównie wokoło naszej dwójki, ale nie można koło niej przejść obojętnie!

Idiotyczne. Mógłby być seks i jakaś fabuła, ale nie ma nic z tych dwóch rzeczy.

Idiotyczne. Mógłby być seks i jakaś fabuła, ale nie ma nic z tych dwóch rzeczy.

Pewnie jestem nienormalny, bo czytając nie mogłem złapać tchu ze śmiechu.
Pretekstowa fabuła, ale przecież pewnie taka miała być. W końcu to tylko komedia. Ale jestem pod wrażeniem pracy tłumaczki, ile się musiała nagimnastykować w tych wszystkich obrazowych opisach. "Międlenie pieroga" wygrało główną nagrodę :)

Pewnie jestem nienormalny, bo czytając nie mogłem złapać tchu ze śmiechu.

2032

Najnowsza jednotomówka wydawnictwa Waneko to przedstawiciel mang, w których racjonalnej i wciągającej fabuły, można poszukiwać za pomocą lupy przez dłuższy czas i kompletnie niczego nie odnaleźć. Nie bójmy się tego napisać On zimny, Ona Gorąca to komiks nastawiony tylko i wyłącznie na chwilę mocno przyziemnej rozrywki, dedykowanej raczej wyłącznie męskiemu gronu odbiorców. Scenariusz tego dzieła to zbiór mniej lub bardziej lekkiej erotyki, rubasznego humoru i masy gagów podszytych seksualnym podtekstem.

Autor tego dzieła sięgnął po mocno przyziemne środki wyrazu, tworząc dzieło pozbawione jakiegokolwiek polotu, głębi czy nawet większego sensu. Skupił się on na próbie zaspokojenia najprostszych samczych potrzeb kulturowych. Odrobina nagości, kilka wyzywających póz i masa dwuznacznych tekstów. Oczywiście sięgając po mangę z segmentu komedii erotycznych, nie można się spodziewać czegoś nadzwyczajnego, ale nie oznacza to jednak, że twórca musi oferować dzieło stworzone po najmniejszej linii oporu. Odrobina większego przyłożenia się do historii, większy pomysł na kreację postaci i mogło powstać z tego coś więcej niż tylko przeciętny komiks, o którym zapomni się kilka minut po jego przeczytaniu.

Cała recenzja na PopKulturowy Kociołek

1931

Mangę czytałam kilka lat temu w necie, teraz jest więcej rozdziałów i historia bardziej rozbudowana. No, w końcu w tomie.
Pozycja dobra, taka sobie komedyjka dla dorosłych. Na rozluźnienie idealna, choć szkoda, że nie doszło do tego o czym jest cała manga.
Znalazłam jeden błąd(tak mi się wydaje) na stronie 93, prawa kratka, lewy dymek powinno być "cię" a jest "się" i nie ma to sensu.

• Manga
  • Mangi
  • Waneko
  • [kategoria] Komiks

Dodaj cytat z książki On zimny, ona gorąca