Żyj po swojemu. Jak zwolnić w szybkim świecie

Okładka książki Żyj po swojemu. Jak zwolnić w szybkim świecie
Agnieszka Krzyżanowska Wydawnictwo: Pascal poradniki
poradniki
Pascal
2019-01-01
2019-01-01
blogowe poradnik inspiracje lifestyle kobiece psychologiczne

W książce zebrano powszechnie dostępne informacje. Jak dla mnie strata czasu.

W książce zebrano powszechnie dostępne informacje. Jak dla mnie strata czasu.

Niby same oczywiste kwestie do tego jak postrzegamy nasz świat, ludzi, otoczenie ale mimo wszystko daje wiele do myślenia i budzi pewne zmysły by nieco inaczej spojrzeć wgłąb siebie. O takich książkach powinno rozmawiać się z dziećmi w szkołach ... by leczyć z leków, niepokojów, ciągłych potrzeb ulepszania siebie, pogoni za kolejnymi rzeczami i zachciankami podczas gdy ważne rzeczy dzieją się tuż obok. Polecam z pewnością sięgnę po Prosto i uważnie na co dzień

Pierwszą rzeczą jaką powinnam napisać o tej książce jest to, że po przeczytaniu jej nasze życie nie zmieni się o 180 stopni. Równie dobrze może zdarzyć się tak, iż wszystko pozostanie bez zmian. Lektury tego typu pomagają nam zmienić myślenie, nastawienie do pewnych spraw czy wywołać chęć zmiany lecz to wszystko. Tylko my możemy zmieniać siebie każdego dnia jeśli będziemy świadomi konsekwencji jakie mogą one w przyszłości wystąpić. Książka ta pozwala dostrzec, które aspekty naszej codzienności powinny zostać zauważone mimo ich pierwotnego mało istotnego wyglądu. Moim zdaniem książka ta jest w stanie otworzyć nam oczy na pewne oczywiste fakty, o których zapominamy w trakcie coraz częściej szybkiego życia.

Książka mówi o oczywistościach, często rzeczach banalnych i wiadomych. Mimo to czasem warto się nad nimi pochylić i faktycznie zrozumieć, zwrócić uwagę jak nasze działania, to czym się otaczamy i kogo słuchamy wpływa na nasze życie. Jednak męczące było dla mnie ciągłe powtarzanie tych samych prawd i opis któryś raz z rzędu jak je odbieramy i co robimy.

Żyj po swojemu, niby nic odkrywczego, niby pełno oczywistości, być może banalnych, jednak warto pewne prawdy życiowe mimo wszystko sobie uzmysłowić , niby o czymś wiemy itd, ale czy sama wiedza prowadzi do praktyki? No właśnie, chociażby z tego względu warto zatrzymać się na tej pozycji i teorie wcielić w czyn wtedy lektura ma prawdziwą wartość.

Ciekawa, refleksyjna i pełna interesujących, acz niekoniecznie odkrywczych przemyśleń. Ukazuje wiele prawd, których być może na codzień nie dostrzegamy, bo nie mamy na to czasu. I o tym trochę jest ta lektura, o refleksjach których nam brakuje, przez co często nie potrafimy doceniać i właściwie oceniać otaczającej nas rzeczywistości i nas samych. Myślę że jest to lektura warta uwagi, choćby ze względu na to że chłonie się ją lekko i przyjemnie, w moim przypadku w ciągu jednego wieczoru.

Jestem mocno nieobiektywna, bo bardzo się zżyłam z tą lekturą. Czytałam ją powoli, nieśpiesznie, z należytym szacunkiem, podkreślając ważne dla mnie zdania i to, co trafiało mocniej, wwiercało się w głowie głębiej. Dużo w tej książce o mnie. O moim postępowaniu, sposobie myślenia, postrzegania świata i pułapkach, w które też wpadam, szukając doskonałości. Dużo w niej lęku o kondycję świata i nie ma tu recepty, co zrobić, by być absolutnie szczęśliwym. Nie mniej jednak znalazłam tu mnóstwo mądrości dla siebie, inspiracji do zmiany sposobu myślenia i dobrych słów, które dają wsparcie i uświadamiają, że nie musisz być idealny, żeby być wartościowy. Bardzo polecam.

Jestem zachwycona tą książką, bo idealnie wybrzmiewa w niej to, o czym od dłuższego czasu myślę. Doskonale wpisuje się w nurt minimalizmu, doceniania tego, co już się ma, wdzięczności i dbania o siebie. Nie tylko w kwestii ciała, ale przede wszsytkim ducha.

Autorka wielorotnie podpiera swoje spostrzeżenia na temat współczesności autorytetami z dziedziny psychologii, filozofii, czy też socjologii. Wszystko jednak jest podane w lekkiej i przystępnej formie. Tak, że można się zanurzyć w świecie bez pośpiechu.

W książce nie znajdziecie gotowych recept jak zwolnić, żyć pełniej, czy doświadczać wdzięczności. Raczej pokazuje, że można żyć inaczej: na przekór reklamom, wpojonym zasadom przekazywanym z pokolenia na pokolenie, czy temu, co próbuje wmówić nam świat.

Czytając zaznaczałam sobie fragmenty, aby do nich wracać w chwili zwątpienia. Gdy będę słyszała, że trzeba się ciągle rozwijać, dużo pracować, mała ilość snu jest ok, a odpocznę na emeryturze.
Gdy usłyszę, że czytanie książek to strata czasu, a dbanie o swój spokój ducha to mżonka. Wtedy wrócę do tej książki.

Czytając miałam wrażenie, że to o mnie, o moich potrzebach i spostrzeżeniach. Może to dlatego, że się starzeję i coraz wyraźniej widzę, że świat pędzi, a ja chcę się zatrzymać?

Ta książka, to bardzo mądra pozycja. Jedna z tych, które poruszają jakąś strunę w duszy i zaczyna coś grać...

Polecam gorąco! Swojego egzemplarza nie oddam nikomu, ale pewnie kupię dla kogoś jeszcze. Żal się nie podzielić!

@przeczytam
@wydawnictwo Pascal

Absolutnie cudownie napisana książka.
Pomaga oswoić się z samym sobą i z światem który nas otacza. Z pewnością wrócę do niej jeszcze.

Absolutnie cudownie napisana książka.

Książka w stylu "siedzę i myślę", niestety w tym negatywnym znaczeniu. Bardzo rozlazła, za dużo o autorce.

Agnieszka Krzyżanowska Żyj po swojemu. Jak zwolnić w szybkim świecie Zobacz więcej