Wszystko da się ogarnąć

Okładka książki Wszystko da się ogarnąć Marie Forleo
Okładka książki Wszystko da się ogarnąć
Marie Forleo Wydawnictwo: Galaktyka poradniki
poradniki
Everything Is Figureoutable
Galaktyka
2020-03-23
2020-03-23
2019-09-12
Katarzyna Babicz

Jedna z moich ulubionych książek, kiedy potrzebuję mentalnego wsparcia i motywacji.

Dla mnie nic odkrywczego, może przez to, że przeczytałam kilka książek o podobnej tematyce.

Wzięłam ją do ręki nieświadomie (?) z empikowej półki. Pierwsza myśl jaka mi się nasunęła, była w stylu "kolejne motywacyjne gadania jakiejś modelki, a tak w ogóle, kto to jest Marie Forleo?!"

Otworzyłam książkę, przeczytałam pierwsze lepsze zdanie

"Czy możesz sobie wyobrazić lepszą - bardziej pragmatyczną i inspirującą - filozofię życiową? Czy możesz mi podać bardziej budujące, konstruktywne i motywujące przekonanie, niż to, że wszystko da się ogarnąć?"

To wystarczyło, by książka tajemniczej kobiety towarzyszyła mi przez kilka kolejnych dni. Pomijając to, kim Marie Forleo jest (bo ja już wiem) jej książka to perełka wśród innych poradników motywacyjnych.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Dosadnej. Mądrej. Zabawnej. Życiowej. Surowej. Praktycznej. Pomocnej. Jeśli chcecie dostać porządnego kopniaka do działania, który z uśmiechem na ustach wymierza wam elegancka kobieta - ta książka jest dla was. Forleo pokazuje, że wszystkie problemy da się ogarnąć. Każdy problem ma rozwiązanie, a jeśli nie ma znaczy, że to nie problem, a fakt życiowy lub prawo natury. Autorka pokazuje, że marzenia same się nie spełniają - urzeczywistnia je człowiek. Nasze cele są do ogarnięcia, a to co nam przeszkadza w ich realizacji to strach, szereg wymówek i błędnych przekonań.

Forleo ma moc podnoszenia na duchu, daje motywację do zmian, poprzez odkrywanie potencjału czytelnika i jego dobrych stron. Dzięki zawartym w książce ćwiczeniom (wykonałam je wszystkie) i narzędziom, jesteśmy w stanie wyjść poza dotychczasowe ramy myślenia, nauczyć się wyciągania wniosków, które pomagają znaleźć lub stworzyć własne rozwiązania naszych trudności, a przede wszystkim zaczynamy faktycznie działać.

Wszystko da się ogarnąć to bardzo, ale to bardzo ciekawa filozofia, mogłabym rzec "szalupa ratunkowa", życiowa mantra pozwalająca skutecznie rozwiązać problemy, przełamywać schematy myślowe i efektywnie wziąć się do działania.

Otworzyłam książkę, przeczytałam pierwsze lepsze zdanie

Bardzo ciekawa pozycja, pierwsza połowa to takie budowanie nastawiania, druga traktuje o syndromie oszusta i radzeniu sobie z perfekcjonizmem. Dużo prostych a jednocześnie mocno klarujących, przydatnych i ciekawych ćwiczeń i metod.

Jedyna książka w mojej czytelniczej karierze, której nie skończyłam, bo nie jestem w stanie. Nie wiem, czy to kwestia języka autorki czy czegoś innego, ale nie jestem w stanie przez nią przebrnąć. Zakupiłam zachęcona ocenami na SM, ale jest to ogromne rozczarowanie.

Często w tego typu książkach poszukujemy skomplikowanej prawdy objawionej. Przez to często zachowujemy się jak wytrawni malkontencki, którzy jeśli nie znajdziemy skomplikowanych przepisów na sukces, koniecznie powleczonych w trudny język to obrażamy się i marudzimy na tego typu książki.
Marie Forleo w "wszystko da się ogarnąć" zdradza jak ona funkcjonuje w podbramkowych sytuacjach. Czy nie stosuje wymyślnych taktyk i praktyk? No tak, ale to właśnie pokazuje, że czasami to sami sobie komplikujemy życie.

Warto przeczytać jeśli szukasz motywacji do podjęcia jakiegoś nowego wyzwania w swoim życiu, a nie czytał*ś tego typu poradników. Informacje są fajnie uporządkowane, ale o wielu z poruszanych zagadnień już słyszałam. Mimo tego dowiedziałam się dużo m.in. o strachu przed działaniem. Na pytania z poszczególnych rozdziałów warto odpowiedzieć pisemnie - przetestowałam to i naprawdę widzę różnicę między prowadzeniem zapisków, a odpowiedzeniem jedynie w myślach. "Wszystko da się ogarnąć" jest książką, którą warto przeczytać i od razu wziąć się do pracy. Najgorsze co można zrobić to przeczytać takich poradników kilka pod rząd i wiedzy z nich nie przełożyć na działanie.

Książka zawiera bardzo podstawowe prawdy, które znajdziesz w innych książkach motywacyjnych i o rozwoju osobistym. To naprawdę nie jest jej wadą, ale napisano już o tym tyle, że ta nic nowego nie wnosi do tematu. Podoba ni się usystematyzowana treść i przejrzyste przedstawienie zagadnień, dużo motywujących przykładów, ale dla mnie ociera się o banał. Do tego nacisk na to, że trzeba przeciwstawiać się trudnościom, działać i dążyć do sukcesu jest dla mnie niestrawne.

To książka dla tych którzy marzą o swoim biznesie, działalności artystycznej lub jakiejkolwiek innej zmianie swojego życia a być może od jakiegoś czasu mają problem by zmusić się do działania lub wykrzesać w sobie właściwą postawę bo w głębi duszy gdzieś tam jeszcze wątpią w siebie. Faktycznie daje ona jakiegoś kopa i wiary w siebie:)) może dlatego, że jest w niej umieszczonych parę historii zwyczajnych ludzi którzy sobie poradzili z naprawdę wydawałoby się beznadzijenymi sytuacjami - i właśnie te historie zwykłych bohaterów mega motywują. Na początku czytając ją byłam nieco sceptyczna że może wszystko to już słyszałam ale całość tej książki daje super flow.
Marie pisze w niej dużo o swoich słabościach, porażkach, osobistych doświadczeniach i to robi robotę. Zamierzam trzymać ją blisko przy sobie ;) zarażać się przesłaniem bijącym z okładki i zmienić parę rzeczy.

Bardzo pozytywna. Daje kopa do działania. Każdy ma jakieś problemy, komplikacje w życiu ale kiedy zrozumiemy mechanizmy które nie pozwalają nam ich pokonać nagle może się okazać że jednak "wszystko da się ogarnąć" Błędne przekonania, strach, dążenie do perfekcji to działa na naszą niekorzyść.Blokuje nas i nasze działania . Marie Forleo uświadamia że każdy z nas jest na tym świecie w jakimś celu. Należy z uporem starać się do niego dotrzeć by mieć satysfakcję i czuć się spełnionym w życiu.

• Rozwój
  • Do kupienia
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Wszystko da się ogarnąć