Jak zdradzają Polacy

Okładka książki Świadek koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu Patryk Szulc, Zuzanna Szulc
Świadek koronn... Patryk Szulc, Zuzan...

Reportaż o pracy detektywa, którego większość prowadzonych spraw to zdrady.
Od audiobooka dostałam to czego oczekiwałam - lekką książkę, o dość trudnym temacie, bo niszczącym życia często dwóch rodzin. Bez wyszukanego języka, bez upiększania. Znając ludzi nie sądzę żeby detektyw musiał ubarwić i wysysać te historię z palca. Zdrady były, są i będą. Nie powinno to nikogo dziwić. Polecam jako rozrywkę na jeden wieczór.

Reportaż o pracy detektywa, którego większość prowadzonych spraw to zdrady.

Lubię książki w formie wywiadów, ale ta to porażka. Ciekawych historii jak na lekarstwo, opisane po łebkach, a większość książki to pseudo mądre wywody detektywa, którego wulgarno-ironiczno-przemądrzały ton po prostu denerwuje.

ot, lekki reportażyk na miałki temacik. nic odkrywczego nie wnosi. jak Ci się nudzi w pracy, można zabić czas.

Tak jak pisze większość użytkowników, książka jest jednym wielkim clickbaitem. Naprawdę Nie rozumiem dlaczego ten tytuł skoro 95% treści to po prostu rozmowy z detektywem. Mało tego, te rozmowy nie są nawet jakieś w pełni rzetelne albo poparte jakimiś dowodami czy badaniami. Przez to mamy takie perełki jak „99% ludzi zdradza”. Książka bardziej przypomina zbiór paru odcinków trudnych spraw których autor tak nie lubi, a nie faktyczny reportaż.

Jak zdradzają Polacy? Raczej jak pracują detektywi. Wiele historii wydaje się być zmyślona, a z pewnością chociaż trochę naciągana. Ogólnie słuchało się okey, tytuł niestety źle dobrany.

Moja opinia na temat książki nie będzie jakaś rewelacyjna. Uważam że zawartość książki odnosi się do tytułu. Tak dowiadujemy się z niej jak Polacy zdradzają, dowiadujemy się o warsztacie detektywa jak to wygląda na prawdę. I o dziwo faktycznie nie ma to nic wspólnego z tym co pokazują w telewizji.
Czyta się szybko, język prosty, występują wulgaryzmy ale pomimo tego czyta sie dobrze.
Ogólnie polecam książką choćby po to aby samemu sobie wyrobić o niej zdanie.
Dla mnie ok :)

Czyta się szybko, język prosty, występują wulgaryzmy ale pomimo tego czyta...

Słuchałam nowego wydania - audiobooka z Saga Egmont. Nie wiem, czy tekst był poprawiony, czy po prostu ta wersja jest lepsza, bo moim zdaniem średnia ocena jest bardzo zaniżona. Nie jest to książka, która zmieniła moje życie, ani wniosła do niego coś ważnego. Ale bardzo przyjemnie się jej słuchało podczas podróży samochodem. Dowiedziałam się kilku ciekawostek o pracy detektywa, trochę o naturze ludzkiej. Nie zgadzam się ze wszystkimi przemyśleniami pana Dariusza, uważam, że niektóre wnioski wyciąga mocno na wyrost, ale od tego mam swój rozum, żeby sama wyciągać wnioski.

Po średniej ocen (na ten moment 4.5) spodziewałem się większego gniota. Sama książka nie jest tragiczna, za to niezbyt obszerna i można ją przeczytać w jeden wieczór. Nie zmieni też niczego w moim życiu - ot zwykła rozrywka na przeciętnym poziomie.

Tytuł z pewnością jest mylący - pozycja skupia się raczej na zdradach widzianych okiem prywatnego detektywa i kulisach tego zawodu niż samych zdradach per se. Boli także nadmierna ilość wulgaryzmów oraz chaos (powracanie po kilka razy do tego samego tematu, odbieganie od tematyki rozdziału itd.).

Z braku laku - czemu nie. Mi osobiście bardziej do gustu przypadła poprzednia książka państwa Szulc, "Świadek koronny" dostarczył mi zdecydowanie wiele więcej frajdy. O "Jak zdradzają Polacy" z pewnością zapomnę po kilku dniach.

Dosyć ciekawa.
Wyszło z tego dzieło pseudo naukowe o psychologii ludzi. Myślę, że bardziej powinni się skupić na sposobach działania. Tajnikach tego zawodu.
- Dużo wulgaryzmów rodem z gimnazjum.
Temat wałkowany do porzygu, a humor zawarty w książce czasami, gdy był umieszczony napis śmiech w nawiasie, zastanawiałem się czy mają to czytać poważne osoby czy dzieciaki z gimnazjum. Taki trochę humor z pod budki z piwem. Raczej czułem zażenowanie niżeli poczucie rozbawienia.

Dosyć ciekawa.
- Dużo wulgaryzmów rodem z gimnazjum.

No, szału nie ma. Mi książkę ogólnie czytało się dobrze. Fajnie, że są jakieś konkretniejsze przykłady zdrad podane, a nie że opowieści opierają się wyłącznie na ogólnikach. Dariusz Korganowski rozmówcą jest bez wątpienia ciekawym i walącym prosto z mostu, bez owijania w bawełnę. Jednak państwu Szulcom wiele brakuje.

Ten reportaż jest wielkim bałaganem. Skakanie po tematach, wracanie do tych samych wątków po kilka razy, z jednej strony powtarzanie się, a z drugiej niekończenie jakichś myśli i urywanie ciekawych tematów.

Ten reportaż jest wielkim bałaganem. Skakanie po...

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Jak zdradzają Polacy