Zostaw ten świat pełen płaczu

Okładka książki Zostaw ten świat pełen płaczu
Harrison DeSales Wydawnictwo: Marginesy kryminał, sensacja, thriller
2019-06-05
Maciej Płaza

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka robi się ciekawa około 200 strony, ale nie dziwię się osobom, które nie dotrwały.
Jest gęsto od opisów wewnętrznego obrazu psychicznego narratora, jego domysłów i hipotez, akcja raczej wolno meandruje, więc można się zmęczyć jeśli ktoś oczekiwal wartkiego kryminału.

Nie podołałam... Mimo najszczerszych chęci, poległam po kilkudziesięciu stronach. Na pewno jest to dobra i wartosciowa lektura, jednak zupełnie nie mój styl.

„Zostaw ten świat pełen płaczu” DeSales Harrison to piękna i wciągająca opowieść o miłości i przebaczeniu. Jest to historia a właściwe spowiedź głównego bohatera, Daniela Abend (psychoanalityka) przedstawiona w formie listów do pewnego nowojorskiego duchownego. Na początku książki wydaje się, że poznamy historie śmierci jednej z pacjentek Daniela, jednak nie. Poznajemy jego historię. Fascynująca, tajemnicza, wyzwalająca emocje i zaskakująca powieść psychologiczna. Gorąco polecam.

Wciągająca. Na początku trochę czułam się zdezorientowana,ale potem trudno było mi ją odłożyć. Zakończenie nietuzinkowe. Jedynym minusem było dla mnie stale powtarzające się cytaty tego samego wiersza.

"O, zostaw, dziecko, ten świat pełen płaczu,
Bo nigdy nie zrozumiesz głębiny rozpaczy..."
Wielowarstwowa i pełna emocji opowieść o życiu, które potrafi mocno i nieoczekiwanie splatać ludzkie losy. Napisana pięknym, klimatycznym językiem.
"(…) czy właśnie tak Bóg widzi duszę – jako pasmo, smugę, wstęgę, od razu całą, z początkiem i końcem, przyszłością i przeszłością, gorejącą niczym zorza polarna, rozświetloną przez jego niewidzialność?"

"O, zostaw, dziecko, ten świat pełen płaczu,
Bo nigdy nie zrozumiesz głębiny rozpaczy..."

Fascynujący debiut, pisany pięknym i bogatym językiem. Thriller bardzo enigmatyczny, pełen głębi, smutku i miłości. Nakładające się na siebie psychologiczne warstwy i zagadki w miarę rozwoju opowieści powoli rozwiązują się, nabierają sensu i zaskakują czytelnika. Jest to powieść skłaniająca człowieka do głębszych przemyśleń nad życiem i naszymi życiowymi wyborami, do zmierzenia się z przeszłością i przyszłością.

Śmierć Jessiki Burke łączy niespodziewanie jej psychoanalityka Daniela Abenda z księdzem Nelsonem Spurlockiem, którego lekarz czyni swoim spowiednikiem i wykonawcą testamentu.
Daniel Abend wychowuje samotnie córkę i kiedy ta postanawia wyjechać do Europy, dopadają go błędy i zbrodnie popełnione w młodości. Przychodzi czas na przemyślenia i zmierzenie się z przeszłością, o której przypominają przesyłki od tajemniczej osoby.
Autor, profesor, specjalista poezji i psychoanalityk z wykształcenia, umiejętnie buduje napięcie, podgrzewając atmosferę w miarę rozwoju opowieści.
Książka napisana jest pięknym językiem, dużo w niej poezji, a także głębokich przemyśleń nad losem ludzkim i wyborami życiowymi. Polecam wszystkim, którzy cenią dobrą intrygę i piękny język.

Daniel Abend to psychoanalityk i samotny ojciec z Nowego Jorku. Pewnego dnia umiera jego młoda pacjentka, która walczyła z uzależnieniem od narkotyków. Wszystko wskazuje na to, że dziewczyna popełniła samobójstwo. Ale wkrótce Daniel otrzymuje złowieszczą notatkę, która sprawia, że ​​kwestionuje śmierć pacjenta. Kilka dni później znika jego córka. Seria listów od nieznanego nadawcy skłania Daniela do podjęcia coraz bardziej desperackiej pogoni za córką i za prawdą. Do rzucenia się w poszukiwania sięgające minionych dziesięcioleci, kiedy był młodym mężczyzną mieszkającym w Paryżu, który zakochał się w kobiecie, a ta wywróciła jego życie do góry nogami.

Maciej Płaza jest dla mnie mistrzem tłumaczeń. Nigdy nie czytałam piękniejszego thrillera. Momentami język w tej powieści jest wręcz poetycki i zachwycałam się nim. Nasz tłumacz wykonał kawał dobrej roboty i dzięki niemu mogłam zapoznać się z tym debiutem literackim.

Nie potrafię znaleźć ani jednej rzeczy, do której mogłabym się przyczepić. Historia Daniela została opowiedziana przez niego w liście, który dostał Nelson Spurlock, kapłan. To była jego spowiedź. Z każdym kolejnym rozdziałem poznajemy kolejny fragment opowieści, która coraz bardziej zaskakuje. Kiedy już wydawało mi się, że doskonale wiem, do czego zmierza opowieść Daniela, okazywało się, że jestem w punkcie wyjścia, bo pojawił się zwrot akcji.

Autor bardzo umiejętnie dawkuje napięcie. Uspokaja narrację, by zaskoczyć czytelnika w najmniej spodziewanym momencie. Wiele razy czułam, że serce zaczyna bić mi mocniej i nie mogłam doczekać się, kiedy poznam kolejny fragment historii, ponieważ Daniel mnie intrygował. Zakończenia nie da się przewidzieć.

Bohaterowie wzbudzają ciekawość, wzruszają, ale także swoim zachowaniem powodują, że ma się ochotę im przyłożyć na opamiętanie. Żadna z występujących w powieści osób nie była mi obojętna. To bardzo duży plus tej powieści.

Ta powieść jest opowieścią o winie, odpokutowaniu grzechów z przeszłości, cierpieniu, miłości szeroko pojętej i kłamstwach. To przemyślana, dojrzała historia. Aż nie potrafię uwierzyć w to, że tą właśnie powieścią autor zadebiutował. To było tak dobre... To książka, obok której nie można przejść obojętnie.

A i jeszcze jedno. Wyjdę tu na moherową ciocię, ale to nie jest zdecydowanie książka dla niepełnoletnich czytelników. Żeby nie było, że nie ostrzegałam.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

„Zostaw ten świat pełen płaczu” to swoista spowiedź głównego bohatera Daniela Abenda, wyznanie spisane i przesłane kapłanowi Spurlockowi „bez nadziei na przebaczenie, a tym bardziej na odkupienie”.
Do spisania swej historii zmusza go śmierć młodej pacjentki, a także seria tajemniczych listów, którymi jest bez przerwy nękany.

Jest to piękna i wzruszająca historia o miłości, namiętności, zdradzie, błędach młodości, a także zbrodni i późniejszych wyrzutach sumienia. O miłości do kobiety, ale także o ojcowskiej miłości do córki, która jako zbuntowana nastolatka odsuwa się od ojca i chce iść własną drogą w poszukiwaniu swych korzeni.

Powieść jest zaskakująco dobrym debiutem, pisana pięknym językiem, o zaskakującym zakończeniu wprowadza nas w nastrój zadumy, ale także trzyma w napięciu jak na prawdziwy thriller przystało.
Polecam.

Jest to piękna i wzruszająca historia o...

To niewiarygodny thriller psychologiczny  Jest to debiutancka książka autora i sądzę, że to bardzo udany debiut.
Niesamowity klimat , piękny język i bardzo oryginalny styl.Od razu pisze, że nie jest to książka, którą się czyta szybko, łatwo. Wymaga większego skupienia myśli i ciszy. Zmusza nas do myślenia, pokazuje człowieka miotanego emocjami.
Czytamy spowiedź Daniela Abenda psychoanalityka, który samotnie wychowuje nastoletnią córkę. Niespodziewanie popełnia samobójstwo młoda pacjentka doktora, a okoliczności jej śmierci wcale nie dają jednoznacznej odpowiedzi co się wydarzyło.Pewnego dnia, znika córka doktora i ślad po niej ginie. Ojciec desperacko szuka córki. Te wydarzenia mają ogromny, wstrząsający wpływ na postrzeganie świata przez mężczyznę.
Zmaga się on z poczuciem winy i strasznie się boi. Musi zmierzyć się ze swoją przeszłością i sam ze sobą – z tym co w nim. Wspomina swoją ukochana i bardzo przy tym cierpi.Czytając tę książkę cały czas miałam poczucie grozy, wielkiej strasznej tajemnicy.Bardzo podobało mi się, iż w treść zostają wplecione wiersze – bardzo nastrojowe i niespokojne.Miłość, zdrada, wybaczenie, odkupienie.
Tajemnice, kłamstwa, oszustwa.Ta książka nie jest dla każdego – docenią ją bardziej wymagający czytelnicy
POLECAM  „Miłość drzwi mi otwarła; lecz dusza nieśmiała
Cofa się pełna winy.
Miłość więc bystrooka, gdy tylko ujrzała,
Że zwlekam bez przyczyny,
Podchodzi do mnie bliżej i pyta grzesznego,
Czy mi brakuje czego”

Czytamy spowiedź Daniela...

Dodaj cytat z książki Zostaw ten świat pełen płaczu