Jeżeli chodzi o prawo, to mogę doczytać

Okładka książki Jeżeli chodzi o prawo, to mogę doczytać Joanna Parafianowicz
Okładka książki Jeżeli chodzi o prawo, to mogę doczytać
Joanna Parafianowicz Wydawnictwo: Arche publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Arche
2019-01-01
2019-01-01
adwokat palestra

1. Dla kogo?
Szczerze mówiąc po lekturze biografii zacnych adwokatów (O życiu w ciekawych czasach etc.),niezwykle ciekawej dla każdego odbiorcy spodziewałam się czegoś więcej. Nie wiem dla kogo jest to książka. Raczej nie jest to pozycja dla prawnika, a już na pewno nie dla prawnika praktyka. Może to być książka dla laika, który chce choć trochę zajrzeć do świata prawniczego.
2. Format książki.
Książka napisana bardzo dużą czcionką, więc szybko i wygodnie się czyta.
3. Treść.
Opis doświadczeń Pani autor i świata widzianego oczami autorki (co zresztą oczywiste). Spojrzenie bardzo subiektywne, czasami ma się wrażenie smutnej i skrzywdzonej kobiety, która za wszelką cenę chce pokazać, że jest inaczej. Profesjonalny prawnik straci czas lub umili go sobie sporą dawką humoru, niestety kosztem autorki i jej wątpliwego warsztatu. Laik będzie zadowolony. Treść będzie atrakcyjna dla osób, które aspirują do świata prawniczego, ale nigdy nie miały z nim nic wspólnego i postrzegają ten świat jako coś niedostępnego, elitarnego, co w XXI wieku tylko trąci śmiesznością. Przerost formy nad treścią.
4. Czy warto?
Szkoda czasu i 50 zł. Żałuję zakupu. Nie rekomenduję.

1. Dla kogo?

Niestety, z przykrością stwierdzam, że wrzuciłam 40parę złotych w błoto. Co z tego, że twarda oprawa i niezłej jakości papier, jak literówka na co 10 stronie i ewidentne błędy korektorskie czy raczej niedopatrzenia,bo sporo powtórzeń, przekombinowanych zdjęć. To forma. A treść, nihil novi. Dla totalnych żółtodziobów w branży prawniczej, może to przydatny poradnik, ale dla troszkę starszych czy doświadczonych odbiorców to zbiór banałów, jak się zachować wobec klienta, we własnym środowisku i na jaki rodzaj zarobkowania się zdecydować. O ile bardzo cenię marki wykreowanę przez Panią Mecenas i jej wypowiedzi medialne czy artykuły, ta książeczka jest totalnie nietrafiona.

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Nie mogłam się doczekać, aż będę miała okazję przeczytać tę pozycję, tak bardzo wychwalaną w mediach społecznościowych. Panią Mecenas obserwuję od dłuższego czasu i sądziłam, że jest to pozycja obowiązkowa do przeczytania.
Pochłonęłam ją w jeden wieczór - książka zawiera około 180 stron, napisana jest przyjaznym dla oka drukiem. Rozdziały są krótkie, przez co łatwo się je czyta.
Książka zawiera wiele aspektów życia każdego człowieka (nie tylko prawnika). Trudy pracy, pogodzenia życia prywatnego z zawodowym, a także problemy młodych aplikantów. Nie jest ona do końca biografią, ani poradnikiem - czymś pomiędzy. Jednakże warto przeczytać, jeżeli nie ma się zielonego pojęcia jak wygląda świat prawników :)

O czym jest ta książka? Nie wiem. Z jednej strony to autobiografia Autorki, z drugiej poradnik dla aplikantów, adwokatów czy radców prawnych, a z trzeciej strony książka dla nieprawników o prawnikach i ich obyczajach. Plusem książki jest to, że bardzo lekko się ją czyta. Natomiast minusem książki jest brak spójnej koncepcji i brak grupy docelowej, do której ma ona trafić.

Książka w telegraficznym skrócie przedstawia największe bolączki współczesnego środowiska prawniczego. W wielu momentach jako aplikant adwokacki spoza rodów adwokackich odnajdywałem się w opisywanych historiach. Książkę powinni przeczytać członkowie rodziny osoby, która jest członkiem Adwokatury aby lepiej zrozumieć jej życie. Warto, aby z tą pozycją zapoznali się maturzyści, chcący związać swą dalszą edukację ze studiami prawniczymi. Minusem są nieliczne błędy w druku pojedynczych słów.

• Prawo
  • Przeczytane w 2020
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Jeżeli chodzi o prawo, to mogę doczytać