Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody

Okładka książki Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody Iris Gottlieb
Iris Gottlieb Wydawnictwo: Nasza Księgarnia interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Seeing Science: An Illustrated Guide to the Wonders of the Universe
Nasza Księgarnia
2019-07-17
2019-07-17
Hanna Pasierska
Hanna Pasierska

Książka bardzo fajna, rozwojowa. Faktycznie jest dużo tematów i każdy ciekawie ujęty i wyczerpany. Dziecko w każdym wieku znajdzie coś dla siebie i będzie powracać do tej książki myślę nie raz. Napisana zrozumiałym językiem (prosto o rzeczach skomplikowanych),składa się z ładnych ilustracji. Powiedziała bym, że nie tylko dla dzieci, bo jest dużo różnych rzeczy, których i dorośli mogą nie wiedzieć.

Bardzo polecam:)

Totalny chaos, dziecięce definicje obok bardzo skomplikowanych haseł. Właściwie nie wiadomo dla kogo - dziecko nie zrozumie połowy terminów, dorosły się zirytuje na brak podstawowej wiedzy. Poza tym dziwności typu wyjaśnienie teorii strun bez użycia słowa "struna", kawałek o wymiarach bez wyjaśnienia, dlaczego z drugiego wymiaru przeskakujemy nagle do 8. Nie przekonują mnie próby wyjaśnienia bardzo skomplikowanych teorii naukowych za pomocą rysunku z dwóch kresek. Zmęczyła mnie także czcionka - tekst jest zapisany kapitalikami i kursywą. Ładnie to wygląda (książka jest bardzo estetyczna),ale fatalnie się czyta.

Moja córka to mała obserwatorka przyrody. Kiedyś jednak musi przyjść czas od obserwacji i eksperymentów do zdobywania i uporządkowania wiedzy, wejścia w świat zagadnień. Myślę, że publikacja „Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody” autorstwa Iris Gottlieb to świetna pomoc. Zwłaszcza, że pozwala uporządkować wiedzę. Całość podzielono na trzy większe części nauki o życiu, nauki o Ziemi i nauki fizyczne. Każdy z tych działów podzielono na jeszcze mniejsze i tym sposobem dział nauk o życiu zawiera anatomię, botanikę, ekologię, genetykę, mikrobiologię, neuronaukę, zoologię. Nauki o Ziemi wprowadzają w geofizykę, geologię, glacjologię, meteorologię, oceanografię. Natomiast nauki fizyczne skupiają się na astronomii, chemii i fizyce. Już ten podział uświadamia nam, że mamy do czynienia z szerokim zakresem wiedzy i muszą być to podstawowe informacje, które każdy z nas powinien wiedzieć.
Każdy problem jest tu pięknie rozrysowany i pozwala czytelnikom na łatwe odnalezienie się w treściach. Ilustracje są proste. Czasami bardzo uproszczone i decydowanie dla uczniów szkół podstawowych niż przedszkolaków. Tekstu jest niewiele, dobrze dobrany i zilustrowany w prosty sposób, ale przemawiający do wyobraźni czytelnika. I to jest duży plus, ponieważ każdą rzecz pokazano w taki sposób, aby było łatwo zapamiętać.
W lekturę wprowadza nas omówienie cech, jakie wykazują organizmy żywe. Następnie odkrywamy zasady działania ewolucji i przystosowania do środowiska. Przy okazji dowiadujemy się o szkodliwej i korzystnej mutacji, dryfie genetycznym i doborze naturalnym, by płynnie przejść do ciekawostek na temat tego, ile mamy wspólnych genów z innymi organizmami żywymi (zarówno zwierzętami, jak i roślinami). Następnie mamy okazję lepiej poznać nasze ciało. Są tu zęby, serce, ciekawostki na temat ilości atomów, bakterii, komórek, długości naczyń krwionośnych i wiele innych. Bardzo obrazowo pokazano stosunek wielkości plemnika do komórki jajowej, ciekawie zilustrowano działanie oczu u różnych zwierząt. Sporo też wiedzy o znaczeniu snu i pracy mózgu. Poznamy również zachowania obronne zwierząt i ludzi, działanie zmysłów oraz odmienne odbieranie bodźców. Sporo miejsca poświęcono zwierzętom o wysokim stopniu zorganizowania, dużej odporności oraz posiadających niezwykłe umiejętności estetycznego budowania. Obok mrówek mamy golca piaskowego, sowy, gołębie, czyli zwierzęta, które zawsze w jakiś sposób fascynowały ludzi. Są tu wodne jednorożce, rośliny cuchnące padliną i te słynące z oczyszczania powietrza. Nie zabraknie też miejsca dla wirusów, grzybów, drożdży.
Podróż po kolejnej części rozpoczynamy od zdobycia informacji na temat nieskończoności Wszechświata, by płynnie skoczyć do lasów na Ziemi i tam poznać tajniki fotosyntezy, przyjrzeć się liściom, budowie sekwoi, a później poznać ukształtowanie terenu oraz sposób powstawania lodowców, a także tajniki wędrówek kamieni. Razem z autorką zajrzymy do jaskiń, przejdziemy góry i przyjrzymy się anomaliom magnetycznym oraz pływom. Dowiemy się jak powstaje tsunami oraz jakie środki bezpieczeństwa trzeba wówczas zachować. Zajrzymy do wnętrza martwego wieloryba i poznamy ekosystem, który w nim powstaje, a także przyczynę zamierania morskich głębin i zakwaszania oceanów. Przyjrzymy się rzekom, chmurom.
Do nauk fizycznych wprowadza nas kalendarz kosmiczny, czyli rozrysowanie kolejnych etapów tworzenia się wszechświata i zmian zachodzących na Ziemi. Następnie na nowo wracamy do zagadnień odbierania bodźców i złudzeń oraz sił oddziałujących w przyrodzie. Poznamy trzecią zasadę dynamiki Newtona, widmo magnetyczne, zasady pomiaru pH oraz datowania węglowego, a także zabezpieczania psuciu się pokarmów. Są tu informacje na temat działania lustra, a zaraz za nimi lecimy w Kosmos, gdzie dowiemy się sporo ciekawostek o gwiazdach, galaktykach, odległościach kosmicznych, teorii strun, czarnej dziurze i paru innych ważnych rzeczach.
Lektura uzmysławia czytelnikowi, że świat jest powiązany. W fizyce ważne są informacje z nauk biologicznych i odwrotnie. Cały świat jest cudem, w który trzeba wejść z otwartością i ciekawością.
Myślę, że lektura będzie świetną pomocą naukową pozwalającą uporządkować wiedzę zdobywaną w szkole i pomagającą rozwinąć zainteresowania, uświadomić różnorodności istnienia nauk. Całość dopełniają ilustracje autorki. Do tego solidna oprawa i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że młodzi czytelnicy mogą korzystać z niej wielokrotnie.

“Cały świat jest cudem” to ilustrowany przewodnik, dedykowany młodym pasjonatom nauk przyrodniczych. Dzieci lubią zagłębiać się w różne, czasem abstrakcyjne tematy, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź, nie odsyłając delikwenta do wyszukiwarki Google. Więc zamiast lokować dziecko przy telefonie, osobiście wolę dać mu książkę, by rozbudzać ciekawość i uczyć pozyskiwania ciekawych lub potrzebnych informacji. I w takich chwilach przewodnik taki jak “Cały świat jest cudem” bardzo się przydaje.
Nietrudno zauważyć, że zagadnienia poruszone w przewodniku są bardzo ciekawe i dość “poważne” jak na dzieci. Ale o dziwo nawet fizyka może być ciekawie podana, tylko ja już o tym zapomniałam, straumatyzowana przez doświadczenia szkolne ;). Aż żałuję, że niektóre ciekawostki nie zostały bardziej rozbudowane, bo były interesujące dla mojego dziecka. Rozumiem jednak, że skoro to przewodnik, a nie encyklopedia, nie każdy z tych tematów można bardziej szczegółowo potraktować. I bardzo by się przydał indeks nazw, bo jednak przewodnik ma ponad 140 stron i gdy chcieliśmy wrócić do konkretnego tematu, musieliśmy wertować strona po stronie, by znaleźć to, co nas interesuje. Ale to chyba jedyne niedociągnięcie przewodnika, bo całość – i grafika i informacje są ze sobą spójne, co dobrze wpływa na odbiór zawartych w niej treści.
Całość recenzji na stronie wrolimamy.pl https://wrolimamy.pl/recenzja/caly-swiat-jest-cudem-ilustrowany-przewodnik-po-tajemnicach-przyrody/

Książka zainteresuje dziecko w wieku szkolnym, jak i starszego przedszkolaka. Tosiek oczywiście wielu zagadnień nie rozumiał, dlatego te zostawiliśmy sobie na później. Natomiast ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ilustracje oraz treści, które dotyczyły zwierząt. Te czytałam mu najczęściej. Jeśli natomiast chodzi o szatę graficzną, ilustracje nie zachwyciły mnie w szczególny sposób, to nie mój klimat, jednak to treść jest dla mnie tutaj największym plusem. Nie ma jej w książce dużo, nie zajmuje całych stron, natomiast napisana została w prosty i przystępny sposób. Cały tekst napisano drukowaną czcionką. Dziecko rozumie, czego dotyczy dany rozdział. Jeśli natomiast coś jest niezrozumiałe, z pomocą przychodzą proste ilustracje oraz dodatkowy, wyjaśniający wszystko komentarz rodzica. 😀W przewodniku tym znajdziemy wiele interesujących faktów dotyczących najmniejszych komórek, po ogromne wieloryby oraz zjawiska przyrodnicze, tj. tsunami, lodowce, czy nauki fizyczne.Każda z nauk została krótko wyjaśniona, tak samo, jak zamieszczone w poszczególnych rozdziałach pojęcia i zjawiska. Czym jest Syntezja? Dlaczego włosy na rękach nie osiągają długości 1 metra? Czego jest więcej: gwiazd, czy ziarenek piasku? Jak powstają płaskowyże? W jaki sposób konserwuje się żywność? Co to jest fotosynteza? Co wspólnego z Ziemią ma magnes? Jakie kształty mają chmury? Czym tak naprawdę ą lustra? Jaką rolę w przyrodzie odgrywają liście i ich kształty? Co się z nami dzieje, kiedy śpimy? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w książce "Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody". Serdecznie polecam. Jestem pewna, że nie mieliście pojęcia o wielu rzeczach. Z tą fascynującą publikacją możecie się ich dowiedzieć. POLECAM!

• Dzieci
  • Popularnonaukowe
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Dziecięce - (3) na przyszłość

Dodaj cytat z książki Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody