Żółtodziób na pustyni

Okładka książki Żółtodziób na pustyni Kir Bułyczow
Okładka książki Żółtodziób na pustyni
Kir Bułyczow Wydawnictwo: Stalker Books Seria: Galaktyka Gutenberga fantasy, science fiction
Galaktyka Gutenberga
Stalker Books
2019-01-01
2019-01-01
Irena Lewandowska, Tadeusz Gosk, Paweł Laudański, Krzysztof W. Malinowski, Piotr Fast, Anita Tyszkowska

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Wcześniej znałem (i uwielbiałem) twórczość Bułyczowa z serii opowiadań o Alicji (Alissie) oraz Wielkiego Guslaru. To dość istotne bo jedna to seria dla dzieci a druga humorystyczna. "Żółtodziób na pustyni" to zbiór opowiadań zupełnie innych. Bardziej poważnych chociaż wciąż lekko prześmiewczych.

Tytułowe opowiadanie już mnie zaskoczyło bo spodziewałem się dużej dawki prześmiewczego humoru... a opowiadanie jest piękne i poważne.

"Cudza pamięć" chyba zrobiła na mnie największe wrażenie. Zdawać by się mogło, że wątek fantastyczny jest jedynie pretekstem do opowiedzenia smutnej historii... o miłości. Dwa wątki równolegle niesamowicie wciągają.

Kolejne opowiadanie, które zapadło mi w pamięć to "Sztuka rzucania piłki". Tym razem wątek nietypowy bo sportowy (w sumie w zbiorku pojawi się taki jeszcze jeden). Tak, tak, jest w tym również i fantastyka ale i coś znacznie więcej. Marzenia, pragnienia, ciężar wieku i zmarnowanych szans.

Warto jeszcze wymienić "Komu to potrzebne?" i "Inną polanę" i "Złotousty diabeł". Też zapadają w pamięć ale oba z zupełnie innego powodu.

Mamy też kilka krótkich opowiadań o Alicji, znanych z książki "Dziewczyna z przyszłości".

Co łączy te wszystkie opowiadania (poza szortami o Alicji)? Smutek, jakiś taki całun szarości i ciężaru radzieckiego życia. Przebija się to niemal w każdym opowiadaniu. I to by się zgadzało, widziałem internetową ankietę w której jako najbardziej rosyjską emocję wskazano... smutek właśnie. W każdym niemal opowiadaniu dało się go odczuć. Oczami wyobraźni widziałem tych ludzi w rosyjskich mieszkaniach, rosyjskich ubraniach, na rosyjskich ulicach i rosyjskiej pogodzie. Wszystkie obrazy jakie widziałem w filmach czy wiadomościach z Rosji, mieszały się i tworzyły wyobrażone tło opowieści Bułyczowa. I na tym tle jego niezwykłe historie.

To bardzo rosyjskie opowiadania. Ciekawe, wciągające, zabawne i smutne.

Tytułowe opowiadanie już mnie zaskoczyło bo...

• 📣 Ach! Moja kolekcja
  • Interesuje mnie
  • Galaktyka Gutenberga - Solaris
  • (F) Galaktyka Gutenberga
  • Książki

Dodaj cytat z książki Żółtodziób na pustyni