Rodzić można łatwiej

Okładka książki Rodzić można łatwiej Izabela Dembińska
Okładka książki Rodzić można łatwiej
Izabela Dembińska Wydawnictwo: Oficyna 4eM Cykl: Rodzić można łatwiej (tom 1) poradniki
poradniki
Rodzić można łatwiej (tom 1)
Oficyna 4eM
2019-02-12
2019-02-12

Fajnie się czyta, uspokaja.

Fajnie się czyta, uspokaja.

Wporzadku, przydatna

Wporzadku, przydatna

Nie żałuję że przeczytałam "Rodzić można łatwiej", ale muszę przyznać że ani nie dowiedziałam się z niej niczego nowego, ani nie poczułam się spokojniejsza. Jest w niej dużo motywacyjnych haseł, instrukcje baaaardzo podstawowych ćwiczeń i kilka informacji o przebiegu porodu.
Szata graficzna fizycznie boli. Książka jest pstrokata, pełna "karteczek z notatkami" i mieszaniny fontów.

Szata graficzna książki mnie zabiła, czułam się jak dziecko, które nie jest w stanie podtrzymać uwagi dłużej niż przez 2 minuty czytania. Moim zdaniem jest ona celowym zabiegiem pozwalającym na wydanie pełnowartościowej książki, która realnie ma 3-4x mniej tekstu niż wskazują na to jej gabaryty.

Pod względem merytorycznym jest ok, chociaż jak dla mnie przekazu było za mało, zdecydowanie nie wyczerpała ona tematu i muszę sięgać po kolejne źródła.

Pod względem merytorycznym jest ok, chociaż jak dla mnie przekazu było za...

Merotycznie świetna dla osób początkujących, ale ilość błędów w książce jest zatrważająca. Mam wrażenie, że nie przeszła ona w ogóle korekty.

Dużo praktycznej wiedzy przekazanej w prosty sposób. Książka przypomina czytelne notatki, do których można łatwo i w każdej chwili wrócić. Bardzo polecam!

Bardzo dobra książka, pełna przydatnych informacji, praktycznych rad oraz uspokajających słów. Nieliczne fragmenty były dla mnie niezrozumiałe, bo autorka nie dość je wyjaśniła - w końcu nie jestem profesjonalistką i mam prawo nie znać specjalistycznej terminologii - lub tylko wspomniała, bez zagłębiania się w temat. Mimo to bardzo polecam, choć jeszcze bardziej polecam kurs online autoki książki - z czterech kursów, które wykupiłam, ten jest absolutnie najlepszy!

Boję się porodu, a to jedna z książek, która pomogła mi te obawę zmniejszyć. Z minusów - rzeczywiście szata graficzna nie każdemu podpasuje, mi nie przeszkadza, ale też nie powala. Irytują błędy korektorskie, literówki. Na plus - zwarta, konkretna, uporządkowana wiedza, dobre ćwiczenia, spojrzenie na poród z różnych stron - wiele rzeczy już wiedziałam, bo jestem po dobrej szkole rodzenia, ale ta książka "układa" wiele rzeczy w głowie. Przeciwwaga dla "straszaczy", którzy są wszędzie, uspokaja. Polecam!

Zacznę od minusów czyli formy/składu książki. Ma trochę atmosferę poradników dla nastolatek. Jest ciężka -wagowo - więc wolałam jej nie opierać o brzuch. Gdzieś brakuje zdjęć (mam wydanie drugie, na str. 263 w tekście jest mowa o przedgłowiu pokazanym na zdjęciu nr 2, ale żadnych zdjęć tam nie widzę…),gdzie indziej powtórzony jest tekst (np. Fazy skurczów partych na str 275 i 276). Dział ćwiczeń po 36.tc. jest zilustrowany zdjęciami, czego brakuje mi np. do opisu w dziale o osteopatii (str. 210).
Te minusy nie zmieniają faktu, że książka zawiera mnóstwo przydatnych informacji dla początkującej w temacie. Sporo treści było standardowych ale to już kwestia znajomosci w temacie. Jeśli się poszło na szkole rodzenia i przeczytało kilka innych artykułów, książek, to siła rzeczy cześć się powtarza. Nie żałuję, że ją kupiłam. Jeśli ktoś spyta mnie o książkę dla ciężarnych na początek, to będzie jedno z poleceń. Już czeka na mnie druga książka p.Dembinskiej, tym razem o noworodkach.

Pod koniec ciąży mam wrażenie, że nie da się nie znać książek położnej Izabeli Dembińskiej @poloznaizabeladembinska, jednak na początku mojej drogi nie byłam pewna, czy warto zapoznać się z jej poradnikami. “Rodzić można łatwiej” wydane przez Oficynę 4eM @oficyna4em to bogato zdobiony (to nie przesada, takich ilustracji i opracowania graficznego się nie spodziewałam),co jest trochę meczące, wprowadzono też różne czcionki, ale zdecydowanie po chwili można do tego przywyknąć. Poradnik ten zawiera kompilację wszystkich istotnych informacji, które są potrzebne każdej rodzącej i jej osobie partnerskiej. To pierwsza z książek, która wyjaśnia, na czym polega dobór szpitala i jego stopień referencyjności — oczywiście można te informacje poznać podczas zajęć w szkole rodzenia lub poszukać ich w Internecie, ale moim celem było odkrycie, czy jest chociaż jedna książka, która wszystko wyjaśni i złagodzi obawy ciężarnej.
Mamy zatem omówienie wszystkich standardów opieki okołoporodowej, odpowiedzi na pytania o to, czy dany szpital jest dla nas odpowiedni, co zrobić, gdy nie zostaniemy do niego przyjęci, a nawet jak wieźć kobietę do porodu (to nie jest tak jak w filmach, raczej nie urodzimy w Uberze). W poradniku znalazłam także to, co należy zabrać ze sobą do szpitala, łącznie z badaniami — mój szpital przygotował taki dokument wraz z planem porodu, który należy wypełnić, ale nie wiem, czy jest to dzisiaj standard, więc poradnik Dembińskiej nie zawiera moim zdaniem zbędnych powtórzeń i oczywistości.
Autorka opisuje wszystkie fazy porodu i zwraca uwagę na wpływ rodzącej na każdy z jego etapów. To, co najcenniejsze w tym poradniku, to opis logistyki porodowej i konkretne porady, jak przygotować ciało na zmiany — wypowiadają się ekspertki w dziedzinach fitnessu (trening postawy),fizjoterapii uroginekologicznej, osteopatii, ćwiczeń, które ułatwią poród i regenerację po nim.
Po raz pierwszy spotkałam się z określeniem rodzącej jako „położnicy”, wcześniej dziwiła mnie “pierwiastka”, ale ta położnica to zupełnie nowy feminatyw w moim słowniku. Jednak nie ma tu zbędnego lania wody, wręcz przeciwnie — oszczędność treści, co jest plusem.

#bababook #rodzicmoznalatwiej

• Macierzyństwo