Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast

Okładka książki Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast Matthew Desmond
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast
Matthew Desmond Wydawnictwo: Marginesy reportaż
reportaż
Evicted: Poverty and Profit in the American City
Marginesy
2019-09-18
2019-09-18
2016-03-01
Tomasz S. Gałązka
bezdomni eksmisja gospodarka mieszkaniowa literatura faktu Milwaukee nierówności społeczne reportaż rynek mieszkaniowy socjologia USA ubóstwo Wisconsin wykluczenie

Bez pieniędzy na czynsz, bez dachu nad głową, bez nadziei

1956 14 299

Do kompletu z "Nomadlandem" postanowiłam przeczytać "Eksmitowanych" i muszę przyznać, że ten reportaż podoba mi się chyba jeszcze bardziej. Jest dużo bardziej wnikliwy, jeśli chodzi o ekonomiczny mechanizm wtłaczania ludzi w biedę, dobrze ilustruje cały proces domina, jakie towarzyszy pociąganiu kolejnych zdarzeń w łańcuchu niedoli: zaległość w opłacaniu czynszu budzi współczucie, ale właściciele nieruchomości zazwyczaj okazują się ludźmi w jednakowym stopniu zależnymi od terminowości każdej jednej wpłaty - ich pozornie nieludzkie działania podyktowane są faktem, że ich także od skrajnego ubóstwa dzieli bardzo cienka linia. Jak pisze Desmond, tu nie ma możliwości zastosowania kreatywnej księgowości, "redukcji kadr" i innych magicznych sztuczek znanych wielkim korporacjom i światu finansów - w gettach biedy, biedakami są także ludzie biznesu.
Bardzo przejmujący reportaż, napisany z ogromną wrażliwością - kolejny kamyczek do ogródka białych maczo z bogatych przedmieść...

Historia powalająca, dużo pracy badawczej, reporterskiej autora i to czuć. Jest ogrom smutnych historii, ogrom bólu i cierpienia, a jednocześnie poczucie tej skali. Mamy zaledwie kilka historii z dziesiątek tysięcy takich historii dziejących się w tym mieście, a takich miast tysiące. Mamy wyrywek czasu, a to dzieje się od lat. Porażające jak rutyna zmienia ludzi w bezduszne bestie, a i to jak wiele człowiek może znieść, jak niewiele mu potrzeba by żyć, i jak małe są nasze problemy, porównując je do problemów bohaterów książki. Dużo refleksji wyzwoliła we mnie ta powieść. Bo to jest wręcz powieść, czyta się jak jakąś pokręconą epopeję realizmu magicznego. Tylko że tu nie ma magii. Styl bywa ciężki, ale warto przebrnąć.

Bardzo dobra książka, bardzo ważna, zasługująca na 8, może nawet 9. Problem który z nią mam, jest czysto czytelniczy – mam wrażenie że część z historiami poszczególnych osób jest trochę za długa i za bardzo poszatkowana. Z czasem to nużyło. Mój entuzjazm do poznawania tematu rozbudził się ponownie dopiero na końcu, gdy autor zaczął pisać o metodach badawczych i statystykach, które wyrywają czytelnika z obsrwacji pojedynczych historii do szerokiego spojrzenia na skomplikowany problem, zbudowany z naczyń połączonych.

Temat niezwykle ciekawy, ale forma podania ciężkostrawna. Nie nadążałam za mnogością postaci, których perypetie serwowano przeplatającymi się fragmentami, zamiast każdemu poświęcić osobny, spójny rozdział. Przypisy umieszczone na końcu książki szybko zniechęciły do zaglądania do nich. Dialogi przetłumaczone bardzo dosłownie. Chciałabym przeczytać tę książkę w innym wydaniu.

Szczera do bólu i przytłaczająca. Matthew Desmond porzucił wygodne życie, aby na potrzeby przeprowadzenia badań etnograficznych i przygotowania reportażu żyć z grupą ludzi, którą opisuje. Książka otwiera oczy. Świetnie przedstawia brutalność systemu i nierówność szans. w Stanach. Podparta mnóstwem badań, a jednak napisana w bardzo przystępny sposób.

Dobra książka choć przez swoją tematykę ciężka. Mimo tego czytało mi się ją dobrze i szybko. Na początku tylko musiałem przywyknąć do tłumaczeń z ulicznego języka. Uważam że niektóre nie były idealne. Ni do końca amerykańskie, ni to polskie.
W każdym razie lektura warta uwagi, szczególnie dla osób zainteresowanych sytuacją w USA. Polecam

Nie wiem kto lub co tłumaczyło tą książkę, ale poległam. Tego nie da się czytać. Dobrnęłam do połowy, im dalej w las, tym ciemniej. Dialogi tak infantylne... Odpuściłam niestety. Szkoda, bo problem poruszony w książce jest ważny.

Uczy o sytuacji społecznej osób ubogich w USA

Uczy o sytuacji społecznej osób ubogich w USA

Dobra książka dla każdego, kto myśli, że US jest takim super krajem.
O ile historie bohaterów są dość ciekawe, tylko ciężko czasami za nimi nadążyć. O tyle przedostatni rozdział jest dość ciekawy. Opisano w nim dlaczego ludzie tam, mają problemy.

Dobra książka dla każdego, kto myśli, że US jest takim super krajem.

Podobało mi się ukazanie różnic rasowych z zupełnie innej strony, ponadto mnóstwo przypisów i tekstów źródłowych. Miałam wrażenie, że czytam całkiem dobry film dokumentalny.

• Reportaż
  • USA
  • Reportaże

Matthew Desmond Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast Zobacz więcej