Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast

Okładka książki Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast Matthew Desmond Patronat LC
Okładka książki Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast
Matthew Desmond Wydawnictwo: Marginesy reportaż
2019-09-18
Data 1. wydania:
2016-03-01
Tomasz S. Gałązka
bezdomni eksmisja gospodarka mieszkaniowa literatura faktu Milwaukee nierówności społeczne reportaż rynek mieszkaniowy socjologia USA ubóstwo Wisconsin wykluczenie

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Bez pieniędzy na czynsz, bez dachu nad głową, bez nadziei

Link do recenzji

Jeśli coś polecają tacy znawcy jak Obama i Gates to jest właśnie odwrotnie. Wysokie noty wskazują jak wielkie piętno, rewolucje komunistyczne, odcisnęły na gawiedzi. Obecnie rewolucja ma swój finał. Nikt nic nie będzie posiadał. Wszyscy będą mieli tak samo po równo. Więc słuchajcie współczesnych pogańskich bogów jak Gates, Obama i im podobni celebryci. Czy się stoi czy się...

Byłoby wyżej ale nie mogę nie pochylić się nad polskim, fatalnym tłumaczeniem.

Jak w książce o ludziach często na zakręcie życiowym, żyjących na progu ubóstwa można napisać, że żyją w apartamencie? Jest to tłumaczenie tak złe, że aż śmieszne. Prawdopodobnie chodziło o ''apartment' i Google Translator przetłumaczył z automatu, innego wyjaśnienia nie widzę.

Matthew Desmond Eksmitowani Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast, to jest moim zdaniem bardzo rzetelnie napisany, o czym może świadczyć przyznana w 2017 roku Nagroda Pulitzera, reportaż o wykluczeniu mieszkaniowym i pewnym rodzaju bezdomności oraz sposobach radzenia sobie z nią w kraju , który wielu ludziom od lat wydawał się krainą mlekiem i miodem płynącą. Tym co...

Bardzo ważna książka, bo pokazuje „kapitalistyczny raj” z zupełnie innej strony. To obraz matni, życia z dnia na dzień od wypłaty do wypłaty i ciągłego żonglowania wpływami, żeby załatać te najbardziej cieknące dziury. Ciekawy jest mechanizm równania czynszów w górę w regionach, gdzie obowiązują dopłaty do mieszkania za te same rudery co wcześniej, tylko teraz dwukrotnie...

niesamowita praca przy zbieranie materiałów ma książkę, ludzie, których historie zostają na dłużej

Ważny temat, ale strasznie męczyło mnie czytanie tej książki. Trochę jakbym miała w rękach podręcznik socjologii.

Co to jest za ksiazka! Po prostu swietnie napisany reportaz. Z dwoch powodow. Po pierwsze - chociaz czytelnik nie mieszka w USA i nie orientuje sie w ich programach pomocy socjalnej, to nie przeszkadza w czytaniu. Wszystko jest opisane w taki sposob, ze mozna zrozumiec. Do tego bardzo duzo przypisow, wyjasnien. Po drugie - kiedy czyta sie opisy z perspektywy wlascicielki...

Rzut oka na spiralę ubóstwa nakręcającą się od wieków. Bieda, z której można wyjść, ale trzeba chcieć i otrzymać realną pomoc.

Miesiące bycia z najbiedniejszymi z Milwaukee. To mógł być ważny i dobry reportaż. Niestety, Desmond to socjolog, a nie reporter. Powstał tekst ważny, ale chaotyczny i nieskładny.

Bywa.

Niekończącą się spirala biedy i ubóstwa, z których nie da się wyjść. Życie od jednej eksmisji do drugiej.

Ciężka książka, czytałem powolutku fragmentami, nie dałem rady jej dźwignąć "na raz".

• 2019
  • 2020
  • USA
  • 2021
  • Literatura faktu
  • Reportaże

Dodaj cytat z książki Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast