Śpiew tradycyjny – modele edukacji. Doświadczenia serbskie i polskie

Okładka książki Śpiew tradycyjny – modele edukacji. Doświadczenia serbskie i polskie praca zbiorowa
Okładka książki Śpiew tradycyjny – modele edukacji. Doświadczenia serbskie i polskie
praca zbiorowa Wydawnictwo: Warsztaty Kultury w Lublinie muzyka
125 str. 2 godz. 5 min.
Kategoria:
muzyka
Wydawnictwo:
Warsztaty Kultury w Lublinie
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
125
Czas czytania
2 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364375248
Tagi:
śpiew tradycyjny muzyka
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1329
46

Na półkach: , , , , , , ,

Cieszę się ze publikacja ta powstała i że mogłam ją przeczytać.

Jedna z ważniejszych rzeczy, która przychodzi mi na myśl po lekturze „Śpiewu tradycyjnego...” to podejście człowieka do obszarów nieznanych lub jeszcze niezrozumianych. Bycie człowiekiem z zewnątrz (czy też osobą „bardziej formalną” jak antropolog, etnolog...),który chce poznać, utrwalić i przekazać kulturę (obcego sobie)danego ludu napotyka na wiele trudności. Wiadomo, inny słownik pojęciowy, symboliczny itp. Itd. Okazuje się jednak, że ta trudność jest równie duża na rodzimym gruncie, kiedy badamy tradycje z tego samego kręgu kulturowego, a nawet z niej niemalże wyrośliśmy.

Skrupulatnie odgrzebujemy zapomniane cywilizacje, zwyczaje... z najbardziej odległych zakątków świata, zapominając, że nasze własne, na których opiera się nasza kultura, tożsamość ...w równym stopniu zanikają, a w niektórych regionach już ich nie ma. Co więcej, odtworzenie ich i FAKTYCZNE zrozumienie jest niemal tak samo trudne( o ile w ogóle możliwe),co wspomniane dalekie i obce kultury.

Drugą kwestią jest sam badacz, który wkracza (nie wiedząc czemu - z perspektywy oglądanych) w obszary ludzi, którzy w określony sposób, w zależności od jego postawy będą się zachowywać i przekazywać (bądź nie) odpowiednie informacje, które często mogą nie pokrywać się z rzeczywistością (obecną lub minioną). I tutaj nasuwa się pytanie (może nie odkrywcze w ogóle – ale dla mnie owszem) jeżeli taką trudność napotykamy na gruncie rodzimym, to jakie faktyczne informacje i z tego interpretacje możemy wynieść z obszarów zupełnie nam obcych ?

Wiadomo, wszystko się zmienia i zmiany tej nie możemy uniknąć, coś się pojawia, coś co już nie potrzebne przestaje istnieć, bo przecież: cytując klasyka tylko zmiana stała w świecie jest. Nie nawołuję tutaj w żadnym razie do porzucenia zainteresowania światem (sama jestem jego wielbicielką i regularną podglądaczką) ale do tego byśmy poświęcili więcej uwagi kulturze własnej . Zanim będziemy (z pozycji tego mądrzejszego, rozumniejszego) ochoczo mówić czy porównywać może warto wiedzieć z czego faktycznie wyrośliśmy i do czego tak naprawdę porównujemy oraz skąd się to wzięło i przybrało taką a nie inną formę nawet w naszych umysłach. Wbrew pozorom może okazać się, że z ludami najbardziej „orientalnymi” czy nawet „dzikimi” mamy o wiele więcej wspólnego niż nam się wydaje.

Cieszę się ze publikacja ta powstała i że mogłam ją przeczytać.

Jedna z ważniejszych rzeczy, która przychodzi mi na myśl po lekturze „Śpiewu tradycyjnego...” to podejście człowieka do obszarów nieznanych lub jeszcze niezrozumianych. Bycie człowiekiem z zewnątrz (czy też osobą „bardziej formalną” jak antropolog, etnolog...),który chce poznać, utrwalić i przekazać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • MUZYKA
    1
  • 2019
    1
  • Wokół Europy Środkowo Wschodniej
    1
  • POLSKA
    1
  • Z Tą nutką
    1
  • Wokół Europy Południowo-Wschodniej (Bałkany)
    1
  • Przy okazji st.2
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także