Pierwsza miłość

Okładka książki Pierwsza miłość
Gabriela GargaśRobert Kornacki Wydawnictwo: Czwarta Strona literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Czwarta Strona
2019-01-30
2019-01-30
literatura polska opowiadania

Zbiór opowiadań o różnych rodzajach pierwszych miłości. Niektóre lepsze, niektóre gorsze.
10/10 dla "List", "Tamtej grudniowej nocy", "Tramwaj zwany pożądaniem" - piękne i ciekawe, chciałoby się przeczytać ciąg dalszy.
9/10 "Jaskółki"

8/10 "Pierwsza randka"
7/10 "Algorytm miłości"
Reszta opowiadań 5-6
Ogólnie całość...

Jak zobaczyłam nazwiska na okładce, pomyślałam, że to musi być dobra książka.

I faktycznie nie jest zła. Bardzo przyjemne i poprawne opowiadania. Jednak ta forma zupełnie nie przypadła mi do gustu. Krótkie opowiadania, które nie pozwalają się wciągnąć z fabułę i bohaterów, bo zaraz się kończą. Niektóre z opowiadań są całkiem dobre i mają potencjał na rozwinięcie przedstawionych historii. Inne opowiadania zupełnie przeciętne i przewidywalne.

Lektura dobra na szybkie czytanie przed snem, kiedy nie mamy czasu na wdrożenie się w jakąś bardziej skomplikowaną akcję. Jednak ja już po ten rodzaj literatury raczej nie sięgnę.

Jak zobaczyłam nazwiska na okładce, pomyślałam, że to musi być dobra książka.

Jest to zbiór 11 opowiadań na temat tytułowej pierwszej miłości. Sięgając po tę książkę nie spodziewałam się niczego odkrywczego ani wybitnego i w zasadzie miałam racje. Jednak nie uważam, żeby czas spędzony nad lekturą był zmarnowany.
Oczywiście część tych opowiadań była bardzo przeciętna, oklepana słyszeliśmy już wiele takich opowieści. Jednakże myślę, że takie proste, banalne historie z happy endem również czasem są potrzebne. Jedne historie podobały mi się bardziej, drugie mniej, przy niektórych faktycznie ożywały wspomnienia przez co zostawałam z nimi dłużej, a następnie odpływałam w moich fantazjach. Z kolei następne czytałam bez emocji, niewzruszona albo nawet zirytowana postawą bohaterów. Według mojego odczucia niektóre były zbyt długie, inne znów kończyły się za szybko i pozostawiały zbyt wiele niedopowiedzeń.
Tak jak wspomniałam większość z historii miała szczęśliwe zakończenie i była pozytywna w odbiorze, jednak ta pod tytułem „List” autorstwa Agnieszki Lis wzbudziła we mnie szereg dziwnych emocji. Po przeczytaniu tego opowiadania stwierdziłam, że dla mnie nie psuje ono do innych, wyróżnia się mrokiem i brutalnością. Musiałam się nad nim trochę dłużej pochylić i w efekcie było ono dla mnie za krótkie, czułam niedosyt, brakowało mi więcej szczegółów. Niewątpliwie było ono najbardziej poruszające z całego zbioru.
Nie chcę opisywać każdego opowiadania z osobna, jednak na wyróżnienie według mojej opinii zasługuje jeszcze ostatnie opowiadanie pod tytułem „Tramwaj zwany pożądaniem” autorstwa Lidii Liszewskiej i Roberta Kornackiego. Sam tytuł jak i treść opowieści może nie przypadła mi szczególnie do gustu jednak ze względu na to iż akcja toczy się w Łodzi, a w dodatku głównie w komunikacji miejskiej to gdzieś tam mnie to rozczuliło. A to głównie dlatego, że sama spędzam sporo czasu podróżując komunikacją miejską w Łodzi i właśnie w tej komunikacji miejskiej spotkałam swoją pierwszą miłość. Oczywiście nie miała ona tak naprawdę nic wspólnego z miłością , była tylko zauroczeniem, tak samo jak te uczucia opisane w niektórych opowiadaniach zawartych w książce.
Podsumowując spędziłam z tymi opowiadaniami całkiem miłą sobotę. Nie były one lekturą górnolotną, ale dały mi to, czego od nich oczekiwałam. Dzięki nim mogłam się zrelaksować, odpocząć i trochę pobujać w obłokach. Jeśli również tego potrzebujecie to ta książka jest dla Was.

Pierwsza miłość. Zbiór krótkich opowiadań o miłości, które zostały napisane przez różnych autorów i autorki. Wśród nich znalazła się moja ukochana @gabrielagargasautorka #nataszasocha, czy #karolinawilczyńska. Każde z tych opowiadań pokazuje inny wymiar tej pierwszej miłości. Mamy więc wymiar miłości erotycznej, miłości matki do nowonarodzonego synka, czy też ukazana jest pierwsza miłość, która na zawsze odmienia czyjeś życie, doprowadzając wręcz do obłędu. Krótka, wciągająca książka na jeden wieczór. Mocno polecam.

Niestety, zgadzam się z wszystkimi rozczarowanymi Czytelnikami.

Niestety, zgadzam się z wszystkimi rozczarowanymi Czytelnikami.

Przyjemnie i szybko czytające się opowiadania o pierwszej miłości do dziecka,mężczyzny ,każda widziana innymi oczami.Warta przeczytania.

54/2019 "Pierwsza miłość" jest to zbiór opowiadań o pierwszej miłości.
Miłości do dziecka, żony.. Miłości prawdziwej, ale i takiej która została wyidealizowana.
Bardzo przyjemnie się czytało .
Był uśmiech na twarzy,ale i łzy się w oku zakręciły

54/2019 "Pierwsza miłość" jest to zbiór opowiadań o pierwszej miłości.
Bardzo przyjemnie się czytało .
Był uśmiech na twarzy,ale i łzy się w oku zakręciły

Pamiętasz swoją pierwszą miłość?
To właśnie w tej książce znajdziemy opowiadania poczytnych autorów powieści obyczajowych. Opowiadania o pierwszych zauroczeniach, czasami tych na całe życie.
Niech walentynki trwają cały rok 😉

Pamiętasz swoją pierwszą miłość?
Niech walentynki trwają cały rok 😉

historie miłosne, takie ze wspomnień są piękne. szczególnie te które pochodzą od ludzi wiekowych, którzy tą miłość pierwszą jedyną pielęgnowali zupełnie inaczej jak my żyjący w biegu. ile ludzi tyle historii, są miłości które przetrwały wiele ale są i takie które wydają się być tym czymś na zawsze a okazują się tylko chwilą i pozostają miłym wspomnieniem. kiedy żyjesz z partnerem dziś tu i teraz i macie chwile słabości czasem myślisz.. co by było gdyby.. i te historie tez tu są.. są historie z happy endem i ze smutnym zakończeniem. ale to przecież normalne, takie jest życie..

Pamiętasz swoje pierwsze zakochanie? Motyle w brzuchu, ukradkowe spojrzenia i pewność, że spotkałaś kogoś niezwykłego. Tego nie da się zapomnieć.
Autorzy najpiękniejszych powieści obyczajowych stworzyli opowiadania o niezwykłej sile pierwszych zauroczeń. Ich bohaterowie idą za głosem serca, bo tak kochać można tylko raz, a cudowne wspomnienia zostają na całe życie. To historie pełne uczuć, emocji i wzruszeń, niepowtarzalne jak pierwsza miłość.