Paryska kochanka

Okładka książki Paryska kochanka Catherine Hewitt
Okładka książki Paryska kochanka
Catherine Hewitt Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece biografia, autobiografia, pamiętnik
The Mistress of Paris
Wydawnictwo Kobiece
2019-02-27
2019-02-27

Kurtyzana nie płacze

Książka stanowi opis życia prawdziwej postaci, jaka żyła na przełomie XIX i XX w. we Francji. Valtesse de la Bigne, choć to przybrane nazwisko była kobietą niezwykłą. Z prostej, ubogiej dziewczyny przekształciła się w kurtyzanę, o której względy zabiegali najbogatsi, arystokraci, książęta. Dzięki niezwykłej urodzie, inteligencji i oczytaniu stała się jedną z najbogatszych kobiet, której losy śledziła ówczesna prasa. Jej znajomymi i kochankami bywali także artyści, pisarze. Prowadziła znany salon, w którym rozprawiano o sztuce, literaturze i polityce.
W książce sporo miejsca poświęcono także sytuacji politycznej i społecznej XIX-wiecznej Francji.
Warto przeczytać !

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Jest naprawdę nieźle napisana, ale jak na biografię zabrakło obiektywizmu. Za bardzo czuć niezdrową fascynację autorki jej bohaterką, dlatego obraz nie jest pełny i jeszcze - nie daj Boże - ta biedna kobieta może kogoś pogubionego zainspirować do jakichś niezdrowych działań. Bo przecież w przypadku kurtyzany, aby mieć pełny obraz jej życia, należy czytać jeden rozdział książki i obejrzeć jeden film pornograficzny i tak na zmianę. Tak, wtedy w pełni będziemy widzieli, jak naprawdę wyglądało życie tej francuskiej prostytutki. I każdej innej. Ciekawe, czy wtedy nasze odczucia będą równie gładkie jak po tej książce? I jak szybko będziemy mieli dość:)

Wielokrotnie wspominałam, że historia lubi pomijać kobiety. A jest to olbrzymi błąd, ponieważ mimo ograniczonych praw i niższej pozycji społecznej niż mężczyźni one tam były – tak samo inteligentne, zdolne i sprytne jak obecnie. W ich życiu było dużo niesprawiedliwych ograniczeń i przeszkód, ale część z tych kobiet mimo to potrafiła niektóre z nich obejść i wpływać na bieg historii, o czym nie wiemy, bo w dawnych czasach mężczyźni zadbali, by nikt o tym nie wiedział. Jedną z kobiet, która miała wpływ na życie francuskich i nie tylko francuskich mężczyzn, była Valtesse de la Bigne.

Valtesse de la Bigne urodziła się w biedzie i nędzy. Należała do najniższej warstwy społecznej w Paryżu. Jednak od urodzenia wykazywała się głodem wiedzy, umiejętnościami przetrwania, dostosowywania się oraz szybkiej nauki. Połączenie tych cech sprawiło, że zapragnęła czegoś więcej niż życia z dnia na dzień. Rozpoczęła swoją barwną karierę jako prostytutka, a doszła do bycia kurtyzaną, co wiązało się z olbrzymimi pieniędzmi, możliwościami oraz szacunkiem dużej części społeczności. Stała się cenioną osobą wśród arystokratów oraz ówczesnych celebrytów. Poświęcano jej wiersze, artykuły, książki oraz przede wszystkim obrazy.

Na początku myślałam, że piszę się na historyczny romans o oryginalnej fabule opartej na faktach historycznych. Dopiero z czasem zrozumiałam, że ta książka to coś więcej niż zwykła historia. Miałam olbrzymią ochotę zapoznać się z tego typu powieścią. Spodziewałam się czegoś całkowicie odmiennego, a dostałam coś o wiele lepszego.

Styl autorki od pierwszy stron zachwycił mnie. Był bardzo barwny i przede wszystkim dopracowany. Widać, że pisarka z zaangażowaniem i skupieniem dobierała odpowiednie słowa. Bawiła się nimi w profesjonalny, ale zarazem całkowicie innowacyjny sposób. Jest to połączenie klimatu dawnych czasów oraz nowoczesności, dzięki której można dotrzeć do współczesnych czytelników. "Paryską kochankę" czyta się wspaniale. Gdy czytałam, zapominałam o całym świecie i przenosiłam się w XIX wiek pełen rozwijającej się sztuki, niepokoi politycznych oraz walki o pozycję.

Jednak muszę przyznać, że początkowe rozdziały nie do końca przypadły mi do gustu, gdyż wydawały mi się nudne i monotonne. Choć trzeba zwrócić uwagę na fakt, że były one koniecznymi fundamentami całej historii i nie można było ich pominąć. Też nie mam wyobrażenia, jak w inny sposób można by je przedstawić. Z czasem fabuła okazała się bardzo fascynująca, często również inspirująca i skłaniająca do refleksji. Czytając tę biografię, musiałam bardziej odtworzyć się na świat i zburzyć część swoich poglądów. Mam własne zdanie na temat prostytutek i od razu podkreślam, że nie jest one jednoznaczne i odnosi się bardziej do współczesnych czasów. Tymczasem musiałam stanąć oko w oko z całą hierarchią tego zawodu, powodami, które sprawiały, że młode kobiety, a nawet dziewczynki decydowały się sprzedawać swoje ciało. Zarazem przypomnieć sobie, jak wielką wagę mają pieniądze, ale też jak wielka jest ich potęga. Całą tę historię czytało się wolno, ponieważ opisy były bardzo rozbudowane i dokładne, ale też niektóre sprawy trzeba było przemyśleć, a sama powieść nie należy do lekkich. Jednakże to powolne czytanie dawało olbrzymią satysfakcję.

Widać, że autorka poświęciła całą ja tej książce. Jest ona napisana profesjonalnie i trudno zachwiać faktami, ponieważ na końcu biografii znajduje się cała bibliografia. Oczywiście jest pewne, że niektóre zdarzenia, opinie zostały ubarwione na rzecz zainteresowania czytelnika, lecz jest to zrobione w naturalny sposób, który nie razi. Jestem raczej czytelniczką, która omija biografie dalekim łukiem. Dla mnie to historia napisane przez samo życie, więc nie trzeba jej opowiadać. Ona została już opowiedziana, a lepiej się skupić na książce, która nie miała swojej doniosłej szansy. Tymczasem "Paryska kochanka" podważyła to zdanie. Jestem zadowolona, że miałam możliwość poznać życie tej niesamowitej kobiety. Było ono niezwykle ciekawe i szokujące. Muszę przyznać, że jej historia pokonała niejedną historię fantasy. Przy tym dostałam jeszcze niezbędne informacje historyczne, bez których mogłabym mieć problem ze zrozumieniem danej sytuacji lub decyzji. Pisarka zadbała, by każdy mógł poznać odpowiednie tło historyczne, społeczne oraz indywidualne kurtyzany.

Jest dla mnie zagadką, dlaczego wydawnictwo zdecydowało się na wybór takiej okładki oraz specyfikę opisu z tyłu książki. Okładka zapewne może zostać uznana za ładną, ale musicie przyznać, że raczej kojarzy się jednoznacznie z płomiennym romansem, a nie pełnowymiarową biografią postaci historycznej. W dodatku sam opis jest napisany w podobnym stylu, co potwierdza pierwotne przypuszczenia czytelnika. Przynajmniej ja sama mam takie odczucia.

"Paryska kochanka" jest książką, która pozwala cofnąć się w historii i zobaczyć dawny świat bez żadnej cenzury i niepotrzebnych, mydlących nam oczy ozdób. Nie przedstawia tylko czystych faktów historycznych, ale zwraca również uwagę na specyfikę danej epoki, możliwości oraz wybory pojedynczych osób. Skupiając się na historii, często zapominamy, że te wszystkie wydarzenia działy się naprawdę, że ludzie biorący w nich udział żyli kiedyś i mieli własne uczucia i motywacje tak samo jak my. Ta biografia dobitnie przypomina nam o tym.

Kobieta. Kurtyzana. Oszustka.
Co jest prawdą, a co wykreowaną rzeczywistością?
Biografia niewiasty, która podbiła serca paryżan.

13 lipca 1848 roku urodziła się Emilie - Louise Delabigne, która w przyszłości stanie się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet we Francji. Jej dzieciństwo nie było usłane różami. Wychowywana w ubogiej, paryskiej dzielnicy poznała smak biedy, chłonąc otoczenie pełne rozbojów, brudu i wszechobecnej prostytucji. W jej własnym domu tą profesją parała się jej własne matka. Nastoletnia Louise (którą wszyscy tak nazywali) sama postanawia spróbować swoich sił w najstarszym zawodzie świata. Z dnia na dzień w cień usuwa się Louise, by ustąpić miejsca Valtesse, przyszłej kurtyzanie, która podbije paryskie salony.

Bardzo lubię sięgać po książki z kategorii literatury faktu. Tym razem przeniosłam się do XIX - wiecznej Francji, by śledzić losy kobiety, która w kontrowersyjny dla mnie sposób, z biednej dziewczyny bez perspektyw stała się znaną, liczącą się przez otoczenie kobietą. Louise postanowiła bowiem zostać prostytutką. W tamtych czasach kobiety często decydowały się na taki krok z powodu wszechobecnej nędzy. Z Paryskiej kochanki dowiedziałam się, że tamtejsze dziewczyny z półświatka obowiązywała pewnego rodzaju hierarchia. Przykładowo, zwykła ulicznica miała gorszą reputację niż kobieta, która miała swojego protektora, któremu oddawała się za pieniądze. Na szczycie znajdywała się zaś kurtyzana. Wbrew pozorom, by nią zostać, trzeba było posiadać pewne predyspozycje:

"Kurtyzana musiała jednak umieć się wypromować i zaprezentować. Musiała nosić wyszukane stroje, mieć świetne maniery, być obyta z kulturą, oczytana i przestrzegać zasad zachowania stosownie do każdej okazji, obracała się bowiem w eleganckim towarzystwie."

Czytając ten fragment doszłam do bardzo przygnębiającego wniosku. Kiedyś prostytutka potrafiła mieć lepsze maniery od niektórych ludzi żyjących w dzisiejszych czasach.

Gdy Louise przybiera przydomek Veltesse wiele faktów z jej życia zostaje przez nią ukrytych. Kobieta nie chce, by jej przeszłość zaszkodziła jej przyszłym planom. Prócz poznawania losów Valtesse, czytelnik może śledzić zmiany polityczne i gospodarcze, jakie zachodziły w XIX - wiecznym Paryżu. Autorka napisała biografię kurtyzany w taki sposób, że czyta się ją jak dobrą powieść. Bardzo angażowały mnie fragmenty, w których poruszany był temat praw kobiet. Starałam się też nie oceniać Valtesse. Próbowałam zrozumieć jej decyzje i przyznam, że nie raz podziwiałam jej inteligencje, hart ducha i mimo "zawodu", który wykonywała, jej dążenia do osiągnięcia niezależności w świecie zdominowanym przez mężczyzn,

Polecam.

Kobieta. Kurtyzana. Oszustka.
Co jest prawdą, a co wykreowaną rzeczywistością?
Biografia niewiasty, która podbiła serca paryżan.

Jeśli lubicie od czasu do czasu przeczytać czyjąś biografię, to bardzo polecam Wam tę książkę.

Jest to historia jednej z najsłynniejszych XIX-wiecznych francuskich kurtyzan, Valtesse de la Bigne (a właściwie Émilie-Louise Delabigne),która, dzięki urodzie i inteligencji, zdobyła niesamowitą fortunę. Myślę, że można nie kojarzyć nazwiska, ale jeśli wrzucicie jej nazwisko w google, wyświetlą się Wam obrazy, które większość osób doskonale zna.
Autorka w ciekawy sposób przedstawia życie Valtesse, od jej dzieciństwa aż do śmierci. Jako nieślubna córka normandzkiej praczki, która przyjechała do Paryża w poszukiwaniu lepszego życia, nie miała łatwego startu i właściwie od dzieciństwa była skazana na życie jako szwaczka lub praczka. Połowa XIX wieku to nie był dobry okres dla kobiet, które nie miały jeszcze właściwie zbyt wielu praw czy przywilejów. Jednak Emilie zamarzyła sobie o czymś więcej. A mogła to osiągnąć niestety tylko i wyłącznie dzięki swojej nieprzeciętnej urodzie.
Dość szybko udało jej się "awansować" w nieoficjalnej hierarchii "dam do towarzystwa", dzięki czemu nie skończyła gdzieś na ulicy czy w domu publicznym. Miała ogromne szczęście do mężczyzn, na których trafiała i dzięki nim udało jej się wydostać z dzielnicy biedy i stanąć na własne nogi. Przez kilka lat pracowała nawet w teatrze, grają pomniejsze rólki. Ta praca (jak i wiadoma opinia o aktorkach w tamtych czasach) sprawiła, że usłyszał o niej cały Paryż i wkrótce mogła przebierać w ofertach kochanków.
Oprócz urody, Valtesse wyróżniała również inteligencja oraz dowcip. Bardzo szybko uczyła się nowych rzeczy i właściwie na każdy temat miała wyrobione zdanie, dzięki czemu zyskała sławę nie tylko jako kurtyzana, ale także osoba elokwentna, z którą łatwo porozmawiać na każdy temat. Wyróżniała się również niesamowitą charyzmą i szybko potrafiła zjednoczyć sobie ludzi (co wiele razy jej pomogło w życiu).
Była inspiracją dla wielu artystów (głównie malarzy, ale również pisarzy). Sama zresztą fascynowała się sztuką i chętnie wspierała różnych artystów. A sumy, jakie przeznaczała na różne arcydzieła przyprawiają o zawroty głowy. Miała też wiele do powiedzenia w kwestii polityki międzynarodowej Francji.

Ale żeby nie było, że historia Valtesse, to historia usłana różami. Wcale tak nie było. W wieku kilkunastu lat zakochała się bez pamięci. Niestety mężczyzna wykorzystał ją, ale z ich związku urodziły się dwie córki. Valtesse doskonale zdawała sobie sprawę, że dzieci, to nie jest coś, czym kurtyzana może się pochwalić, zatem oddała dzieci na wychowanie matce. Te informacje, o posiadaniu dzieci, udało jej się ukrywać przed światem przez wiele lat.

Ta książka to naprawdę dobrze napisana historia fascynującej kobiety. Autorka potrafi zachęcić i zaciekawić czytelnika. Bo to nie same suche fakty i daty. To również obraz tego, jak zmieniało się społeczeństwo francuskie w II połowie XIX wieku. Podobało mi się również to, że przy opisie wydatków jakie robiła Valtesse, jest informacja jakie to kwoty w przybliżeniu w naszych czasach. I są to imponujące kwoty. To naprawdę niesamowite, że taka profesja potrafiła przynieść takie profity.
Co mi się tylko nie podoba, to porównanie jej na okładce to Kim Kardashian. Ta ostatnia jej znana z tego, że jest znana, natomiast Valtesse osiągnęła wiele dzięki swojej urodzie, inteligencji i umiejętnie zarządzanym wizerunkiem. Żaden jej krok nie był postawiony pochopnie i bez głębokich przemyśleń. W tym wszystkim wiedziała, kiedy się wycofać z godnością. I zaplanowała nawet swoje ostatnie pożegnanie.

Polecam Wam serdecznie. Dla mnie 8/10.

Po czym poznać dobrą książkę biograficzną? Najlepsze powieści to takie, po których przeczytaniu, mogę powiedzieć że poznałam oraz co ważniejsze, zrozumiałam ich bohaterów. Nie liczy się tylko to co zrobili czy powiedzieli, lecz to co myśleli i czuli. W przypadku postaci historycznych, których przeszłość jest bardzo dobrze udokumentowana, gdyż były znane opinii publicznej, wyliczenie wszystkich faktów z ich życia jest dziecinnie proste. O wiele trudniej jest zrozumieć osobę stojącą za tymi wydarzeniami. Catherine Hewitt nie mogła wybrać trudniejszej i bardziej skomplikowanej postaci do opisania, kobiety której głównym celem życiowym było stworzenie siebie i swojej historii na nowo, ukrycie swojego pochodzenia oraz prawdziwego ja. Contessa Valtesse de la Bigne była fascynującą kobietą. Silna, niezależna, kontrowersyjna, ówczesna celebrytka, sławna dlatego,że była sławna, była jedną z największych kurtyzan wszech czasów.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.com/2019/03/po-czym-poznac-dobra-ksiazke.html

Valtesse de la Bigne, a właściwie Emilie-Louise Delabigne, określana jest jako Kim Kardashian XIX wieku. Była aktorką, modelką Maneta, a także pierwowzorem głównej bohaterki powieści "Nana" autorstwa Emile'a Zoli. Tytułowała się hrabiną i chodzą słuchy, że zawróciła w głowie - i portfelach - wielu mężczyznom, w tym Napoleonowi III i księciu Lubomirskiemu. Prawda jest taka, że Valtesse nie była żadną hrabiną, a swój majątek i pozycję zawdzięczała pieniądzom bogatych mężczyzn i własnej profesji - byciu kurtyzaną. Jak to się więc stało, że młoda dziewczyna budując całą swoją historię na kłamstwie została wyniesiona na salony?

"Paryska kochanka" to biografia kurtyzany, która odmieniła życie niejednej osoby w XIX wieku. Mimo trudnych początków spowodowanych ubogim życiem zdołała osiągnąć wielkie marzenie, czyli zostać znaną wśród paryskich elit. Obecnie mało kto wie kim była hrabina de la Bigne, jednak poznając jej historię można założyć, że była jedną z pierwszych celebrytek.

Catherine Hewitt bardzo dobrze nakreśliła postać pani de la Bigne. Jest ona bardzo tajemnicza i może wydawać się arogancka, jednak jej myśli sięgały daleko naprzód, a otaczające ją plotki tylko ją podbudowywały. Valtesse to jedna z tych postaci, która nie poddaje się po pierwszym błędzie i nie pozwala, by ktoś inny rządził jej życiem. Choć jej działania były dyskusyjne i budzące kontrowersje, to robiła wszystko, by ten hałas wokół utrzymać, a przez to poznać jak najwięcej wpływowych osób.

Bycie kurtyzaną nie sprawiło, że poddała się woli innych, ale była jedną z tych osób określanych jako silne i niezależne, szczególnie jak na ówczesne czasy. Historia Valtesse jest zarówno zaskakująca, szczególnie biorąc pod uwagę jej urodzenie i wielkie plany. W tamtych czasach osiąganie sławy, niezależnie od sposobu, nie było proste, więc nasza bohaterka może być śmiało uznawana za kobietę - prowodyra, która wiedziała czego chce od życia i osiągnęła to zyskując przy tym wiele korzyści.

Zdecydowanie polecam zapoznać się z historią hrabiny - nie hrabiny tym, którym brakuje na co dzień siły i potrzebują czynnika zapalnego, osoby, która pokaże im, że można dopiąć swego. Autorka zawarła w tej książce mnóstwo historii, co jest oczywiste biorąc pod uwagę biografię, jednak przez tę nowość przewinęło się wiele nazwisk znanych nawet tym, którzy są z historią na bakier. W różnych sytuacjach pojawia się takie postaci jak Aleksander Dumas, czy kompozytor Offenbach. Książkę czytało się przyjemnie i choć nie przepadam za biografiami, to autorka użyła barwnego języka, nawiązującego zarówno do epoki Valtesse, ale i poparła swoje opinie wieloma pracami, przez co książka wydaje się być jeszcze bardziej wiarygodna, a zarazem łatwo przystępna.

Książka wciągająca, ale tylko do jakiejś pierwszej połowy. Później zaczęła mnie nudzić i męczyłam się z jej dokończeniem. Jednak zważając na fakt, że jest oparta na prawdziwej historii opisy XIX wiecznego Paryża zrobiły swoje.

Postać ciekawa, ale sposób jej przedstawienia donie nie przemawia. Po prostu wieje nudą.

Momentami dłużyło mi się czytanie. Za dużo szczegółów. Na koniec taka refleksja: dzisiaj wystarczy tik tok, instagram, you tube, facebook i już się można promować. W czasach Valtesse dzisiejsze celebrytki nie zabłysłyby.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Paryska kochanka