Kurtyzana nie płacze

Ejdita Ejdita
05.03.2019
Okładka książki Paryska kochanka Catherine Hewitt

W 1880 roku w Paryżu zostaje wydana głośna powieść Emila Zoli „Nana”, której główną bohaterką jest kurtyzana. Powieść ta wywołuje we Francji niemałe poruszenie, nie tylko ze względu na tematykę, ale również na to, że postać tytułowej Nany jest niezwykle podobna do prawdziwej kobiety, Valtesse de la Bigne. Nie były to bezpodstawne podejrzenia, bowiem Emil Zola, na potrzeby książki, odwiedził dom wspomnianej kurtyzany, która była wówczas niezwykle sławna w Paryżu. Jednak Valtesse nie podzielała zachwytu śmietanki towarzyskiej nad powieścią „Nana”, gdyż uważała, że wyobrażenie autora o tym „zawodzie” mijało się z rzeczywistością. Również błędnie przedstawił on obraz kobiet lekkich obyczajów jako rzekomo upadłych i głupich, za co wspomniana kurtyzana była wściekła na Zolę. Mimo to dzięki „Nanie” jej imię znów było na ustach francuskich bogaczy, co tylko pomogło jej utrzymać popularność w towarzystwie.

To tylko jedno z wielu wydarzeń, które ukazuje, jak wielki wpływ postać tajemniczej, luksusowej kurtyzany Valtesse de la Bigne miała na francuskie życie towarzyskie. Catherine Hewitt postanowiła przedstawić życie tej barwnej osoby, pierwowzoru obecnych celebrytek, w krótkiej biografii. Rozpoczynając od najmłodszych lat i przedstawienia jej dzieciństwa oraz prawdziwego imienia (Emilie-Louise Delabigne), autorka ukazuje czytelnikowi drogę wspinania się na szczyt zwykłej biednej prostytutki do luksusowej kurtyzany, która całe swoje bogactwo opierała na fortunach zamożnych kochanków. Tam, gdzie jest to niezbędne, Hewitt nakreśla również realia ówczesnej Francji, począwszy od sytuacji kobiet zmuszonych żyć w najbiedniejszych zaułkach Paryża, poprzez hierarchię prostytutek w Francji, po podział wielbicieli. Nie są to jednak opisy obszerne, a konkretne i niezbędne do zrozumienia danych wydarzeń, które miały miejsce w życiu Valtesse. Autorka opisuje tylko te wydarzenia i tych kochanków, którzy mieli wielki wpływ zarówno na nią, jak i na wydarzenia wśród paryskiej śmietanki, a nawet całej Francji. Hewitt ukazuje Valtesse de la Bigne nie jako bezwzględną kurtyzanę, dążącą do życia w luksusie, lecz jako kobietę, która dorastając na najbiedniejszych ulicach Paryża i doświadczając brutalnej rzeczywistości, nauczyła się ukrywać swoje emocje i jedynie odgrywać role odpowiednie w danej sytuacji, co pozwoliło jej osiągnąć zamierzony cel (a nawet więcej).

Obecnie postać Valtesse de la Bigne nie jest zbyt znana, choć śledząc jej historię, którą nakreśliła Catherine Hewitt, można stwierdzić, że była pierwszą celebrytką, bowiem zawsze dbała, by było o niej głośno, a dzięki swej inteligencji zdobywała to, co chciała. Przystępne przedstawienie tej historii pozwala czytelnikom, nawet najbardziej niechętnym biografiom, poznać bliżej życie tej niezwykłej kobiety. Każdy, kto interesuje się silnymi i inteligentnymi przedstawicielkami płci pięknej powinien sięgnąć po „Paryską kochankę”, by poznać życie kurtyzany, która nie tylko stała się inspiracją dla pisarzy czy malarzy, lecz również miała wpływ na politykę Francji.

Edyta Tomaszewska