Maja i Michał. Dzieci z cukrzycą

Okładka książki Maja i Michał. Dzieci z cukrzycą Helena Kraljič
Okładka książki Maja i Michał. Dzieci z cukrzycą
Helena Kraljič Wydawnictwo: Wydawnictwo Piętka interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
27 str. 27 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Maja in Miha
Wydawnictwo Piętka
2018-01-01
2018-01-01
27 min.
Aleksandra Brożek-Sala
dzieci cukrzyca choroby trudne tematy

Maja i Michał to dwójka dzieci w wieku szkolnym, których życie wypełnione jest beztroską i pięknymi marzeniami. Niespodziewanie jednak oboje zaczynają się źle czuć, Mai wciąż chce się pić, Michał jest osłabiony i często boli go brzuch. Oboje nie mają energii. Zatroskane mamy zabierają ich do u lekarza, gdzie po pobraniu krwi okazuje się, że oboje chorują na cukrzycę. Jak ta okrutna diagnoza wpłynie na dzieci? Ile zmian czeka Maję, Michała oraz ich rodziny?

Dwie, zdawać się może odległe opowieści, jakie w istocie okazują się być smutną historią tej samej choroby. Dwie różne osoby, które już całe życie w ten sam sposób będą musiały zmagać się z cukrzycą. Dwie, pozornie odrębne historie, jakie na końcu łączą się w piękną, poruszającą całość.

Bezsprzecznie, ta pięknie zilustrowana publikacja to książka niebywale wzruszająca, szczególnie dla osób, które w czasie lektury zostają otumanione własnymi, bolesnymi wspomnieniami, jakże podobnymi do poznawanej opowieści. Niespodziewany początek choroby został nakreślony bardzo obrazowo, tak jak i emocje towarzyszące diagnozie. Autorka nie owija w bawełnę, nie obędzie się bez pierwszego żalu, smutku czy buntu, pogodzenie się bowiem z tą chorobą i nowym trybem życia nie jest procesem łatwym. Ogromną rolę odgrywa tu wsparcie najbliższych, jak i kontakt z innymi diabetykami, którzy tak naprawdę jako jedyni zdają sobie w pełni sprawę, co czuje osoba zmagająca się każdego dnia z ct1.

Książeczka w bardzo przystępny sposób wyjaśnia, na czym polega cukrzyca, jak wygląda życie młodego diabetyka. Co istotne, pomoże ona nie tylko samemu choremu, ale będzie również wspaniałym sposobem na oswojenie rówieśników z chorobą, którzy dotąd mogli o niej nawet nie słyszeć. Najważniejsza lekcja jest jednak na samym końcu, cukrzyca, mimo iż życie z nią nie jest łatwe, nie jest żadną przeszkodą na drodze ku spełnianiu dziecięcych marzeń i musi o tym pamiętać każdy mały diabetyk!

Piękna szata graficzna, podstawowe informacje o chorobie, a wszystko to dopełnione optymistycznym, kojącym wydźwiękiem, który dodaje sił w walce z chorobą i pomaga uwierzyć, że nie przekreśla ona szansy na szczęśliwe, pełne pasji życie. Polecam całym sercem!

Opowieść o Mai i Michale, dzieciach, u których lekarze diagnozują cukrzycę. Bardzo podobało mi się to, jak przebiegała ta historia - najpierw było osobno o każdym z dzieci, potem bohaterowie się spotykają... Jest dobrze.

• Dziecionkowe
  • Dla dzieci