Jedno życie

Okładka książki Jedno życie Anna Dąbrowska
Okładka książki Jedno życie
Anna Dąbrowska Wydawnictwo: Lira Cykl: Jedna chwila (tom 2) Seria: Biblioteczka Liry literatura obyczajowa, romans
Jedna chwila (tom 2)
Biblioteczka Liry
Lira
2018-11-28
2018-11-28

To druga odsłona związku Emilii i Matta, który nabiera wszelkich barw, czułości i ogromnej nadziei na udane wspólne życie. Emilia poznaje w końcu tajemnice ukochanego i choć niektóre z nich przerażają ją, postanawia stawić czoła tej wiedzy i zaakceptować przeszłość Matta. Dzięki niemu podejmuje też pracę w rodzinnej firmie Thomas'ów prowadzonej wspólnie z wujem. Nie podoba się to krewnemu Matta, który chce skutecznie zniechęcić Emi do kontynuacji tego związku. Posuwa się do obrzydliwych prowokacji i kłamstw, co w końcu powoduje, że dziewczyna mimo silnego uczucia, po raz kolejny ucieka do Polski, gdzie zatrzymuje się u Adama, swego serdecznego przyjaciela. Kiedy pewnego dnia słabnie i okazuje się, że jest w ciąży, której tak bardzo pragnął Matt, wraca do niego, aby pozostać już w Londynie na stałe. Szczęśliwi i zakochani planują ślub i szczęśliwą przyszłość.

Tak jak poprzednią część czyta się szybko, jednak nie można powiedzieć, że jest to literatura jakiś wysokich lotów. Przede mną ostatnia część, od której raczej nie oczekuję niczego wyjątkowego.

Nie spodziewałam się takie zakończenia. Jestem pozytywnie zaskoczona. Już nie mogę się doczekać aż będę miała chwilę żeby zacząć 3 część. Z całego serca polecam.

"Nie sztuką jest kogoś porzucić i próbować zacząć wszystko od początku. Sztuką jest trwać przy nim w zrozumieniu." ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Druga część książki "Jedna chwila", której autorką jest Anna Dąbrowska.
Jedno życie to książka o Emi i Macie, którzy już dużo przeszli. Poznali swoje najskrytsze sekrety i tajemnice i zaczęli nową wspólną przyszłość.
Niestety, wuj Matta - James, nie może zrozumieć tego szczęścia i robi wszystko by ich poróżnić.
Książka ta doskonałe pokazuje fakt, że łatwo jest zniszczyć życie drugiej osobie, bo jedna źle zinterpretowana sytuacja waży na dalsze losy bohaterów.
Każdy medal ma dwie strony, więc musimy pamiętać, żeby wysłuchać zawsze tego, który wini, ale i winnego.
Przezwyciężenie wszystkich nieprawidłowości owocuje wyjątkowym stanem Emilii (spodziewa się dziecka). Jednak los płatający figle lubi niszczyć. Czy wypadek Matta zniszczy życie Emilii?
Zaskakująca końcówka sprawia, że mam ochotę jak najszybciej przeczytać ostatnią, trzecią część #jednamilosc.
Mam nadzieję, że potoczy się po mojej myśli ;) ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Niestety,...

Powiedziałam A czytając pierwszy tom, powiem i B sięgając drugi. Jak coś się zaczęło to warto to zakończyć.
Drugi tom serii jest bezpośrednią kontynuacją pierwszego. Przystępując do lektury nie nastawiałam się na nic szczególnego - książka miała być lekka i przyjemna... nie do końca tak wyszło. Bohaterowie irytowali mnie swoim zachowaniem, w szczególności Emilia, która sama nie wie czego tak naprawdę chce a do tego jest strasznie naiwna aby nie powiedzieć "dziecinna" i czasem wykazuje się... brakiem myślenia? A może to "narwanie" i zbyt szybkie podejmowanie decyzji (nie koniecznie dobrych).
Niemniej w książce sporo się dzieje (zastanawiam się czy nie za dużo) dzięki czemu czyta się sprawnie (a sama książka nie jest obszerna).

Książka jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z części pierwszej. Nieszczególnie powaliła mnie na kolana. Główna bohaterka wciąż działa bardzo impulsywnie i jeździ z kraju do kraju, co niesamowicie mnie irytuje. Odbieram Emilię jako naprawdę niezdecydowaną na nic kobietę - nawet na miłość. No i podobnie jak w części pierwszej bywały fragmenty oddzielane "gwiazdkami", które sprawiały, że czułam się, jak w filmach, kiedy poszkodowany śpi w szpitalnym łóżku całe dnie, ale na chwile otwiera oczy, by coś zobaczyć.

„Każdy ma swoją przeszłość, którą należy zostawić w spokoju. Po to jest teraźniejszość, by budować nowe rzeczy, odkrywając nowe lądy. Powinniśmy marzyć o przyszłości i trwać każdego dnia w postanowieniu doskonalenia się.”

Emi, w końcu wychodzi w życiu na prostą. Powoli budują razem z Mattem zaufanie, który przestaje mieć przed nią sekrety. Kobieta wydaje się w końcu szczęśliwa. Znajduje mężczyznę swego życia, pracę i czuje, że to odpowiednia droga. Niestety nie każdy tak uważa, zwłaszcza James, wuj Matta. Mężczyzna nie widzi Emilii u boku swego bratanka, nie chce, aby ta kobieta, była obecna w jego życiu. Okazuje się, że jego niechęć będzie tak silna, że posunie się do podstępu, który zaważy na losach tej pary.

Wcześniejsza akcja książki, właśnie do tego momentu była taka spokojna. Płynęła swym rytmem, wydało się, że nic go nie zaburzy, ale w świecie zawsze tak jest, że w chwili spokoju, nastaje burza, która niesie zniszczenie. Tą burzą stał się James, który okazał się bezwzględny, wręcz bez serca. Jego działania spowodowały lawinę wydarzeń. Rozerwały serce, sprawiły, że polały się łzy. Co takie uknuł James? Jakie to miało konsekwencję? Przekonajcie się sami.

Zaczynając czytać „Jedno życie” kontynuację „Jednej chwili”, myślałam, że to będą takie leniwe chwile z książką, gdzie bohaterów będzie dzieliło szczęście, wypełniało ich dni. W pewnym miejscu wręcz czytanie stało się mozolne, aż tu nagle.... bummm... tak to mogę określić. Zwrot akcji, szybsze tempo. Zaczęło się dziać i to tak, że porządnie się namieszało. A koniec? Co tu dużo mówić. Wbija w fotel. Wydawałoby się, że czytając książki Ani, powinnam być na to przygotowana, ale w tej historii na pewno nie byłam. Zaskoczyło mnie to, wzruszyło.

Ta historia chociaż na pierwszy rzut oka banalna, nie jest nią. Pokazuje co z człowiekiem robi chęć zemsty, do jakich okrucieństw jest w stanie się posunąć. Również pokazuje jak niewłaściwe może być pojęcie czyjegoś szczęścia. Niby dla bliskich chcemy tego, ale nie widzimy nie raz, że to oni powinni sami zdecydować co ich uszczęśliwia. „Jedno życie” to historia o miłości, z którą nie da się wręcz walczyć, ale pokazuje, że życie jest nieprzewidywalne i potrafi zadać nie jeden cios i to prosto w serce.

Do czego jest się w stanie posunąć człowiek, by zaburzyć szczęście kogoś innego?
James nie dostrzega, że jego bratanek w końcu jest szczęśliwy. Obawia się, że Emilia nie da mu prawdziwego szczęścia i robi wszystko, aby ta dwójka nie była ze sobą. Posuwa się do rzeczy, które złamią serce zarówno bratankowi Jamesa, oraz Emilii. To pokazuje jak człowiek jest zaślepiony, jak nie potrafi dostrzec czegoś prawdziwego.

James tak naprawdę jest zagubionym mężczyzną, który utkwił w swoim kłamstwie. Przez to wszystko stał się zgorzkniały, pozbawiony uczuć, niewrażliwy na uczucia innych. James pragnie dobra, swojego dobra. Nie patrzy na konsekwencje swoich działań, bo ważniejsze jest, aby postawił na swoim.

Emilia i Matt to dwoje rozbitków, którzy odnajdują siebie. W swoim towarzystwie czują się szczęśliwi, ale takie chwile, niestety, potrafią być ulotne. Jak szybko mogą przestać istnieć… Nie sposób jest niczego w życiu przewidzieć. Nie można kierować życiem, zaplanować go w punktach, czy sporządzić listy działań, które koniecznie muszą się wydarzyć. Życie składa się z wielu czynników, składa się z przypadkowych sytuacji, które w określony sposób na nie wpływają. Każda chwila, człowiek, czy wydarzenie nieodwracalnie zmieniają coś w biegu naszego życia. W życiu towarzyszy nam również tak zwany „los”, jest on zawiły, zaskakujący i stawia nas w sytuacji, w której nawet nadzieja, niewiele już może zdziałać.

„Miłość przychodzi do nas nagle, nie pytając o pozwolenie. Prośby i błagania na nic się tu zdadzą. Oczy są ślepe, a serce nie słucha słów prawdy.”

Książka pokazuje, że do serca nie da się przemówić argumentami. Niekiedy bije ono żywiej dla kogoś innego, niż byśmy chcieli, a my nie mamy na to wpływu. Prawdziwej miłości nie jest się w stanie wymazać, zastąpić. Nie sposób też o niej zapomnieć. Podobnie jest też z przyjaźnią, tą prawdziwą, jej też nic nie zastąpi. Ta książka, to historia zarówno o miłości, jak i przyjaźni, ale nie takiej na pozór, lecz prawdziwej, szczerej i oddanej. Bardzo podoba mi się akcja drugoplanowa, opowiadająca ciekawą historię Agnieszki, która mówi o drugich szansach. Czy ostatnich, czy też nie? Okaże się jak przeczytacie.

"Jedno życie" to druga część trylogii autorstwa Anny Dąbrowskiej. W poprzednim tomie mieliśmy okazję poznać dokładnie Emilię i Matta, byliśmy świadkami początku ich związku. Koniec książki okazał się tak zaskakujący, że z niecierpliwością czekałam na kolejną. Po ponad miesięcznej przerwie wróciłam do historii jednej z moich ulubionych par. Lekki i przyjemny styl autorki sprawił, że z przyjemnością zagłębiałam się w fabułę powieści. Tym razem akcja toczy się głównie w miejscu pracy Matta. Emilia powoli odkrywa jego świat, odkrywając przy tym kolejne tajemnice. Para zbliża się do siebie, jednak niejednokrotnie ich związek zostaje wystawiony na próbę. Są momenty smutku, żalu, uśmiechu... Wszystkie emocje są dawkowane, aby pod koniec tomu uderzyć w czytelnika ze zdwojoną siłą. Kończąc książkę, po raz kolejny przeżyłam to samo uczucie, myśląc tylko "ehh dlaczego w takim momencie? I znowu muszę czekać tyle czasu...".

Autorka Anna Dąbrowska łączy w swoim dziele rzeczy irracjonalne z rzeczywistością. Zabieg ten przeprowadza bardzo starannie, pozwalając czytelnikowi zapoznać się z faktami stopniowo, nie powodując zagubienia w fabule.

Cała historia Matta i Emilii to jedna wielka niewiadoma. Raz są razem, innym uciekają od siebie. Dotyka ich masa problemów, z którymi muszą sobie poradzić. Na ich drodze stają przeróżni ludzie gotowi, aby zniszczyć ich relację. Czy komuś uda się poróżnić parę? Zapraszam do przeczytania i przekonania się :)

“Każdy ma swoją przeszłość, którą należy zostawić w spokoju. Po to jest teraźniejszość, by budować nowe rzeczy, odkrywając nowe lądy. Powinniśmy marzyć o przyszłości i trwać każdego dnia w postanowieniu doskonalenia się”.

Kiedy Emi poznaje tajemnice ukochanego, staje się rozluźniona i zaczyna rozkwitać w związku. Podejmuje nawet pracę w laboratorium wuja Matta- Jamesa, który nie jest do niej pozytywnie nastawiony. Ich sielanka nie trwa długo, gdy na ich drodze staje James, który za wszelką cenę będzie chciał zniszczyć związek swojego siostrzeńca. Do tego koszmary z przeszłości dają o sobie znać, a intryga goni intrygę.

Jak się potoczą losy bohaterów?
Czy miłość Matta i Emi przetrwa tę próbę?
Czy jednak kolejne intrygi zniszczą ich związek?
Dlaczego James jest tak negatywnie nastawiony do Emilii?

Ania Dąbrowska nie zawodzi po raz kolejny. Utrzymuje kontynuację na poziomie, nie gubiąc się w wątkach. Pozwala nam zaobserwować, jak związek Emi i Matta rozkwita, jak kobieta się odnajduje w nowej pracy i to jaką niechęć czuje do niej James. Ten człowiek nie cofnie się przed niczym, by ich rozdzielić.
Uważam, że ta część ma w sobie więcej dramy niż w poprzednim tomie. Poznajemy niektórych osób prawdziwe twarze, wyjaśni się sytuacja przyjaciółki Emi, ale również przeszłość kobiety daje o sobie znać. Emilia czuje się zagubiona, przytłoczona i przede wszystkim się boi. Jednak miłość Matta dodaje jej otuchy, ale zakochani ciągle się uczą zaufania i miłości względem siebie.

Przeczytanie tej lektury znowu zajęło mi tylko jeden wieczór. Po raz kolejny zostałam wciągnięta w wir zdarzeń i intryg. Podobało mi się to, że autorka w kilku miejscach postanowiłam napisać fragmenty z punktu widzenia Matta tylko szkoda, że było ich tak mało. Zdecydowanie podoba mi się ta odsłona Ani niby obyczajówka, ale taka inna. Książka wywiera w czytelniku wiele różnorodnych emocji. Styl pisania autorki się nie zmienia, jest nadal lekki i płynny, postacie są bardziej dojrzalsze, co bardzo przypadło mi do gustu.

Bohaterzy nie mają lekko ani tak naprawdę chwili wytchnienia. Emi za każdym razem, kiedy coś się dzieje, to ucieka tak samo, jak i Matt. Trochę mnie to denerwowało, bo zamiast usiąść i porozmawiać to się na siebie złościli, kłócili i uciekali. Chociaż w tej części Emi już tak nie ucieka.

“Nie sztuką jest kogoś porzucić i próbować zacząć wszystko od początku. Sztuką jest trwać przy nim w zrozumieniu”.

Co do intrygi, którą zaplanował James, to myślę, że Emi, zamiast wyjeżdżać powinna zostać i się z tym zmierzyć, bo czasami, jeśli źle coś zinterpretujemy, to narażamy się niepotrzebnie na smutek, ból i cierpienie. Jednak myślę, że ta rozłąka też im coś dała.

“Rozłąka uczy nas pokory, pozwala przejrzeć się w odbijającym prawdę zwierciadle duszy. Prawdziwa miłość żyje w nas na wieki. Nigdy nie umiera, choć nieraz boli…” .

Podsumowując “Jedno życie” to kontynuacja losów Emi i Matta, którzy tym razem musieli się zmierzyć z nowymi intrygami i z przeszłością. Ta książka pokazuje, jak tych dwoje walczy o siebie nawzajem, jak się uczą miłości i zaufania. Co do końcówki to jest zaskakująca i mam nadzieję, że to tak się nie skończy.
Jedyne co mi teraz pozostaje to czekać na trzeci i zarazem ostatni tom tej pięknej serii. Z całego serducha Wam tę książkę polecam, jak i poprzednią część oczywiście.

Sami poznajcie historię Matta i Emi. Pozwólcie, żeby autorka przewiozła Was rollercoasterem emocji, gdzie góruje podstęp, walka o siebie nawzajem i przyjaźń.

Ta części była trochę lepsza. Nadal historia jest mało realna, ale bardziej mnie wciągnęła niż tom pierwszy.

• Polscy autorzy