Dokąd zmierza czarna wieża???

Okładka książki Dokąd zmierza czarna wieża??? Adam Umiastowski
Okładka książki Dokąd zmierza czarna wieża???
Adam Umiastowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka poradniki
poradniki
Prószyński i S-ka
2000-01-01
2000-01-01
szachy

Super książka dla szachistów i nie tylko

Super książka dla szachistów i nie tylko

W mojej opinii książka bardzo dobra do nauki gry w szachy, trzeba jednak poświęcić jej zdecydowanie więcej czasu, niż wydawać by się mogło po jej fizycznych rozmiarach.

Książka nakierowana mocno na pracę własną. Teoria dotycząca każdego zagadnienia jest bardzo zwięźle opisana na początku rozdziału, następnie autor przytacza mnogość przykładów z historycznie rozegranych pojedynków, na zakończenie zaś w telegraficznym skrócie przedstawiane są wnioski.

To przykłady są tutaj najważniejszym elementem, mającym nauczyć czytelnika "jak wygrać w szachy z całym światem". Pewną trudność stanowi fakt, że każdy przykład posiada tylko jeden, początkowy rzut szachownicy z zaznaczonymi pozycjami bierek, natomiast kolejne ruchy zapisane są wyłącznie w szachowej notacji algebraicznej, wśród której autor komentuje ważne ruchy, jak również rozważa ewentualne alternatywne warianty i przestrzega przed błędami. Nierzadko przykłady wymagają prześledzenia 20-30 ruchów, czytanie książki przez początkującego gracza, do którego przecież skierowana jest książka, wymaga więc prawdziwej lub wirtualnej szachownicy pozwalającej odtworzyć opisywane zagrania.

Z drugiej strony przykłady są bardzo dobrze dobrane to tego co autor chciał w danym rozdziale przedstawić. Często okraszone są również przedstawieniem sylwetek graczy, których pojedynek jest analizowany, pozwalając wniknąć w sposób myślenia najwybitniejszych szachistów w historii.

Po przeczytaniu całości uważam, że jest to wartościowa, choć wymagająca pozycja, którą można polecić początkującym graczom.

• Gry
  • Samodzielne
  • EBOOK/SCAN
  • Rada
  • Scan [całość 600 dpi]

Dodaj cytat z książki Dokąd zmierza czarna wieża???