Ambaras

opowieści dla młodszych dzieci
Agora
2018-05-23
2018-05-23

Świetna bajka, odczarowująca wilki i przemycająca przesłanie, że każdy ma swoją silną stronę i zamiast rywalizować w nie swojej kategorii, lepiej połączyć siły by każdy mógł wykorzystać swoje zalety i skorzystać z umiejętności innych. Bardzo cenna lekcja dla dzieci, zwłaszcza tych zahukanych.

Bardzo ładnie ilustrowana i sympatyczna czytanka o niby niezbyt udanym wilczku, który jednak sobie jakoś radzi. I dałbym na pewno wyższą ocenę ale jednak trochę szkoda potencjału.

Książka jest dość długa jak na 7-8 latków (chociaż wiadomo wszystko zależy od tego jak "wyrośnięte" są dzieci). Stara się balansować między opowieścią dla dzieci, a pewnymi faktami z życia wilków (które do najweselszych nie należy),ale jednak przechyla się bardziej w stronę dziecięcej opowieści - a liczyłem jednak na odrobinę powagi jak w "Wodnikowym Wzgórzu". Długo się też buduję całą atmosferę życia wilków, żeby jednak nic potem z niej specjalnego nie wyniknęło, ale może dla dziecka wystarczy.

Innymi słowy wydaje mi się, że temat jednak trochę niedopasowany do docelowej grupy wiekowej. Z tej serii polecałbym w pierwszej kolejności "Tarmosię".

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Do zakupu przyciągnęła mnie piękna okładka. Ogromnie żałuję, że słuchając audiobooka nie mogłam obejrzeć ilustracji wewnątrz książki. Opowieść nie tylko dla dzieci. Można potraktować jako metaforę stosunków międzyludzkich, oswajania nieznanego. Polecam.

Cudowna historia dla dzieci o wilkach i o małych wilczkach. Wilk, który uczył małe wilki ich mentor - cudowny! Główny bohater to "dziwny" wilk, ale to będzie jego siła. Uczymy się szacunku do przyrody. Bardzo lubię autora i inne jego książki (komiksy dla dzieci) w których każdy dorosły znajdzie coś dla siebie. Na storytel czyta książkę Artur Barciś - mistrzostwo. Polecam !!!

„Ambaras” Tomasz Samojlik. Piękna, wzruszająca, wręcz rewelacyjna opowieść. Taka dająca dobrą energię czy poprawiająca humor. A już na pewno przywracająca wiarę w wilka i zmieniająca jego negatywny archetyp nie tylko w literaturze :). To również opowieść o miłości, przyjaźni, braterstwie. Zdecydowanie o wykluczeniu i akceptacji. Jak również i o tym, że to co słabe, małe, lub inne okazuje się mądre, wielkie i odważne. Czyli odwieczna zasada – nie oceniaj, bo nie wiesz, nie znasz, a słowa i czyny mogą (i są) krzywdzące, bo stereotypy bywają (i są) przyczyną wielu negatywnych emocji.
Zacznijmy od początku, czyli kiedy i gdzie pojawił się Ambaras. Wyobraźcie sobie wilczą norę, w której to pewnego dnia, na świat przychodzą małe trzy wilczki. I jakby z automatu mają dać siłę i męstwo, (nie wspomnę o odwadze) , tak aby wataha mogła przetrwać kolejne pokolenia. I jakie pojawia się zdziwienie, kiedy wilki odkrywają „odmieńca”, małego, słabego wilka, który nie ma szansy na przetrwanie, na walkę z człowiekiem, na polowania, i życie na krawędzi. Czy aby na pewno? Wbrew pozorom wilczek ma wiele do zaoferowania. A to co daje, jest cenniejsze niż polowania. Jego słabości stają się atutem i zaletą. Jak pokaże dalsza historia kłopoty zamienią się w dobro, a słabości i strach w odwagę. A wspomnę jeszcze tylko, że na drodze Ambarasa pojawi się człowiek – myśliwy, będzie też spotkanie oko w oko z najgroźniejszym z wilków, owianym złą sławą i wilczą legendą . I jak z tego wszystkiego wybrnie nasz mały wilk? Czy uda mu się uratować rodzinę i udowodnić, że nie tylko twardziele wygrywają. A przy okazji zrobi wiele dobrego, nie tylko dla wilków i rodziny ale też o dziwo dla człowieka.
Historia Ambarasa wiele nas uczy, wiele daje i wiele pomaga zrozumieć. Dlatego warto przeczytać, oglądać piękne i klimatyczne ilustracje i dobrze się przy tym bawić. Świat zwierząt, zwłaszcza tych dzikich i niebezpiecznych bywa (i jest) fascynujący, warto go lepiej poznać. Polecam!

1984

Książka przeznaczona jest dla dzieci, więc nie wiem jak odebrałabym ją jako dziecko, pewnie spodobałaby mi się ze względu na odmienność głównego bohatera i pozytywne przesłanie. Kupiłam ją ze względu na ilustracje i przyznaję się do oglądania ich z namaszczeniem. Nawet te małe rysuneczki pod nazwą rozdziału wywołują mój zachwyt. Za ilustracje 10 punktów.

Fajna i pelna historia!!

Fajna i pelna historia!!

Piękna, mądra z przesłaniem. Taka która spodoba się i 6 latkowi i 9 latkowi i dorosłemu
Przesłuchałam w audiobooku znakomicie przeczytanym przez Artura Barcisia

Przesłuchałam w audiobooku znakomicie przeczytanym przez Artura Barcisia

Dla 7+. Bardzo zgrabnie napisana.

Dla 7+. Bardzo zgrabnie napisana.

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Ambaras