Kosogłos

Okładka książki Kosogłos
Suzanne Collins Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Igrzyska śmierci (tom 3) Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2010-01-01
Data 1. wydania:
2010-01-01
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Małgorzata Hesko-Kołodzińska igrzyska śmierć przygoda zamieszki zemsta trylogia kosogłos

O ile poprzednie części naprawdę mi się podobały to niestety ta mnie nie urzekła. Czytając gubiłam wątki. Nie wiedziałam już kto jest dobry a kto zły. Zakończenie było w porządku ale dało się je przewidzieć. Przykro się robiło czytając o relacji miedzi Peeta a Katniss oraz o tym co łączyło ja z Gaelem. Katniss w tej części sama nie wiedziała czego chce i kogo kocha. Stawała przed wieloma wyborami, wiele straciła ale mimo wszystko niektóre zachowania głównej bohaterki są irracjonalne i po prostu przykre jest to jak igrała z uczuciami niektórych bliskich którzy byli w stanie poświęcić dla niej nawet życie.

Pochłonęłam na jednym posiedzeniu, a to chyba o czymś świadczy. Świetne zwieńczenie serii; nie popełniajcie mojego błędu i nie odwlekajcie spotkania z tą przygodą

Wiedziałam o tym, że ta trylogia ma tendencje spadkową, ale nie spodziewałam się, że ten ostatni tom jest taki słaby ://. Jestem przekonana, że Suzanne Collins byłoby stać na więcej. Bo niestety fabuła nie angażuje ani trochę, plot twisty, nawet te, których się nie spodziewałam, nie wywołały we mnie żadnych emocji. Według mnie bohaterowie, którym poświecono najwięcej uwagi byli albo nijacy, albo irytujący. Czytając o tym wątku romantycznym niejednokrotnie miałam ciary żenady. Zakończenie (z tymi spadochronami) było dla mnie raczej śmieszne niż poruszające. No i największy minus - już ledwo co pamiętam, co się tu działo, pomimo że zaczęłam ją czytać jakieś półtora tygodnia temu, a skończyłam dwa dni temu. To sześć gwiazdek jest raczej z sentymentu do serii.

Każda następna książka z serii licząc od pierwszej obniża wg mnie nieco poziom, ale biorąc pod uwagę fakt, że pierwsza książka jest świetna to ten poziom nie spada poniżej jakiejś bariery poziomu bardzo dobrego :)
Co do Kosogłosu - sam początek czyta mi się dość opornie, ale z czasem książka się rozkręca i końcówkę naprawdę czytałem już z zapartym tchem.
To pierwszy tak udany "wieloksiąg" jaki czytałem od długiego czasu :)

To pierwszy tak...

I wreszcie finałowy tom! Co prawda pozostaje jeszcze wydany niedawno prequel, ale o nim opowiem Wam za jakiś czas (jest już przeczytany). Czytając zaś "Kosogłos", będziecie się mogli wreszcie dowiedzieć, co dalej zrobi Katniss, o co chodzi z tym Trzynastym Dystryktem, co dalej z Peetą i wreszcie kogo wybierze główna bohaterka - pamiętam czasy, kiedy dzieliłam się w gimnazjum z koleżankami na zwolenniczki Peety i zwolenniczki Gale'a, a potem zażarcie dyskutowałyśmy na temat wad i zalet każdego z nich (ja byłam za Gale'em, chyba ze względu na ciemne włosy, bo z charakteru lubiłam obu!).
Jako że recenzuję tom trzeci, oczywistym jest, że mogą się tu znaleźć spoilery dla tomów poprzednich, więc weźcie to pod uwagę, decydując, czy chcecie przeczytać ten wpis ;)

Katniss Everdeen, po spektakularnym rozwaleniu areny, zostaje przewieziona przez grupę rebeliantów do Trzynastego Dystryktu, który, jak się okazało, żyje i ma się całkiem dobrze. Dziewczyna musi uporać się z tym, że Peety nie odratowano z areny i wpadł w ręce Kapitolu, zaś Dwunasty Dystrykt został brutalnie zbombardowany. Na dodatek Plutarch Heavensbee, dowódca rebelii, oraz Alma Coin, prezydent Trzynastki, pragną, aby Katniss została Kosogłosem, twarzą powstania.

Najpierw plusy. Książka ta porusza mnie do głębi za każdym razem, kiedy ją czytam. Suzanne Collins absolutnie nie boi się żadnego chwytu (za co z jednej strony jej nie cierpię, a z drugiej bardzo, bardzo podziwiam!). Jednak było to posunięcie genialne w swej prostocie. Poza tym, to, do czego dopuszczono Katniss, a także stanowisko Coin zostało naprawdę dokładnie przemyślane. Zaś finał rozterek sercowych - napisany tak, że każdy rozumie, dlaczego, i po prostu musi się z tym zgodzić. Majstersztyk.

A teraz minusy. Niemal cały czas czułam tę samą blokadę co Katniss. Dusiłam się w korytarzach Trzynastki, chciałam wkroczyć do walki, zobaczyć powstania. Bardzo mi tego zabrakło. I choć wiem, że zostało to spowodowane utrzymaniem narracji pierwszoosobowej, to jednak mam wrażenie, że czytając jedynie książkę, omija nas niemal cała walka powstańcza, rebelia huczy gdzieś w dystryktach, ale jej nie widzimy, nie do końca wiadomo, jak to wszystko się stało, widzimy tylko rezultaty. Dlatego też z całego serca polecam obejrzeć oba filmy na podstawie tej książki, ponieważ wypełniają tę lukę, którą tak boleśnie odczułam w powieści.

Więcej nie będę zdradzać. Po prostu przeczytajcie. A po lekturze obejrzyjcie jeszcze filmy - choć w pewnych szczegółach nie są zgodne z książką, to jednak znakomicie ją uzupełniają.

Przez większość czasu patrzymy na zmiany zachodzące we wszystkich dystryktach. Widzimy walkę z Kapitolem i przemianę niektórych osób. Mogłoby się wydawać, że nie ma tu nic istotnego, ale ja się z tym nie zgadzam. Było to bardzo potrzebne, do zakończenia trylogii. Jednak nie spodziewałam się, że końcówka może mną tak wstrząsnąć. Nie ukrywam, musiałam swoje wypłakać. Tylko nieczuły zmiech zachowałby się inaczej.

Świetne domknięcie tej historii. Wielu sytuacji się nie spodziewałam. Mocny był wątek Peety w tej części. To co zrobili mu w Kapitolu... nie potrafię tego opisać słowami. Straszne było, to kto zginął. Tym razem rowież wylewałam łzy, którym nie było końca.

Bardzo podoba mi się w tej fabule realizm wojenny; przedstawienie konfliktu i zmagań zbrojnych w niebezpośredni sposób, raczej w metodzie gry na emocjach oraz tworzenia propagandy. Jednakże to jednocześnie największy zarzut względem książki. Brakuje mi tutaj tego polotu i mocno zaznaczonej akcji, co w poprzednich częściach. Nadal jest to pozycja godna uwagi, acz w mojej opinii najsłabsza część trylogii.

Kosogłos - co w sobie kryje?

A kryje w sobie rebeliantów, tajemnice wychodzące na światło dzienne, bolesne utraty bliskich i wiele więcej...

Ale mi się ten tom podobał! Uważam, że był on najlepszy z całej serii. Dużo akcji, masa emocji, interesująca fabuła, nowi bohaterowie, - czego chcieć więcej?

Może nie jest to książka idealna (chociaż jeszcze się nie spotkałam z ,,idealną" książką) to uważam że trylogia jest warta przeczytania.

8,3/10

PS. Trochę się poryczałam :)

Kosogłos - co w sobie kryje?

Może nie jest to książka idealna (chociaż jeszcze się nie spotkałam z...

Katniss Everdeen i Peeta Mellark po raz drugi przeżyli Głodowe Igrzyska - tym razem za sprawą spisku, w który zamieszany był Główny Organizator Igrzysk, a także większość trybutów biorących w nich udział. Szerzy się rewolucja, którą pewni ludzie planowali przez dłuższy czas, ale to Katniss stanie się jej symbolem i musi dobrze odegrać swoją rolę, ponieważ możliwość obalenia okrutnego rządu wcale nie sprawia, że ona i jej rodzina są bezpieczni.

Katniss ponownie staje w walce o godne życie, tym razem stając się twarzą rebelii, lecz ponownie wysłuchując rozkazów innych ludzi. Niestety tym razem książka do mnie nie przemówiła, mimo bardzo ciekawych zwrotów akcji i przerażającego widma gotowego na wszystko Kapitolu. Autorka w niesatysfakcjonujący sposób oddała okaleczoną psychikę głównej bohaterki, bardziej skupiając się na rozgrywających, dynamicznych wydarzeniach. Mimo zachowania pierwszoosobowej narracji, tym razem znowu zabrakło mi tutaj emocji, których było więcej w drugiej części. Główna bohaterka w pewnym momencie staje się irytująca i sympatia, która poczułam do buntowniczej, zamkniętej w sobie, lecz zabawnej Katniss, ulatywała niczym dym papierosowy, aż w końcu zniknęła w gęstej atmosferze wypadków, śmierci, okrutnych stworów i wszechogarniającego chaosu. Podobnie jak w poprzednich częściach, tutaj również nie możemy narzekać na brak nudy. Niestety tym razem dzieje się aż za dużo - niektóre momenty są chaotyczne i niedokładnie opisane, przez co można mieć problem z wyobrażeniem sobie pewnych sytuacji. Pomysł na fabułę był dobry i do pewnego stopnia został dobrze zrealizowany, zwłaszcza na początku książki. Nie podobało mi się to, ile można znaleźć niedopowiedzeń i niewyjaśnionych kwestii. Los wielu bohaterów mógł być inny, zwłaszcza Katniss - można odnieść nieprzyjemne wrażenie, ze Collins uwzięła się na nią i wysłała wszystkie istniejące nieszczęścia na tę siedemnastolatkę, która w swoim życiu przeszła już przecież sporo. Znajdziemy tu sporo krwi, walki, mroku, lecz także sprzecznych uczuć i niezrozumiałych zachowań bohaterów. Zakończenie pozostawia niesmak. Jestem trochę zawiedziona tą pozycją, lecz przeczytam kolejną część z nadzieją, ze poznam w niej odpowiedzi na wiele kłębiących się w mojej głowie pytań.