Krótki wstęp do apokalipsy

Okładka książki Krótki wstęp do apokalipsy Dobiesław Konieczny
Okładka książki Krótki wstęp do apokalipsy
Dobiesław Konieczny Wydawnictwo: Sorus literatura piękna
Sorus
2018-01-01
2018-01-01

Dobra książka z ciekawym pomysłem, cieszy mnie, że polscy autorzy nadal potrafią miło zaskoczyć ;) Intrygująca wizja końca świata, w której autor sprawnie przeplata wątki i prowadzi do nie całkiem oczywistego zakończenia historii. Czyta się szybko i przyjemnie, polecam

Apokalipsa nie nastąpi. Apokalipsa trwa. Dzieje się w nas.

Zaczynając czytać nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać. Renesansowego ujęcie współczesności? Baśni? A może czegoś na pograniczu fantasy? Byłam tej książki ogromnie ciekawa. Nie jest to książka łatwa w odbiorze. Liczne odwołania do dzieł sztuki, obszerne opisy i mocno zarysowane elementy fantastyki mogą początkowo zniechęcać. Trzeba przyznać, że autor ma w tym temacie bogatą wiedzę. Tu trzeba trochę czytać między wierszami. Wczucie się w klimat książki wymaga wysiłku. Krótkie rozdziały nie pozwalające skupić się za długo na jednej postaci skłaniają do szukania odpowiedzi na pytania rodzące się z każdą przeczytaną stroną. Jednak przesyt i nadmiar opisów i słownictwa w niektórych fragmentach nie dawał już miejsca wyobraźni. Przy braku możliwości własnej interpretacji została mi niejako narzucona wizja autora, pewnie nie zmierzona. Lubię metafizyczne akcenty w książce, tą nieodgadnioną tajemnicę, szczyptę boskości do której można się odrobinę zbliżyć. Tu mi tego brakowało. Przemiana w anioła początkowo wydała mi się niedopasowana do całości, momentami nawet groteskowa, by później rozczulić mnie tak ludzką niedoskonałością tak boskiej istoty, zanim zrozumiałam z kim mam tak naprawdę do czynienia. O ile dialog z czarcim pomiotem mnie zaintrygował, o tyle już sama bitwa mnie już nie porwała. Chyba oczekiwałam innego rozwiązania "spornego tematu". Może nie bitwy pięciu armii na miarę Tolkiena, ale brakowało mi mistycyzmu. Zbyt obszerne, drobiazgowe momentami opisy okrutnie mnie męczyły. Zdecydowanie bardziej ciekawiły mnie "przyziemne" losy bohaterów i ich życie doczesne, świetne studium psychologiczne postaci.
Jeśli jest dobro nieskończone to musi być też bezmiar zła, a zło fascynuje najbardziej. "Tak, zło zawsze było bardziej efektowniejsze niż dobro, bardziej wyrafinowane." Wraz z objawieniem się Lucyfera apokaliptyczna wizja świata przybiera realny kształt.
Każdy tu ma swoją rolę do odegrania, a dotychczas prowadzone życie jest drogowskazem przemiany trójki bohaterów. Każdy z nich ma swoje prywatne niebo lub piekło na ziemi.

W mojej ocenie to książka o miłości, o jej nadmiarze i braku, o tęsknocie za nią i o wyborach jakich dokonujemy w życiu. Mądry przekaz by docenić wartość życia bez konieczności zbyt wczesnego doświadczenia straty tak cennego daru. I to właśnie dla tego waloru literackiego warto ją przeczytać.

P.S. dla czytających Biblię wnikliwie i znających teksty hebrajskie utożsamianie Lucyfera z Szatanem może razić. Mi osobiście bardzo to przeszkadzało w odbiorze. Miało to mocno sprzeczny wydźwięk. Wiem że trudno tu o jakaś prawdę historyczną bo temat jest sporny od wieków, ale warto pokusić się o spójną terminologię.

Apokalipsa nie nastąpi. Apokalipsa trwa. Dzieje się w nas.

Apokalipsa to opis proroctwa, tego, co ma się wydarzyć. Nikt z nas się zbytnio tym nie przejmuje. Traktujemy ją jako coś, co nas nie dotyczy. Czy na pewno? Dobiesław Konieczny w swojej książce udawadnia nam, że może być inaczej. Nie straszy... jedynie przestrzega, że jesteśmy zupełnie mali w obliczu pewnych spraw, że nasz wpływ na pewne rzeczy jest znikomy...że właściwie go nie mamy.
Bohaterami są zwykli ludzie: Anka, Tomek i Michał. Miejsce to Gdańsk. I w pewnym momencie następuje koniec. Za sprawą ludzi...punkt krytyczny, którego nie jesteśmy wstanie przewidzieć. Co byście zrobili gdyby okazało się, że po śmierci stajecie się aniołem albo diabłem, a wasza ziemska walka dobra i zła nadal trwa? Właśnie... Autor przybliża tematykę końca, pozwala oswoić się z problemem nieudolności człowieka wobec pewnych spraw, a jednocześnie pokazuje ile możemy zrobić w codzienności. Taki paradoks czasu w którym żyjemy i wieczności. Codziennie walczymy ze złem, jednak jednostkowe i mało systematyczne działania nie mają takiej mocy. Książka to dla mnie pomieszanie realizmu, sciefiction i romantycznego oniryzmu, w tym właśnie tkwi jej urok. Prosta trzeciososobowa i bezproblemowa narracja szuka odpowiedzi na pytanie czy jest się tylko człowiekiem, czy aż człowiekiem. Połączenie momentami biblijnej retoryki ze współczesnym "łaaaał" pozwala zrozumieć upływ czasu i to, że nasze "później" może być teraz. A co to znaczy posiadać duszę? Czy tylko umieć odróżniać dobro od zła i dokonywać świadomych wyborów?

Gdańsk. Złota Brama... ..
^ Tomasz, Ania, Michał. ^
... Targ Węglowy - Teatr Wybrzeże...
^ Justyna, Waldemar, Alicja. ^
... Akademia Sztuk Pięknych...
^ Życie i śmierć. ^
... Teatralna - Św. Ducha...
^ Ludzie. Żywi i martwi. Anioły i Diabły. ^
... Szewska - Piwna - Tkacka...
^ Dobro i zło. ^
... Węglarska - Szeroka...
^ Jak zauważyć sens życia za życia? ^
... Gdańska Hala Targowa...
^ Czy musi zdarzyć się zło, aby dostrzec dobro? ^
... Aleja Grunwaldzka...
^ Bitwa dobra ze złem, jak oniryczny sen. ^
... Dworzec Główny...
^ Nadzieja. Jak jej nie stracić pomimo bólu i cierpienia? Jak odzyskać? ^
... Bazylika Mariacka...
^ Refleksyjnie. Do własnych przemyśleń...

Gdańsk. Złota Brama... ..
^ Tomasz, Ania, Michał. ^
... Targ Węglowy - Teatr Wybrzeże...
^ Justyna, Waldemar, Alicja. ^
... Akademia Sztuk Pięknych...
^ Życie i śmierć. ^
... Teatralna - Św. Ducha...
^ Ludzie. Żywi i martwi. Anioły i Diabły. ^
... Szewska - Piwna - Tkacka...
^ Dobro i zło. ^
... Węglarska - Szeroka...
^ Jak zauważyć sens życia za życia? ^
... Gdańska Hala...

Dodaj cytat z książki Krótki wstęp do apokalipsy