Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz

Okładka książki Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz Violetta Domaradzka, Robert Zakrzewski
Okładka książki Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz
Violetta DomaradzkaRobert Zakrzewski Wydawnictwo: Agora poradniki
poradniki
Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz
Agora
2018-09-19
2018-09-19

Okładka książki Rok w biegu / Rok z biegami Ultra Violetta Domaradzka, Robert Zakrzewski
Rok w biegu / ... Violetta Domaradzka...
Okładka książki Love vegan.Gotowy jadłospis na 21 dni Violetta Domaradzka, Hanna Stolińska, Robert Zakrzewski
Love vegan.Got... Violetta Domaradzka...
Okładka książki Kuchnia dla serca. Zdrowie z roślin Violetta Domaradzka, Robert Zakrzewski
Kuchnia dla se... Violetta Domaradzka...
Okładka książki Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin Violetta Domaradzka, Damian Parol, Robert Zakrzewski
Kuchnia dla bi... Violetta Domaradzka...

Główną zaletą książki jest fakt, że czyta się ją lekko i przyjemnie. Dla osób, które już miały jakieś starty w dłuższych biegach (niekoniecznie ultra) w lasach, górach, czy innych terenach poza miejskich w dużej części będzie treść dobrze znana. Dla mnie nowością okazały się inne formuły biegu tj. te odbywane w czasie, nie na dystansie. Podobało mi się za to, że autorzy zebrali, krótkie wywiady od osób, które mają osiągnięcia w polsce i za granicą w biegach ultra. Dużo ładnych zdjęć też cieszy oko.

"Bieganie to zdrowy, ale jednak nałóg. Jeśli spróbowałeś, bez względu na pierwotny powód, zwykle chcesz więcej i więcej. Granice się przesuwają, także też naszych możliwości. Czasem to sposób na zagłuszenie czegoś złego, co nas spotkało, a czasem iskra, która nadaje zwykłemu, codziennemu życiu jakiś większy, lepszy wymiar".

Zbiór podstaw biegania ultra. Nie tylko dla początkujących. Książka napisana przez biegaczy. Solidna, szczera, może trochę oszczędna, ale na pewno praktyczna.

Zbiór podstaw biegania ultra. Nie tylko dla...

Na początku tego roku podjąłem wyzwanie na ulubionej grupie czytelniczej Lubimyczytac.pl i oto przedstawiam kolejna pozycje do zaliczenia😊

Brakuje samych porad, treningów, rad do biegów ultra. Troszkę tego za mało.

Książka napisana bardzo fajnym językiem. Opisuje bardzo dużo wydarzeń z historii autorów. Opisuje kilkanaście wydarzeń sportowych w Polsce, przedstawia osiągnięcia postaci, którzy swoimi osiągnięciami wybili się na światowe rekordy....

Pod względem treści, nie mam do książek żadnych zastrzeżeń. Jest napisana w sposób lekki, rzetelny, interesujący, dla osób średniozaawansowanych temacie biegania - idealna. Jednakże co do formy, to jest dramat. Kto pozwolił na wydanie książki gdzie na dwie strony przypadają cztery kolumny niewyjustowanego tekstu? Czytanie przez to było niezwykle uciążliwe i wolne, nie wiem czy to specjalny zabieg, bo gdyby była normalnie sformatowana dałoby się ją przeczytać z przyjemnością podczas jednego posiedzenia. Ponadto bardzo ale to bardzo rażące i irytujące było stosowanie, z bardzo nielicznymi wyjątkami, męskich określeń na kobiety wykonujące dany zawód. Kobieta biegacz, kobieta pisarz, kobieta farmaceuta... ile można? Wydawałoby się, że autorzy są osobami reprezentującymi nieco inne wartości, bo i weganizm i ochrona środowiska a tutaj takie zacofanie.
Niemniej książkę polecam osobom, których nie zniechęcają moje krytyczne uwagi. Autorzy zdecydowanie znają się na bieganiu, zarówno od strony sportowej jak i organizacyjnej.

Książka jest solidnym zbiorem podstaw dla początkującego biegacza górskiego, lub też kogoś kto ma ochotę przesiąść się biegowo z otoczenia szkła, betonu i asfaltu na towarzystwo drzew, gór i miękkiego podłoża. W publikacji znajdziemy między innymi sylwetki czołowych polskich biegaczy ultra, informacje dotyczące jedzenia, picia oraz ubioru podczas zawodów, fachowe opisy kontuzji (ciut za długi rozdział) oraz wiele innych rzeczy tworzących świat biegów długodystansowych.
Pisanie o swojej pasji w sposób prosty - taki, który trafi do czytelnika zielonego w temacie - na pewno nie jest łatwe. Tutaj się to udało, zatem zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.

Książka fajna, choć bardzo brakowało mi opisu treningu do ultra. Prawdę mówiąc to chyba najbardziej na to liczyłam, a o tym było najmniej. Wydaje mi się że to bardziej pozycja dla początkujących ultrasów. Ogólnie czytało się fajnie. Mam dużo sympatii dla autorów. Pomysł na książkę też był dobry.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę amatorska w formie, ale przydatna i wartościowa książka o bieganiu na długich dystansach.

Fajne jest to, że przedstawiono sylwetki różnych biegaczy ultra - jest mistrzyni, Patrycja Bereznowska, ale jest też pani, która mówi o sobie, że jest "januszem ultra" i też jest dla niej miejsce.

Miłe jest to, że nie ma narzekania na niski poziom polskich biegów i na to, że na trasach pojawiają się "jacyś blogerzy, nie prawdziwi ultrasi" i w ogóle "kiedyś to były czasy, teraz to nie ma czasów". Taki ton zblazowanego weterana przebija z wielu internetowych źródeł poświęconych bieganiu długodystansowemu, zawsze mnie to odstraszało od tego środowiska. Tu autorzy są pomocni i sympatyczni.

Zabrakło mi w książce rozdziału napisanego przez trenera, w którym byłoby więcej informacji o układaniu treningu - autorzy przedstawili to dość skrótowo, ze swojego doświadczenia. To jest bardzo cenne, ale komentarz profesjonalisty też by nie zaszkodził. Podobnie komentarz dietetyka.
Zwłaszcza, że są fragmenty napisane odpowiednio przez kardiologa, ortopedę i psycholog.

Książka bardzo ciekawa. Dużo przydatnych informacji o biegch, metodach treningu, kontuzjach jak i samych biegach. Bardzo ładne zdjęcia oraz fajna tabela biegów na samym końcu :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lektura tej książki może zachęcić do biegania, pozwoli poznać osoby z tym związane, ale... nie podpowie, co zrobić, żeby zostać jedną z nich. Brakuje mi tu konkretnych wskazówek dotyczących treningów. Samo pisanie, jakie to jest super, to za mało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla pasjonatów biegów ultra, książka obowiązkowa. Wiele interesujących i inspirujących wywiadów z ultramaratończykami.

• Bieganie
  • Sport