Bez powrotu. Życie i śmierć na K2

2011-01-20
Maciej Kositorny
Maciej Kositorny przetrwanie wspinaczka himalaizm K2 góry

Oficjalne recenzje i

Nie każdy wraca ze szczytu do bazy

5751 654 407

Wychwyciłem malutką, ale jakże ważną nieścislość między tą książką, a "Mordercza górą" Pemby. W Morderczej górze szerpa Jumik zmarł nieświadomy tego, że został ojcem, w książce Bowleya jednak się o tym dowiedział rozmawiając przez telefon satelitarny. Obie warto przeczytać, a jako 1. "Duchy K2" Conefreya

Ksiazke traktuje jako przeciwwage dla tej samej historii spisanej jednak z perspektywy Pemby Gyalje. Obie ksiazki wzajemnie sie dopelniaja i pokazuja jak te same wydarzenia moga byc zupelnie w odmienny sposob postrzegane. Ksiazka Grahama Bowleya w nienajlepszym swietle przedstawia Pembe Gyalje , Wilco van Rooijena oraz kwestionuje relacje Marco Confortolii. Brakuje niewielkiego wstepu co do charakterystyki postaci, ale dalsza czesc, kiedy autor po tragedii odwiedza bohaterow dramatu w ich rodzinnych miejscowosciach, rekompensuje troche surwy poczatek ksiazki.

Bardzo dobra książka dla miłośników alpinizmu i himalaizmu, ale nie tylko. Autor chciał również przedstawić i przybliżyć charakter człowieka, którego sensem życia jest tego życia ryzykowanie w najniebezpieczniejszych miejscach świata, jak m.in K2. Autor nie miał łatwego zadania, opisując wydarzenia z 2008 roku, ale poradził sobie świetnie i jakoś udało mu się pozbierać wiele wątków i relacji do tzw kupy, z której wyszedł dobry, dynamiczny reportaż.
Opisując charakter "typowego" himalaisty", nie robi z niego bohatera, pisze wprost o trudnym charakterze tych osób, o ich wyobcowaniu, narcyźmie i egocentryźmie, który utrudnia im pracę zespołową tak potrzebną przecież w obozach na stokach najwyższych gór świata.
Bardzo polecam.

Relacja tragedii jaka miała miejsce podczas wyprawy na K2 w 2008 roku i pochłonęła 11 ofiar. Jak dla mnie jedna z najciekawszych książek o himalaizmie, choć styl pisania nie zawsze był "porywający". Duży plus za rzetelność dziennikarską. Polecam lekturę książki uzupełnić filmem "The Summit", wówczas cała historia staje się bardziej realna.

Polecam książkę dla fanów literatury górskiej. Bardzo dobrze napisany reportaż o wypadku na K2 tym razem w roku 2008. Trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Fakty z wyprawy. Wyzwania, walka z mrozem i własnymi słabościami

Fakty z wyprawy. Wyzwania, walka z mrozem i własnymi słabościami

Rewelacyjna książka - jeśli tak można napisać o tej wielkiej tragedii. Świetnie napisana. Przeczytałem w weekend.

Książkę czyta się jednym tchem. Autor naprawdę odwalił kawał dobrej roboty.

Książkę czyta się jednym tchem. Autor naprawdę odwalił kawał dobrej roboty.

Autentyczna wyprawa dająca sporo wiedzy o największej tragedii w historii wejść na K2.

Straszna historia na wybitną książkę. Ale nie.

Straszna historia na wybitną książkę. Ale nie.

Dodaj cytat z książki Bez powrotu. Życie i śmierć na K2