Bez powrotu. Życie i śmierć na K2

Maciej Kositorny
Poza serią
Maciej Kositorny przetrwanie wspinaczka himalaizm K2 góry

Oficjalne recenzje i

Nie każdy wraca ze szczytu do bazy

[ 5 ] Link do recenzji

Wychwyciłem malutką, ale jakże ważną nieścislość między tą książką, a "Mordercza górą" Pemby. W Morderczej górze szerpa Jumik zmarł nieświadomy tego, że został ojcem, w książce Bowleya jednak się o tym dowiedział rozmawiając przez telefon satelitarny. Obie warto przeczytać, a jako 1. "Duchy K2" Conefreya

Ksiazke traktuje jako przeciwwage dla tej samej historii spisanej jednak z perspektywy Pemby Gyalje. Obie ksiazki wzajemnie sie dopelniaja i pokazuja jak te same wydarzenia moga byc zupelnie w odmienny sposob postrzegane. Ksiazka Grahama Bowleya w nienajlepszym swietle przedstawia Pembe Gyalje , Wilco van Rooijena oraz kwestionuje relacje Marco Confortolii. Brakuje...

Rewelacyjna książka - jeśli tak można napisać o tej wielkiej tragedii. Świetnie napisana. Przeczytałem w weekend.

Fakty z wyprawy. Wyzwania, walka z mrozem i własnymi słabościami

Bardzo dobra książka dla miłośników alpinizmu i himalaizmu, ale nie tylko. Autor chciał również przedstawić i przybliżyć charakter człowieka, którego sensem życia jest tego życia ryzykowanie w najniebezpieczniejszych miejscach świata, jak m.in K2. Autor nie miał łatwego zadania, opisując wydarzenia z 2008 roku, ale poradził sobie świetnie i jakoś udało mu się pozbierać...

Polecam książkę dla fanów literatury górskiej. Bardzo dobrze napisany reportaż o wypadku na K2 tym razem w roku 2008. Trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Relacja tragedii jaka miała miejsce podczas wyprawy na K2 w 2008 roku i pochłonęła 11 ofiar. Jak dla mnie jedna z najciekawszych książek o himalaizmie, choć styl pisania nie zawsze był "porywający". Duży plus za rzetelność dziennikarską. Polecam lekturę książki uzupełnić filmem "The Summit", wówczas cała historia staje się bardziej realna.

K2 - nazywana Górą Gór, jedno z najbardziej niebezpiecznych wyzwań, ale i symbol dla prawdziwych himalaistów.

Chęć zdobycia szczytu K2, pochłonęła, w 2008 roku, 11 istnień ludzkich. Podczas ataku, na szczycie tworzyły się kolejki, ale prawdziwy dramat rozegrał się podczas drogi powrotnej.

Oprócz wspomnianej wyprawy z 2008 roku, autor zamieścił również inne historie...

Książkę czyta się źle i nie ma żadnego problemu, aby się od niej oderwać i to w dowolnym momencie. Dynamika wydarzeń ciągle się rwie. Autor opisał zarówno dzieje kilku tragicznych wypraw właśnie z 2008r., ale i historię zdobywania góry, co do zasady było pomysłem trafnym. Szkoda jednak, że wydarzeń wcześniejszych nie opisał w odrębnym rozdziale, tylko wpadł na idiotyczny...

K2 to góra, która jest jednym z największych wyzwań na Ziemi. Dlatego można było oczekiwać wielkich doznań podczas czytania. Niestety tutaj tego nie było. Może dlatego, że książek o wspinaczkach powstaje nieskończenie wiele i temat już tak nie ekscytuje, a może po prostu zabrakło trochę umiejętności przekazu.

Dyskusje

• 2019