rozwińzwiń

Dzieci ekranu. Jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi - i jak wyrwać je z transu

Okładka książki Dzieci ekranu. Jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi - i jak wyrwać je z transu Nicholas Kardaras
Okładka książki Dzieci ekranu. Jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi - i jak wyrwać je z transu
Nicholas Kardaras Wydawnictwo: CeDeWu nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Glow Kids. How Screen Addiction Is Hijacking our Kids - and How to Break the Trance
Wydawnictwo:
CeDeWu
Data wydania:
2018-11-23
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-23
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381021333
Tłumacz:
Agnieszka Jarosz
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka Paweł Oksanowicz, Aleksandra Przegalińska
Ocena 7,1
Sztuczna Intel... Paweł Oksanowicz, A...
Okładka książki Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych Dan Ariely, Jeff Kreisler
Ocena 6,9
Grosz do grosz... Dan Ariely, Jeff Kr...
Okładka książki Trwała przemiana Richard J. Davidson, Daniel Goleman
Ocena 7,2
Trwała przemiana Richard J. Davidson...

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
113
65

Na półkach:

Uważam, że każdy rodzic i nauczyciel powinien przeczytać tę książkę.

Uważam, że każdy rodzic i nauczyciel powinien przeczytać tę książkę.

Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

Uwazam, ze powinna to byc lektura obowiazkowa kazdego rodzica, nim udostepni swoim dzieciom konsole, komuter, tablet czy smartfon.

Uwazam, ze powinna to byc lektura obowiazkowa kazdego rodzica, nim udostepni swoim dzieciom konsole, komuter, tablet czy smartfon.

Pokaż mimo to

avatar
27
1

Na półkach:

Nie spotkałem na swoich rękach innej pozycji, tak bardzo uświadamiającej w jakim zakresie urządzenia mobilne oraz gry komputerowe potrafią wływać na umysły dzieci. Polecam każdemu, absolutnie każdemu. To pozycja z tych koniecznych do przeczytania.

Nie spotkałem na swoich rękach innej pozycji, tak bardzo uświadamiającej w jakim zakresie urządzenia mobilne oraz gry komputerowe potrafią wływać na umysły dzieci. Polecam każdemu, absolutnie każdemu. To pozycja z tych koniecznych do przeczytania.

Pokaż mimo to

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Amerykański psychiatra pisze o uzależnieniu dzieci i nastolatków od ekranów, głównie od gier komputerowych. Pokazuje, że ów nałóg doprowadza do opłakanych skutków: opóźnienia w rozwoju, zaburzeń psychicznych, kłopotów w szkole, itd. itp., daje też rady jak uwolnić się od uzależnienia. Pisze też, że wprowadzanie ekranów w edukacji jest dużym błędem. Przerażająca, ważna i potrzebna książka.

Napisana przez amerykańskiego psychiatrę książka traktuje o uzależnieniu dzieci od ekranu. Czyta się to trochę jak thriller, bo autor pisze o zjawiskach przerażających, ale niestety dziejących się naprawdę.

Pisze Kardaras, że jarzące się ekrany „są tak samo stymulujące dla ośrodka przyjemności w mózgu oraz tak samo podnoszą poziom dopaminy (głównego neuroprzekaźnika przyjemności),jak seks.” (s.14) Po drugie, nadmierna styczność z ekranami „może neurologicznie zniszczyć rozwijający się mózg młodej osoby w taki sam sposób jak uzależnienie od kokainy” ( s.14). Zwłaszcza kompulsywne granie w gry wideo ma wszelkie cechy uzależnienia, przy czym cyfrowe narkotyki są bardziej niebezpieczne od tych niedozwolonych, bo nie jesteśmy przed nimi chronieni, wręcz wielu rodziców jest zadowolonych, że dzieci siedzą przed ekranem zamiast łazić po ulicach.

Co więcej poważne badania pokazują, że uzależnienie od gier wideo może prowadzić do chorób i zaburzeń psychicznych (psychoza, osobowość wieloraka, ADHD). Już nie mówię o zaburzonych kompetencjach społecznych czy emocjonalnych kompulsywnie grających dzieci.

Dlaczego gry wideo tak szybko uzależniają? Bo firmy produkujące owe gry chcąc przykuć graczy do ekranu stosują odkrycia psychologii behawioralnej i neuronauki; testują więc nowe projekty na ochotnikach, chodzi o to, aby ciśnienie krwi w czasie gry znacząco wzrosło i żeby zaczęli się pocić, innymi słowy, żeby jak najszybciej się uzależnili. Piękny przykład jak to biznes działa w interesie konsumenta...

Według autora jedynym antidotum na uzależnienie jest odwykówka: od 4 do 6 tygodni kompletnego postu bez ekranów. Ważne jednak, aby detoks wprowadzać stopniowo (bo uzależniony może być bardzo agresywny),oraz by zapełnić czas abstynencji innymi aktywnościami. Po detoksie można używać ekranów w rozsądny sposób, co to znaczy, autor też pisze. A w ogóle to zaleca, aby dzieci nie miały dostępu do ekranów do 12 roku życia; mrzonki...

Bardzo ciekawe są rozdziały o wchodzeniu ekranów do szkół, wielu rodziców i nauczycieli wręcz przyklaskuje tej tendencji. Autor jest jej mocno przeciwny podpierając się szeregiem badań. Dla mnie bardziej przekonujący jest argument, że elita z Doliny Krzemowej wysyła swoje dzieci do szkół bez ekranów. Ci rodzice „nalegają na niestosowanie technologii w szkole właśnie dlatego, że rozumieją technologię i jej zagrożenia – lepiej niż ktokolwiek inny.” (s.51). To bardzo ciekawy pogląd w świetle rosnącej roli ekranów w edukacji w czasach pandemii, już się odzywają głosy polityków, aby dać tablet każdemu uczniowi, autor pisze o takich projektach w Ameryce, skutki były katastrofalne.

Książka ma swoje słabości, po pierwsze jest kompletnie skoncentrowana na Ameryce. Po drugie autor przytacza każdą pracę czy badanie potwierdzające jego tezy, ale nawet na oko widać, że niektóre z tych badań są metodologicznie wątpliwe (np. bardzo mała próbka). wygląda na to, że Kardaras jest zafiksowany na swojej tezach i za wszelką cenę chce je udowodnić (oczywiście to nie znaczy, że owe tezy są fałszywe). Na przykład argumenty pokazujące, że czytanie książek papierowych prowadzi do lepszego zrozumienia i zapamiętania tekstu w porównaniu z czytaniem na czytnikach, są zwyczajnie naciągane.

To obowiązkowa lektura dla wszystkich rodziców i opiekunów dzieci i nastolatków, których nie można oderwać od komputera, a takich są miliony...

Amerykański psychiatra pisze o uzależnieniu dzieci i nastolatków od ekranów, głównie od gier komputerowych. Pokazuje, że ów nałóg doprowadza do opłakanych skutków: opóźnienia w rozwoju, zaburzeń psychicznych, kłopotów w szkole, itd. itp., daje też rady jak uwolnić się od uzależnienia. Pisze też, że wprowadzanie ekranów w edukacji jest dużym błędem. Przerażająca, ważna i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
478
138

Na półkach:

Niezwykle wartościowa pozycja dla pedagogów, nauczycieli ale przede wszystkim dla rodziców, którzy dają dzieciom tablety od najmłodszych lat "dla świętego spokoju". Ilość badań przywołanych przez autora, mówiących jasno o fatalnym wpływie wszelkiej maści technologii na nieukształtowane jeszcze mózgi jest porażająca. Tak jak alkohol nie jest w swoim założeniu szkodliwy dla dorosłych, ale nie chcielibyśmy żeby piły go dwuletnie dzieci, tak samo nie powinniśmy dopuszczać ich do ekranów. Serdecznie polecam.

Niezwykle wartościowa pozycja dla pedagogów, nauczycieli ale przede wszystkim dla rodziców, którzy dają dzieciom tablety od najmłodszych lat "dla świętego spokoju". Ilość badań przywołanych przez autora, mówiących jasno o fatalnym wpływie wszelkiej maści technologii na nieukształtowane jeszcze mózgi jest porażająca. Tak jak alkohol nie jest w swoim założeniu szkodliwy dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    98
  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Psychologia
    2
  • 03. Pap+
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Polecane do przeczytania
    1
  • Do kupienia NAUKOWE
    1
  • Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także